WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Центральні органи виконавчої влади. Кабінет Міністрів України - Реферат

Центральні органи виконавчої влади. Кабінет Міністрів України - Реферат


Реферат з правознавства
Центральні органи виконавчої влади. Кабінет Міністрів України.
Конституція України, прийнята на п"ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996р., є основним Законом держави і займає центральне місце в системі законодавства.
Одним з найголовніших наслідків прийняття Основного Закону незалежної України є конституювання механізму здійснення державної, в тому числі виконавчої влади на рівні його найвищих щаблів. Тим самим був позначений певний рубіж у теоретичних дискусіях і практичних пошуках щодо обрання форми державного правління, визначення статусу вищих органів держави, співвідношення державної влади і місцевого самоврядування тощо.
Водночас досягнення згаданого рубежу не означає завершення нашого державно-правового розвитку, приинення процесу теоретичного пізнання державного буття. Актуальним слід визнати осмислення проблем організації виконавчої влади і конституційного статусу органів, наділених повноваженнями у сфері цієї влади.
Зміст відповідних розділів Конституції України характеризується сприйняттям концепції дуалізму виконавчої влади. Виходячи з цієї концепції, визначено так званий двоїстий центр цієї влади, який складається з двох функціонально поєднаних суб"єктів - Президента і Кабінету Міністрів.
За таких умов, з одного боку, правовий статус уряду, який очолює Прем"єр-міністр, аж ніяк не може мати мати якесь другорядне значення, адже саме на уряд покладається основний тягар організаційної роботи з реалізації функцій і повноважень виконавчої влади. Відповідний статус Кабінету Міністрів визначений в ст.113 Конституції України.
2.Конституційні засади формування Кабінету Міністрів України. Порядок призначення на посаду Прем"єр-міністра України.
Вказане питання визначене в ст.114 Конституції України, яка наголошує:
До складу Кабінету Міністрів України входять Прем"єр-міністр України, Перший віце-прем"єр-міністр, три віце-прем"єр-міністри, міністри.
Прем"єр-міністр України призначається Президентом України за згодою більше ніж половини від конституційного складу Верховної Ради України.
Персональний склад Кабінету Міністрів України призначається Президентом України за поданням Прем"єр-міністра України.
Прем"єр-міністр України керує роботою Кабінету Міністрів України, схваленою Верховною Радою України.
Прем"єр-міністр України входить із поданням до Президента України про утворення, реорганізацію та ліквідацію міністерств, інших органів виконавчої влади, в межах коштів, передбачених Державним бюджетом України на утримання цих органів.
Перші три частини цієї статті присвячені питанням, пов"язаним зі складом Кабінету Міністрів України та порядком його формування.
Вони дають підстави до висновку, що Прем"єр-міністр розподіляє обов"язки між своїми заступниками, керує роботою Кабінету Міністрів та головує на його засіданнях, а у відсутності Прем"єр-міністра ці обов"язки виконує Перший віце-прем"єр-міністр.
Повноваження Прем"єр-міністра відповідно до ст.115 Конституції автоматично припиняються у зв"язку з обранням нового Президента. Новообраний Президент узгоджує з Верховною Радою кандидатуру майбутнього Прем"єр-міністра. Перед внесенням на розгляд Верховної Ради кандидатура Прем"єр-міністра обговорюється у відповідних комітетах і може також розглядатися у депутатських групах (фракціях). Відповідно до діючого регламенту Верховної Ради кандидат на посаду Прем"єр-міністра виступає з доповіддю про Програму майбутньої діяльності Уряду. У разі, якщо запропонована Президентом кандидатура на посаду Прем"єр-міністра не двстала підтримки необхідной кількості депутатів, Президент представляє Верховній Раді у десятиденний строк іншу кандидатуру, щодо якої проводиться нове обговорення і голосування. Рішення про згоду народних депутатів України на призначення Прем"єр-міністра приймається таємним голосуванням. Про затвердження Прем"єр-міністра Верховна Рада приймає спеціальну постанову.
Стосовно складу Кабінету Міністрів слід мати на увазі, що він залежить від структури органів виконавчої влади, яка, у свою чергу, визначається метою та завданням діяльності цієї влади у той чи інший період. За діючим законодавством постійним органом уряду є його Президія. До її складу входять Прем"єр-міністр України, заступники Прем"єр-міністра, міністри, міністр Кабінету Міністрів.
Президент України за поданням Прем"єр-міністра України утворює, реорганізовує та ліквідовує міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, діючи в межах коштів, передбачених на утримання органів виконавчої влади.
Слід зазначити, що у більшості країн світу до складу уряду поряд з його головою входять міністри, державні міністри, міністри без портфеля. Державні міністри очолюють найбільш важливі сфери діяльності уряду і в силу цього координують діяльність деяких суміжних міністерств (як, наприклад, у Франції, Португалії). Міністри без портфеля, як правило, виконують окремі доручення голови уряду.
У більшості країн світу Конституції не визначають кількісний склад уряду, оскільки таке питання звичайно регулюється актами глави держави про призначення уряду. В деяких країнах (зокрема латиноамериканських) подібна регламентація протирічить офіційній доктрині, яка стверджує, що ніякий конституційний бар"єр не повинен стримувати зростання обсягу і форм реалізації урядової діяльності. Проте законодавство ряду країн встановлює як мінімальну, так і максимальну кількість членів уряду. До складу уряду Норвегії, наприклад, можуть входити прем"єр-міністр і не менше семи міністрів. До складу уряду Ірландії можуть входити від семи до п"ятнадцяти міністрів.
Також, виходячи із світового досвіду, доцільно було б передбачити певні вимоги, яким повинні відповідати кандидати в міністри. Можна дійти висновку, що вимоги до кандидата в міністри Кабінету Міністрів України можуть бути такі. Він має бути громадянином України за народженням або через десять років після

 
 

Цікаве

Загрузка...