WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття та завдання дозвільної системи а Україні - Дипломна робота

Поняття та завдання дозвільної системи а Україні - Дипломна робота

цим думаємо, що визначення холодної зброї повинне: 1) чітко відмежовувати його а) від інших видів зброї (зокрема, вогнепального); б) від конструктивно подібних із ним предметів господарсько-побутового призначення; 2) містити вказівку на 3 такі ознаки, як конструкція і спосіб дії, як основні, що відрізняють один предмет від іншого. Виходячи з зазначеного, звернемося спочатку до визначення вогнепальної зброї як до більш розробленого. У підручниках карного права й у спеціальній літературі вогнепальна зброя визначається як призначене для поразки цілі снарядом, що викидається енергією газів, утворених у результаті спалення пороху й інших вибухових речовин[34]. Виходить, у визначенні холодної зброї обов'язково повинно бути вказівка на дію не пороху й інших вибухових речовин, а іншої сили.
Саме таке, як я думаю, саме удале визначення дане в "Большой Советской энциклопедии": "Холодна зброя - усі види зброї, застосування і дія якогї не зв'язана з використанням пороху й інших вибухових речовин і поразка якою наноситься в рукопашному бою силою окремої людини"[35].
У цьому визначенні дається відокремлення холодної зброї від вогнепальної, і в цьому його перевага. Недоліком же є відсутність ознак, що відмежовують холодну зброю від предметів господарсько-побутового призначення. Такою ознакою, на мій погляд, може з'явитися спеціальне виготовлення або пристосування для нанесення серйозних тілесних ушкоджень (про що можна судити по конструктивним даним предмета), а також відповідність конструкції і способу дії його стандартним зразкам або історично виробленим типам холодної зброї.
Говорячи про другу частину цієї ознаки, як-от про спосіб дії, обумовленій конструкцією, ми маємо на увазі, що предмет може мати форму визначеного типу холодної зброї, наприклад, кинджала, але не будучи заточений, він може бути використаний для нанесення ушкоджень тільки як металева палиця, хоча конструктивно повинна різати і колоти. Такий предмет є не холодною зброєю, а лише заготівлею. У визначенні, приведеному в "Большой Советской энциклопедии" (так само як і в інших), викликає заперечення положення, що поразка холодною зброєю "наноситься в рукопашному бою", а також указання (як і у визначенні, даної А. Н. Самончиком) на мускульну силу людини як єдине джерело енергії дії холодної зброї, тому що вони, як я думаю, суперечать змісту даного визначення. Наприклад, спис, піка можуть використовуватися в рукопашному бою, але можуть бути застосовані і для поразки цілі на значній відстані. Крім того, у даний час є зразки клинкової зброї (уся клинкова зброя відноситься до холодного), клинок який у випадку необхідності може викидатися з ручки і летіти зі значною силою на відстань у декілька десятків метрів.
Виходячи з приведеного вище визначення, до холодної зброї варто відносити і пневматичну, і газову, і пружинну зброю, а також зброю, дія якої заснована на енергії натягнутої тетиви або гуми. Мускульна сила людини тут також використовується, але лише опосередковано, для стиску повітря або пружини, натягування гумової стрічки або тетиви.
Правда, у п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду СРСР від 20 вересня 1974 Р. "Про судову практику по справах про розкрадання вогнепальної зброї, бойових припасів або вибухових речовин, незаконному носінні, збереженні, придбанні, виготовленні або збуті зброї, бойових припасів або вибухових речовин і недбалого збереження вогнепальної зброї" [36] судам зазначено, що пневматичні гвинтівки і газові пістолети не відносяться до зброї і їхнє носіння, виготовлення і т.д. не можуть кваліфікуватися по ст. 222 КК України. Вказівка справедлива, ці предмети в нас поки є не бойовим, а спортивною зброєю, але якщо ця спортивна зброя переробляється (наприклад, у пневматичної гвинтівки підсилюється пружина), то вона набуває нових якостей і її варто відносити до бойової зброї.
Зазначений підхід до поняття холодної зброї має принципове значення, тому що поява нових зразків зброї (зокрема, і ножа з клинком, що вилітає) . зв'язано з науково-технічним прогресом, і задача полягає в тому, щоб вчасно почати міри, що виключають у масовому масштабі використання подібної зброї в злочинних цілях.
Подібне трактування поняття холодної зброї обумовлюється і потребами судово-слідчої практики. Якщо зброя, аналогічна описаному вище, буде виявлено в особи, то експерт, виходячи з розглянутих визначень холодної зброї, не зможе віднести його ні до вогнепального, ні до холодної зброї, хоча цей предмет фактично є зброєю.
Для відокремлення холодної зброї від інших предметів необхідно у визначення холодної зброї включити ознаки визначальну конструкцію і спосіб дії зброї. Премії чим вивести цю ознаку, ми хотіли б нагадати положення, висловлене Ю. П. Голдованским, що відзначає: "Історично вироблені різні типи холодної зброї, тому досліджуваний предмет можна визнати холодною зброєю, лише якщо він має ознаки і властивості, їм властивими". Варто зауважити, що деякі з цих історично вироблених типів холодної зброї узяті на озброєння в армії або випускаються для інших потреб (полювання, промисел). Ця зброя є стандартною.
Предмет можна віднести до холодної зброї, лише якщо він по конструкції і способу дії відповідає стандартному або історично виробленій холодній зброї.
Виходячи з викладеного, до холодної зброї варто відносити спеціально виготовлені або пристосовані для нанесення серйозних тілесних ушкоджень предмети; застосування і дія яких не зв'язано з використанням пороху й інших вибухових речовин, по конструкції і способу дії, обумовленому конструкцією, що є стандартними зразками або відповідають історично виробленим типам.
Слід зазначити, що жодне з визначень холодної зброї не містить указівки на конкретні розміри зброї. І це безумовно правильно, тому що не можна зазначити якісь мінімальні розміри зброї. Приналежність до нього визначається не конкретними розмірами предмета, а можливістю заподіяння їм серйозних тілесних ушкоджень, хоча розмір і є одним з основних ознак. При дослідженні конкретного предмета вказувати його розмір необхідно.
Все сказане вище відноситься до родового визначення холодної зброї, але є щевизначення видів і різновидів холодної зброї.
Якщо родове визначення виражає ознаки класу предметів, що є родом для таких видів, що як колюча, колючо-ріжуче і т.інш. холодна зброя, то поняття якийсь різновиду виду - колючої зброї, наприклад, дає нам ознаки конкретного різновиду (скажемо, стилета).
Тільки родового визначення холодної зброї недостатньо для рішення практичних питань, зв'язаних із установленням приналежності предметів до холодної зброї А. И. Устинов із цього приводу справедливо відзначає: "У природі не існує ніякої абстрактної холодної зброї, а є тільки конкретні його різновиду: багнет гвинтівки "Маузер-98", кубачинский кинджал, фінський ніж і т.д. Кожний із цих предметів характеризується своїми цілком визначеними особливостями конструкції, властивими тільки йому одному"[37].
У практичній діяльності неминуче виникає необхідність поряд із родовим визначенням холодної зброї оперувати ознаками його різновидів.

 
 

Цікаве

Загрузка...