WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правові підстави та порядок застосування зброї. Обов'язки працівника міліції після застосування зброї. Відповідальність за незаконне застосування збр - Реферат

Правові підстави та порядок застосування зброї. Обов'язки працівника міліції після застосування зброї. Відповідальність за незаконне застосування збр - Реферат

вчиняла тяжкий злочин, на очах працівника міліції намагається втекти, тобто залишити місце події, в тому числі і за допомогою транспортного засобу, або ще до затримання працівником міліції, або, будучи затриманою, здійснити спробу втекти під час доставлення в органи міліції чи перебування там на період, необхідний для прийняття рішення в установленому порядку про її затримання.
3. Обставини події дають працівнику міліції підстави вважати, що дана особа тільки що вчинила, вчиняє або робить замах на тяжкий злочин. Вичерпний перелік тяжких злочинів містить ст. 7 КК України.
Закон не вимагає від працівника міліції, який застав особу при вчиненні тяжкого злочину, вичерпної юридичної кваліфікаціїцього злочину, але в усіх випадках необхідно, щоб працівник міліції, приймаючи рішення про застосування зброї проти особи, яку він застав при вчиненні злочину, був впевнений, що в діях особи, котра затримується, містяться ознаки будь-якого тяжкого злочину.
Пункт 5 ч.'1 ст. 15 надає право застосовувати зброю для затримання особи, яка чинить збройний опір, намагається втекти з-під варти, а також озброєної особи, яка погрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожує життю і здоров'ю працівника міліції.
Збройний опір працівнику міліції є самостійною підставою для застосування працівниками міліції зброї.
Збройний опір - це активна протидія будь-якої особи здійсненню працівником міліції своїх службових повноважень, поєднаних із застосуванням чи загрозою застосування вогнепальної, холодної зброї, а також інших речей і предметів в якості зброї.
Зброя - це предмети та пристрої, що призначені для влучення в живу ціль тане мають іншого призначення. Вогнепальна зброя - це будь-яка зброя, вражаючі якості якої обумовлюються дією снаряда, що отримує прискорення силою порохових газів.
До предметів, що використовують правопорушники при здійсненні опору в якості зброї, можна віднести ті, якими можливо завдати тілесних ушкоджень, небезпечних для життя та здоров'я людини. Як показує практика, ними можуть бути: камінь, палиця, пляшка, кухонний ніж, вила, лом, сокира, лопата, молоток, шило, велосипедний ланцюг, хімічні речовини, інші предмети та механізми. У той самий час не можуть розглядатися як предмети, застосовані в якості зброї: відро, сумка, взуття, книга та ін.; навіть у тому разі, коли ними були завдані удари працівнику міліції.
Збройним слід вважати І такий опір, який здійснюється із застосуванням свідомо непридатної зброї або її імітатора, якщо в обстановці, що склалася, працівник міліції не міг і не повинен був сприймати їх як непридатну та імітаційну зброю.
Втеча з-під варти є злочином, який передбачено ст. 183 КК України. За змістом ст. 183 КК України, не має значення вид злочину, у зв'язку з яким особа перебуває, під вартою.
Під особою, яка намагається втекти з-під варти, слід розуміти особу, що була засуджена до позбавлення волі або перебуває в попередньому ув'язненні. Установами для утримання осіб, щодо яких запобіжним заходом обрано взяття під варту, є слідчі ізолятори Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, а також в'язниці Міністерства внутрішніх справ, що виконують І функції слідчих ізоляторів. В окремих випадках, що визначаються потребою в проведенні слідчих дій, ці особи можуть перебувати в ізоляторах тимчасового тримання або на гауптвахті (ст. 4 Закону "Про попереднє ув'язнення" від ЗО червня 1993 року).
Під втечею розуміється самовільне залишення особою, яка відбуває покарання у вигляді позбавлення волі або перебуває під вартою як підозрюваний, обвинувачений чи підсудний, місця, де вона перебуває з метою постійного чи тимчасового ухилення від подальшого перебування в ньому
При втечі з-під варти:
а) засуджений до позбавлення волі, який перебуває за місцем позбавлення волі (в ході відправлення етапом, виконання робіт поза зоною колонії тощо), утікає з-під конвою, а у випадках, коли, згідно Із ст. 78 ВТК, має дозвіл на пересування за межами колони без конвою, залишає маршрут пересування не повертається до колонії;
б) особа, яка затримана як підозрювана у вчиненні злочину згідно зі ст. 106КПК, або якій під час попереднього розслідування обрано запобіжний захід - взяття під варту, згідно зі ст. 155 КПК, залишає ізолятор тимчасового тримання, слідчий ізолятор чи гауптвахту, втікає з-під конвою, з кабінету слідчого, при проведенні слідчої дії на місцевості, залишає зал суду тощо.
в) суб'єкт залишає установу, де, відповідно до закону, перебувають засуджені до цього виду покарання: виховно-трудові колонії, виправно-трудові ко/іони тюрми, лікарні для ув'язнених, транзитне-пересильні підрозділи.
Під залишенням місця утримання або перебування під охороною слід розуміти навмисне самовільне перетинання (подолання) лінії охорони з метою втечі з-під варти.
Згідно з рекомендаціями МВС України від 6 березня 1995 р. щодо застосування вогнепальної зброї працівниками міліції при припиненні втечі осіб, взятих під варту, відбитті групових нападів злочинців та звільненні заручників, лінією охорони вважається:
а) в Ізоляторі тимчасового тримання - стеля, вікна, двері камер і приміщень, огорожа двору для прогулянок і контрольно-пропускного пункту;
б) у залі судового засідання - стіни, підлога, стеля, двері та вікна зали (кімнати) судового засідання;
в) у камері для утримання підсудних (засуджених) - стіни, стеля, підлога, вікна та двері камери;
г) у кабінеті працівника дізнання, слідчого, прокурора або іншому приміщенні стіни, стеля, підлога, вікна, двері;
д) під час конвоювання в легковому автомобілі - салон автомобіля;
е) під час конвоювання у вантажному автомобілі - борти і підлога кузова;
ж) під час конвоювання у спеціальному автомобілі - стіни, стеля, підлога, двері камер;
з) під час конвоювання у залізничному, пасажирському вагоні - стіни, стеля, підлога, вікно, двері купе;
і) під час конвоювання літаком (вертольотом) -салон, двері (люки);
к) під час конвоювання на гужовому транспорті або пішки - умовна лінія розміщення найближчих до колони конвоїрів.
Якщо втеча супроводжується нападом на працівника міліції, що загрожує його життю або здоров'ю, він застосовує вогнепальну зброю згідно з п. 2 ст. 15 Закону"Про міліцію".
Зброя для припинення втечі з-під варти може бути застосована лише в тому випадку, коли особі, яка здійснює втечу, відомо про взяття її під варту в передбаченому законом порядку. Зброя не може бути застосована проти особи, якщо їй не оголошена постанова, протокол або інші документи, в яких зафіксовано рішення уповноважених на те органів чи посадових Осіб про її затримання або взяття під варту, якщо для1 цього немає інших підстав.

 
 

Цікаве

Загрузка...