WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Право власносні громадян на житлове помешкання - Реферат

Право власносні громадян на житлове помешкання - Реферат

варто відрізняти від права власності на квартиру в багатоквартирному будинку. У останньому випадку власнику належить тільки квартира, а фундамент, дах, сходові площадки й інші частини вдома, що обслуговують квартири, складають власність держави, або якщо це будинок індивідуальних забудовників загальну власність учасників будівництва.[7]
Утримання і ремонт переданого у власність житлового помешкання здійснюється власником з обов'язковим дотриманням єдиних правил і норм експлуатації, ремонту житлового фонду за рахунок засобів власника. Капітальний ремонт житлового будинку, квартири з перебудовою або переплануванням помешкань провадиться з дозволу місцевої адміністрації.
Необхідне дотримання санітарно-гігієнічних вимог, будівельних норм і правил, протипожежних норм як даного житлового помешкання, так і інших житлових помешкань розташованих у цьому будинку.[8]
Захист права власності громадян на житлове помешкання.
Власність громадян на нерухомість у житловій сфері охороняється карним, адміністративним і цивільним законодавством. Норми цивільного права забезпечують, насамперед, правове регулювання й охорону відношень власності при нормальних умовах використання власником приналежного йому майна без порушень його прав. У випадку порушення прав власника, законодавством передбачений захист прав власності.
Як і охорона, захист права власності громадян на житлове помешкання, здійснюється різноманітними галузями права, що часто доповнюють один одного. Наприклад, суд розглядаючи справу про хуліганські дії, що відбувалися на квартирі, управі роздивитися цивільний позов про відшкодування збитку, нанесеного цими діями власнику житлового помешкання.
Існують два засоби захисту права власності: речовинно-правовий і зобов'язально-правовий.
До речовинно-правових засобів захисту ставляться позовні вимоги, якщо майно є в натурі або його можна відновити. Вище відзначалося, що житлові помешкання специфічний об'єкт права власності, житло не можна викрасти, загубити, проте воно може виявитися вийшовшим із володіння власника крім його волі, незаконного вилучення, незаконного заселення або незаконного препятствования в здійсненні права. Найпоширеніший вид речовинно-правового захисту - це віндикаційний позов (право вимоги власника на повернення речі). Власник має право зажадати своє майно з чужого незаконного володіння.
Особа, що є власником, але не володіє фактично житлом, виступає в цивільному процесі позивачем, вона доказує , що відповідач незаконно володіє житлом. Предметом вендикаційного позову, в аналізованій ситуації, є житлові помешкання, що на незаконних основах вибули з володіння власника. Немає основ для такого роду позову, якщо житлова площа була передана у володіння не її хазяїну на основі договору або в силу закону. Наприклад, у спадщину при оголошенні в судовому порядку громадянина мертвим, а потім скасування цього рішення , власник у таких випадках може скористатися зобов'язально-правовим засобом захисту.
Відповідачі по вендикаційним позовам підрозділяються на сумлінних і несумлінних. Даний розподіл дозволяє по-різному підходити до питання про вилучення житлового помешкання виходячи з прояву волі відповідачів. Сумлінний приобретатель не знав і не повинен був знати про те, що особа, у якої він набув житлового помешкання, не мала права відчужувати його. Можливість незаконного сумлінного придбання житлового помешкання істотно обмежена тому, що право на житло виникає або при повному внесенні пайового внеску, або по угодах, передбаченим законом з обов'язковим нотаріальним оформленням і реєстрацією. Можна привести такий випадок сумлінного незаконного придбання житлового помещения - при підробці наймачем необхідних документів, незаконного займання помешкання.
Віндикаційний позов до незаконного сумлінного власника підлягає задоволенню у випадках, коли відповідач набув житлового помешкання безоплатно. Наприклад, у спадщину або за договором дарування. Такий власник при поверненні житла власнику вправі потребувати відшкодування витрат, за зроблений ремонт і інші поліпшення.
Несумлінним є власник який, наприклад, самовільно вселився в квартиру або придбав її по угоді, знаючи, що відчужуватель не мав на неї права. У таких випадках завжди є право зажадати своє житло, а також відшкодування збитку при погіршенні його стану.
По негаторному позову власник може потребувати усунення всякого порушення його права, навіть якщо не було позбавлення володіння(при використанні сходових площадок, коридорів для збереження непотрібних особистих речей затрудняющих користування ними інших власників). Особливості даного виду захисту в тому, що вимоги про усунення перешкод можна пред'явити тільки в момент порушення прав власника.
Поряд із захистом правомочності користування, негаторним позовом захищається і розпорядження(виняток з описування при арешті майна). Відповідачами по таких позовах є: боржник, у якого зроблений арешт майна, і ті організації й особи, в інтересах яких накладений арешт на майно. До позовної заяви за даними справам додається копія про арешт майна, копія вироку, рішення, іншої постанови, у виконання якого накладений арешт, інші документи, що підтверджують заявлені позивачем вимоги(договори дарування, купівлі-продажу, заповіти).
Захист прав власників житла також здійснюється також зобов'язально-правовим засобом. Цей засіб ділиться на договірні і позадоговірні. Договірний засіб застосовується у випадку порушення однієї зі сторін договору його умов, тобто невиконання або неналежне виконання договірних зобов'язань. Наприклад, орендар не зробив обумовленого договором ремонту помешкання . Арендодавець може потребувати або виробництва ремонту від орендаря , або зробити ремонт самому і відшкодувати витрати зайого рахунок.
Позадоговірні зобов'язально-правові засоби захисту права власності також служать відновленню майнового положення суб'єктів. Так, якщо з вини фізичної особи житлове помешкання виявиться ушкодженим, то особа, яка завдала шкоди зобов'язана відновити його до старого стану або відшкодувати власнику нанесений збиток при відсутності непереборної сили або наміру потерпілого.
Висновок
З вище сказаного очевидно, що механізм ринкових відносин у житловій сфері поступово удосконалюється і розширюється, проте, цей процес поряд із перевагами має і ряд хиб. Таким чином, відмова від державного контролю неприпустима. Необхідно співіснування двох методів рішення , житлової проблеми: державного і ринкового, що будуть сприяти громадянам найбільше ефективно відстоювати свої житлові права і використовувати надані державою свободи і їх гарантії.
Список використаних джерел
1. Про основи федерального житлової політики. Закон Українию.
2. Про введення в чинність Закону України "Про Про основи федерального житлової політики." Постанова Верховної Ради України.
3. Про розробку і впровадження позабюджетних форм інвестування житлової сфери. Указ Президента України.
4. Положення про надання громадянам України, що потребувають у поліпшенні житлових умов, безоплатних субсидій на будівництво або придбання житла, (витяг).
5. Про житлові кредити. Указ Президента України. Положение про житлові кредити.
6. Про випуск і обертання житлових сертифікатів. Указ Президента України.
7. Положення про випуск і обертання житлових сертифікатів.
8. Про продаж за приватизаційні чеки житлового фонду, земельних ділянок і муніципальної власності. Указ Президента України.
9. Про приватизацію житлового фонду. Закон України.
10. Про порядок оформлення права власності на квартири в знову вводимих в експлуатацію житлових будинках.
11. Про оформлення права власності громадян у будинках житлових і жилищностроительних кооперативів.
12. Про терміни формування ЖБК і оформлення квартир із власність громадян. 25 січня 1993 р.
13. Про порядок надання житлової площі жителям Києва і Київської області. Постанова Уряду Київа і Голова Адміністрації Києвської області. 25 травня 1993 р.
14. Про порядок розподілу житлової площі і фінансування будівництва і реконструкції муніципальних житлових будинків у центральній частині міста. Розпорядження Прем'єра Уряду Києва.

 
 

Цікаве

Загрузка...