WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Докази і доказування в цивільному процесі - Реферат

Докази і доказування в цивільному процесі - Реферат


Реферат на тему:
Докази і доказування в цивільному процесі
Ця тема займає дуже важливе місце в теорії і практиці цивільного процесуального права. Приступаючи до вивчення даної теми ми ставимо собі за мету навчитися визначати предмет доказування по окремих категоріях цивільних справ, визначати належність доказів до справи і допустимість засобів доказування по справі, навчитися оцінювати наявні в справі докази і правильно визначати види судових доказів.
Дана тема фактично визначає зміст стадії судового розгляду справи. Оволодіння знаннями по даній темі служить запорукою правильного вирішення цивільної справи і винесення законного і обгрунтованого рішення по справі. І хоча на перший погляд може здатися, що дана тема носить теоретичний характер і застосовується тільки в цивільному процесі, але на ділі, з'ясовується, що правильне застосування правил щодо процесу доказування і доказів дозволяє вирішити правильно будь-яку юридичну справу.
Значення даного питання для правильного вирішення цивільної справи і винесення законного і обгрунтованого рішення можна розглянути на конкретному прикладі з судової практики. (Додається).
А тепер, визначивши актуальність і значення даної теми, приступимо до першого питання лекції. Давайте ж з'ясуємо, що таке судове доказування і яка його мета.
Юридична наука визначає СУДОВЕ ДОКАЗУВАННЯ - як процесуальну діяльність суду І Інших учасників процесу, спрямовану на встановлення істини з конкретної справи І вирішення спору між сторонами.
Звідси мета - це встановлення істини по справі. Встановлення істини у справі неможливе без встановлення фактичних обставин, вибору норми права і висновку про права і обов'язки сторін.
В доказовій діяльності виділяють такі етапи:
1. з'ясування фактичних обставин;
2. висновки про правову кваліфікацію встановлених судом фактів і відношень;
3. правовий І фактичний висновок по справі в цілому.
Тому в процесі доказування прийнято виділяти такі елементи:
1. Збирання доказів.
2. Дослідження доказів.
3. Оцінка доказів.
Підводячи підсумок під першим питанням, акцентую вашу увагу на його основних положеннях. Це: поняття, мета і елементи судового доказування.
А тепер перейдемо до другого питання лекції, яке називається: Предмет доказування і факти, які не потребують доказування.
При розгляді цього питання ми попробуємо з'ясувати, що ж підлягає доказуванню при розгляді справи, тобто що є предметом доказування.
ПРЕДМЕТ ДОКАЗУВАННЯ - це коло фактів матеріально-правового значення, необхідних для вирішення справи по суті.
На склад предмету доказування вказує норма матеріального права, яку слід застосувати в даному конкретному випадку.
Давайте розглянемо на прикладі це питання і спробуємо визначити предмет доказування. Відкрийте Цивільний Кодекс України і знайдіть стЛ5, яка визначає в яких випадках І в якому порядку особа може бути визнана обмежено дієздатною, І визначте, які факти входять в предмет доказування по даній категорії справ.
А тепер розглянемо ті факти, які згідно ст.32 ЦПК України не потребують доказування. До них відносяться:
1. Загальновідомі факти;
2. Преюдиційні факти, тобто факти встановлені вироком чи рішенням суду по Іншій справі з тими ж учасниками;
3. Презюміруємі факти, тобто які припускаються встановленими законом (правові презумпції).
Для більш глибокого розуміння, що таке факти, які не підлягають доказуванню ви повинні самостійно опрацювати ст.ст. 31,31 ЦПК України.
Ми вже з вами з'ясували, що таке доказування і що є предметом доказування, але нам потрібно ще визначити, на кому лежить обов'язок доказування. Це нам допоможе зробити вже знайома вам з попередніх лекцій ст.30 ЦПК. Давайте зачитаємо зміст цієї статті. Крім того, слід добавити, що суд бере також участь у визначенні предмету доказування і в формуванні доказового матеріалу. Зокрема, суддя може постановити ухвалу про залишення позовної заяви без руху і надати позивачеві строк для виправлення недоліків, якщо заява не відповідає вимогам ст.137 ЦГЖЭ наприклад не зазначені докази, що стверджують позов.
Ми розглянули, що є предметом доказування в цивільному процесі, але для того, щоб знати якими фактами можуть обґрунтовуватись ті чиї інші обставини звернемося до поняття судових доказів, що є наступним питанням нашої лекції.
Відповідно до ст.27 ЦПК доказами в цивільній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ч.2 ст.27 ЦПК визначає якими засобами можуть встановлюватись докази по справі, це:
1. Пояснення сторін і третіх осіб;
2. Показання свідків;
3. Письмові докази;
4. Речові докази;
5. Висновок експерта.
Докази і засоби доказування в цивільному процесі становлять єдине ціле, як зміст фактичних даних і їх процесуальна форма. Докази характеризуються такими ознаками:
1. це такі фактичні дані, які допомагають встановити обставини, що мають значення для вирішення цивільної справи;
2. з їх допомогою встановлюється наявність або відсутність обставин, які обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Докази в цивільному процесі поділяються:
1 a)- прямі; 2. а) - первісні;
б) - непрямі; б) - похідні
3. а) - особисті;
б) - речові;
в) - змішані.
Закон визначає два важливих права щодо доказів і їх застосування.
Перше правило -- про належність доказів до справи. Відповідно до ст.28 ЦПК суд приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для справи.
Критерієм для правильного застосування правила про належність доказів є предмет доказування.
Розглянемо на прикладі ст. 15 ЦК України, які докази є належними до даної категорії справ.
Друге правило - про допустимість засобів доказування. Відповідно до ст.29 ЦПК обставини

 
 

Цікаве

Загрузка...