WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правові підстави та порядок застосування зброї. Обов'язки працівника міліції після застосування зброї. Відповідальність за незаконне застосування збр - Реферат

Правові підстави та порядок застосування зброї. Обов'язки працівника міліції після застосування зброї. Відповідальність за незаконне застосування збр - Реферат


Закон надає працівникам міліції право застосовувати зброю для припинення тільки такої втечі, яка відбувається в них на очах. Зброя може застосовуватися із початку втечі до того моменту, коли особа буде затримана або, навпаки, буде втрачена з поля зору працівника міліції (на це прямо вказано в нормі Закону: "для Затримання особи, яка намагається втекти з-під варти, а не втекла з-під варти".
Вогнепальна зброя може бути застосована для затримання особи, яка погрожує застосуванням зброї або інших предметів, що загрожує життю І здоров'ю працівника міліції. Загроза життю і здоров'ю працівника міліції не може бути не розцінена як напад на нього.
Пункт 6 ч. 1 ст. 15 дає право працівникам міліції застосовувати зброю для зупинки транспортного засобу шляхом його пошкодження, якщо водій своїми діями створює загрозу життю чи здоров'ю громадян або працівника міліції.
Транспортний засіб - це пристрій, призначений для перевезення людей абовантажу, а також такий, на якому встановлено спеціальне обладнання або механізм (п. 1.9 Правил дорожнього руху). Поняттям "транспортний засіб" охоплюються як механічні, так і будь-які інші транспортні засоби. Закон "Про міліцію" дозволяє працівникам міліції Застосовувати вогнепальну зброю для зупинки будь-яких транспортних засобів незалежно від їх відомчої належності, перебування в момент застосування зброї інших обставин."
Однак треба враховувати, що "Правила застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку в Україні", затверджені Постановою Ради Міністрів УРСР № 49 від 27 лютого 1991 р., забороняють застосовувати пристрої для примусової зупинки автотранспорту, що здійснюють перевезення людей (у тому числі і вантажних автомобілів), автотранспорту, який належить дипломатичним," консульським та іншим представництвам іноземних держав, мотоциклів, мотоколясок, моторолерів, мопедів; а також на гірських шляхах, ділянках шляхів з обмеженою видимістю, залізничних переїздах; мостах, шляхопроводах, естакадах, у тунелях.
При застосуванні спеціальних засобів та зброї за умов, викладених у цій нормі, є дуже високий ризик тяжких наслідків, тому працівникам міліції, виходячи з принципу спричинення найменшої шкоди, слід дотримуватися викладених у правилах обмежень.
Застосовуючи вогнепальну зброю відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 15 Закону "Про міліцію", працівник міліції зобов'язаний вжити всі можливі заходи, щоб не влучити у водія і пасажирів, а також в оточуючих. Стрільбу в даному випадку слід вести, як правило, з близької відстані по задніх колесах транспортного засобу, що переслідується, так, щоб умови застосування зброї гарантували особисту безпеку водіям та пасажирам. Найбільш оптимальними умовами застосування зброї в даному випадку є: рівна, пряма ділянка дороги, відсутність зустрічного транспорту та пішоходів, можливість безпечного з'їзду на обочину.
У законі прямо вказано, що зброя для зупинки транспортного засобу може бути використана тільки шляхом його пошкодження, тобто працівник міліції не повинен застосовувати зброю, якщо не впевнений, що не зможе це зробити без .ризику спричинення вогнепального поранення людям, які перебувають у транспортному засобі, що переслідується, та оточуючим.
Разом з тим працівник міліції, який правомірно застосував зброю для зупинки транспортного засобу, не повинен, на наш погляд, нести відповідальність за смерть та тілесні ушкодження водію, майнову шкоду, що настала внаслідок перекидання, наїзду транспортного засобу, який вийшов з-під контролю цього водія.
Працівник міліції, що зупинив за допомогою зброї транспортний засіб та влучив при цьому у водія, буде нести відповідальність за необережний злочин, за винятком випадків, коли він не повинен був та не міг передбачити таких наслідків. Наприклад, коли куля рикошетом від колеса автомобіля влучає у водія, коли постріл відбувається в момент різкого маневру транспортного засобу, який переслідується, або в момент наїзду транспортного засобу працівника міліції на перешкоду, в результаті чого працівник міліції не може передбачити зміну напрямку польоту кулі.
Якщо водій транспортного засобу маневруванням останнього притискує на швидкості автомобіль працівника міліції до кювета або перешкоди, останній має право застосувати зброю.
Частина 2 ст. 15 забороняє застосовувати вогнепальну зброю при значному скупченні людей, якщо від цього можуть постраждати сторонні особи.
Закон не роз'яснює визначення "значне скупчення людей, тому в практичній діяльності працівник міліції повинен керуватися правилом: "Необхідно утримуватися від застосування вогнепальної зброї, якщо від нього можуть постраждати сторонні особи.
Під сторонніми особами слід розуміти всіх осіб, за винятком тих, проти кого є підстави до застосування зброї.
Треба підкреслити, що працівник міліції, як і всі громадяни, має право на необхідну оборону незалежно від того, є навколо нього люди чи ні. Працівник міліції, що застосував зброю для припинення загрози життю та здоров'ю навіть у багатолюдному місці, не може нести кримінальної відповідальності при умові,, якщо він вжив заходів для того, щоб шкода, спричинена внаслідок його дій, не була надмірною та не була завдана стороннім особам.
У частині 3 ст. 15 Закон надає право працівникам міліції використовувати зброю для подання сигналу тривоги або виклику допомоги, а також для знешкодження тварини, яка загрожує життю і здоров'ю громадян або працівника міліції.
Закон не називає випадків, в яких допомога може викликатися пострілом із зброї.
Виклик допомоги може бути здійснений на законних підставах у випадках, коли кому-небудь загрожує небезпека, при припиненні злочинних дій та затриманні злочинців.
Використовуючи зброю для виклику допомоги, працівник міліції, зрозуміло, розраховує не тільки на допомогу громадян та інших працівників міліції, але й нате, що злочинці або правопорушники припинять свої дії.
Постріли з вогнепальної зброї для подання сигналу тривоги проводяться в безпечному для оточуючих напрямі.
Закон дає право застосовувати зброю для знищення небезпечний тварин, які спричиняють громадянам та співробітникам міліції тілесні ушкодження, або є загроза заподіяння таких ушкоджень. Немає значення, де виникли підстави застосування зброї, є тварина чиєюсь власністю чи ні, занесена вона до Червоної книги чи ні.
Правові підстави застосування зброї виникають уже тоді, коли тварина (найчастіше собака без повідка та намордника) кидається на людей, незалежно від того, перебуває хазяїн тварини поруч чи ні. У випадках, коли хазяїн дає команду тварині, після якої вона атакує працівника міліції та людей, ніякого сумніву в правомірності застосування зброї бути не може.

 
 

Цікаве

Загрузка...