WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Кримінальна відповідальність - Реферат

Кримінальна відповідальність - Реферат

КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
ПОНЯТТЯ ЗЛОЧИНУ. Злочин відрізняється від інших правопорушень передусім тим, що це діяння, яке завдає шкоди державі, всьому суспільству, громадянам. Злочинними вважаються дії, що являють собою суспільну небезпеку. Отже, стаття ККУ визначає злочин як передбачене Кримінальним законодавством суспільно-небезпечне діяння (дія або без діяльність), що посягає на суспільний лад України, її політичну і економічну системи, на власність, особу, трудові, політичні, майнові права та свободи громадян.
ОЗНАКИ ЗЛОЧИНУ. Злочин має такі ознаки: 1) суспільна небезпечність, 2) винність (бажання злочинця здійснити злочин), 3) протиправність дій, 4) караність.
Важливою ознакою злочину є винність. При скоєні злочину винність проявляється по-різному. Формами винності є умисел і необережність. Умисел - це коли особа, що вчинила злочин, усвідомлює, що вона вчинила злочин, передбачає суспільно небезпечні наслідки свого діяння і бажає настання цих наслідків. Злочин вважається вчиненим з необережності, якщо людина передбачала можливість настання суспільне небезпечних наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення, або не передбачала можливості їх настання, хоча повинна була чи могла їх передбачити. Існує також два види умислу: прямий та побічний, а також два види необережної вини: злочинна самонадіяність та злочинна недбалість.
Якщо в діях особи відсутній якийсь елемент (критерій) злочину, наприклад, немає вини (умислу), то не існує і складу злочину, а значить, не існує і самого злочину.
Підсудний вважається невинним до тих пір, поки його винність не буде встановлена судом (так звана презумпція невинності). Якщо злочинець визнав свою вину та щиросердно розкаюється у скоєнні злочину - це в подальшому при визначенні покарання може послужити для нього пом'якшуючою обставиною.
ОСОБЛИВОСТІ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НЕПОВНОЛІТНІХ. До неповнолітніх можуть застосовуватись такі види покарання за вчинення злочину, як осуд, штраф, виправні роботи, арешт, позбавлення волі, причомуштраф може бути застосовано лише до тих неповнолітніх, які досягли 16-річного віку, а тривалість арешту може становити від 20 до 4-5 днів. За деякі злочини кримінальна відповідальність може наставати з 14 років, наприклад, за умисне вбивство, умисне тілесне ушкодження, зґвалтування, розбій, умисне знищення або пошкодження державної, громадської чи особистої власності, що спричинило тяжкі наслідки, а також за грабіж або крадіжку, здійснені при обтяжуючих обставинах, та ін. (ст. 10 ККУ). За решту злочинів кримінальна відповідальність настає з 16 років. Найсуворіше покарання для неповнолітнього - позбавлення волі строком до 10 років, Якщо підліток, що не догяг віку, з якого людина несе кримінальну відповідальність, вчинив злочин, то він може бути направлений до однієї Із спеціальних установ: до спецшколи чи спец-училища. А якщо неповнолітній злочинець уже може нести кримінальну відповідальність, тоді йому доведеться відбувати покарання у виховно-трудовій колонії для не-повнолітніх.
УМОВНЕ ЗАСУДЖЕННЯ. Це поняття регулюється статтею 25 ККУ. Під час призначення покарання суд, враховуючи характер і ступінь суспільної небезпеки вчиненого злочину, особу винного, можливість його виправлення і перевиховання без ізоляції від суспільства, може винести рішення про умовне засудження цієї особи до позбавлення волі з обов'язковим залученням її до праці на строк засудження.
ПРИМУСОВІ ЗАХОДИ ВИХОВНОГО ХАРАКТЕРУ. Передбачається кілька випадків звільнення від кримінальної відповідальності, коли злочин не являє собою великої суспільної небезпеки. У таких випадках суд замість міри кримінального покарання може застосувати міри адміністративного покарання. Можливе звільнення від кримінальної відповідальності з передачею винного на поруки. а також звільнення від кримінальної відповідальності осіб до 18 років, що вчинили злочин, з передачею справи в комісію у справах неповнолітніх.

 
 

Цікаве

Загрузка...