WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Суть роздержавлення та приватизації - Реферат

Суть роздержавлення та приватизації - Реферат

істотно зросла й у багатьох галузях перевищує 50%.
Серед державних підприємств набагато частіше зустрічаються патерналістські настрої та очікування пільг від держави. Це не дивно, зважаючи на те, що 16-18% державних і тільки 4-6% недержавних підприємств отримували субсидії протягом 2000 року. Але зв'язок субсидій з економічною поведінкою підприємств виявився значущим тільки для недержавного сектору: доступ до субсидій істотно гальмує як активну, так і інвестиційну реструктуризацію підприємств, що доводить негативну залежність від субсидування. Більш того, серед підприємств, що отримують прямі чи приховані субсидії, не спостерігається залежності інвестування від показників ділової культури - бізнес-планування та маркетингу, тобто ці підприємства недержавного сектору виглядають гірше навіть за державні. Таким чином, постачання додаткових ресурсів через субсидування (відкрите чи приховане) не сприяє реструктуризації, а навпаки, дозволяє підприємствам відтягувати її. Крім того, у недержавному секторі державна підтримка сильно пов'язана з патерналізмом.
Протягом 2001 року Фондом проведено значний обсяг робіт по підготовці, розробці законопроектів, їх супроводженню при розгляді Кабінетом Міністрів України у комітетах і на пленарних засіданнях Верховної Ради України.
Результатом проведеної роботи стало прийняття 2 законів та 1 Указу Президента України, а саме:
" Закону України "Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Молдова про взаємне визнання прав та регулювання відносин власності" від 12.07.01 № 2666-VII, який дозволяє вирішитиспірні питання щодо визнання прав та регулювання відносин власності між Республікою Молдова та Україною;
" Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" від 12.07.01 №2658-VII, який регулює організаційні і методичні правила проведення оцінки майна державної, колективної, приватної форм власності, власності територіальних громад. Прийняття закону має велике значення для України, оскільки:
- сприяє здійсненню принципів прозорості в системі методології й організації процесу оцінки в Україні, виявленню фактів корупції;
- зроблено реальний крок на шляху адаптування оцінки до міжнародних та європейських методичних стандартів і правил, прийнятних бізнесом і притаманних ринковим відносинам;
- запроваджується система не тільки державного регулювання оціночної діяльності, але й система її громадського регулювання саморегулівними організаціями оцінювачів;
- встановлюються вимоги до професіоналізму оцінювачів і інших суб'єктів оціночної діяльності;
- вперше встановлено випадки обов'язковості проведення оцінки, у тому числі незалежної;
- закріплює і розвиває сформовану інфраструктуру оцінки майна в Україні;
" Указу Президента України "Про додаткові заходи щодо реформування електроенергетичної галузі" від 03.12.01 № 1169/2001, яким вносяться зміни до Указу Президента України від 02.08.99 № 944/99 "Про деякі питання приватизації об'єктів електроенергетичного комплексу" щодо вилучення норми стосовно закріплення у державній власності пакетів акцій енергетичних компаній та визначення розмірів пакетів акцій, що пропонуються для продажу за конкурсом. Така необхідність виникла після ретельного аналізу результатів продажу пакетів акцій енергетичних компаній на попередніх конкурсах, що відбувалися у 2000 році. Зміни до Указу Президента України забезпечили збільшення розмірів пакетів акцій до продажу на конкурсах за рахунок тих, що були закріплені у державній власності. Це має значно підвищити зацікавленість промислових інвесторів та збільшити ціну кожної акції, надходження коштів до державного бюджету від приватизації.
Не знайшли підтримки при розгляді на пленарних засіданнях Верховної Ради України:
" проект Закону України "Про внесення змін до статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" (реєстраційний номер 5041-Д), головною метою якого була пропозиція виключити з числа об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації в зв'язку з їх загальнодержавним значенням, майнові комплекси підприємств, які здійснюють виробництво основної залізничної техніки (електровози, тепловози, дизель-поїзди, вагони), інфраструктури підприємств залізничного транспорту. Пропонувалось включити до переліку об'єктів, що не підлягають приватизації, майнові комплекси установ, підприємств та організацій Національної академії наук України та галузевих академій наук, наукові об'єкти, що становлять національне надбання. В чинній редакції закону заборонено приватизацію лише майнових комплексів установ Національної академії наук України з основних напрямків досліджень. Законопроект відхилено після розгляду 10.01.02 на пленарному засіданні Верховної Ради України.
проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державну програму приватизації" (реєстраційний номер 7069), головною метою якого було сприяння вдосконаленню приватизаційних процесів, більш ефективному використанню коштів, отриманих від приватизації державного майна, визначення кількості об'єктів, що мали бути приватизовані протягом 2001 року, по групах (в розрізі органів виконавчої влади та регіонів).
Використана література:
1. Приватизація в Україні: перспективи та проблеми // Економіка. - 2000. - №3.
2. Економічний словник-довідник. - К., 2001.

 
 

Цікаве

Загрузка...