WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття та завдання дозвільної системи а Україні - Дипломна робота

Поняття та завдання дозвільної системи а Україні - Дипломна робота

Наукою вироблені спеціальні прийоми, що доповнюють визначення, і серед них важливе місце займають опис і характеристика, що полягають у тому, що вказуються помітні ознаки якогось предмета. Тільки родовим визначенням варто керуватися у випадках, коли з'являється якійсь новий, раніше не відомий зразок, описи якого не було,
Вже відзначалося, що є наступні визначення холодної зброї: родового, видове і різновиду. Відповідно варто говорити і про ознаки родових, видових і різновидів. Родові ознаки є загальними для всього класу (роду) холодної зброї, видові - загальними для всіх різновидів, що входять у цей вид, а ознаки різновиду будуть характеризувати кожний різновид холодної зброї.
Ознаки кожній із зазначених груп розроблені в достатньому ступені, тому що в літературі є декілька родових визначень, видових і порівняно повно описані ознаки різновидів холодної зброї. Недоліком є те, що ознаки різновидів холодної зброї (тобто саме ті ознаки, на яких засновується експерт, відносячи предмет до визначеного різновиду холодної зброї) дотепер не класфіковані по своїй значимості, хоча очевидно, що форма клинка, наприклад, і характер оздоби його в різному ступені впливають на вивід про відносимость предмета до холодної зброї. На необхідність класифікації цих ознак вказувалося в спеціальній літературі, але спроби класифікувати їх не починалися.
Думаю, що по своїй значимості ознаки різновиду можна розділити на визначальні і додаткові (допоміжні). Необхідно виділити також ознаки, що індивідуалізувають, і ознаки, що характеризують конструктивні особливості предмета.
Аналіз спеціальної літератури й експертної практики дозволяє виділити наступні основні ознаки конструкції різновидів холодної зброї.
1. Ознаки конструкції клинкової холодної зброї:
форма і розміри предмета в цілому й окремих його частинах; міцність предмета в цілому й окремих його частинах, наявність леза або грані в клинка і його заточення, гострота леза; наявність і гострота бойового кінця; кут сходження леза й обуха (скосу обуха); наявність рукояти; наявність виштовхувача і фіксатора в складаних ножах; наявність обмежника; наявність дол; наявність і форма скосу обуха; співвідношення довжини клинка і ручки; співвідношення довжини і ширини клинка.
2. Ознаки конструкції неклинкової ( ударно-раздробляючої) зброї: форма і розміри предмета в цілому й окремих його частинах; міцність предмета в цілому й окремих його частинах; наявність частини зброї , що б'є , і поверхні , що б'є; значна вага зброї (кастета) або частини , що б'є , (кистеня); наявність отворів для пальців у кастета; наявність рукояти або підвісу, стрижня в булави, кистеня; наявність і характер зубців, шипів на поверхні , що б'є; наявність стійки упора у кастета; наявність ременя, тісьми в наладонниках; наявність петлі в кистеня.
Перші сім ознак конструкції клинкової і перші шість ознак неклинкової
( ударно-раздробляючої) холодної зброї відносяться до визначальних ознак, тому що наявність або відсутність сукупності їх визначає рішення питання про віднесення предмета до холодної зброї або інших предметів. Інші ознаки відносяться до додатковим або допоміжним, тому що наявність їх у холодній зброї не обов'язково і лише доповнює характеристику і спеціальне призначення цього предмета.
Ознаки, що характеризують конструктивні особливості предмета, говорять про відступи в конструкціях конкретних саморобних екземплярів від стандартного зразка (наприклад, наявність обмежника фінського ножа).
Ознаки, що індивідуалізувають, у більшості випадків не зв'язані з конструкцією предмета і підрозділяються на три види: а) пов'язані з виготовленням предмета (сліди інструментів і т.п.); б) пов'язані з використанням предмета (зазублини на клинку, тріщина на рукояти і т.п.);
в) особливі ознаки (проявляючися в написах, насічках, що містять дані про особистість власника або мають символічний характер: вирізані на рукояти ножа прізвище або ім'я, "череп із кістками"). Іноді особливі ознаки можуть стати й елементами конструкції. Наприклад, роль зубців на кастетах або надолонникі, відлитому із свинцю, виконує монограма його власника або якійсь малюнок. Ознаки, що індивідуалізувають, і конструктивні особливості не приймаються в увагу при вирішенні питання про приналежність предмета до холодної зброї і мають значення тільки для індивідуалізації предмета і вирішення інших питань (наприклад, про спосіб, місце його виготовлення).
У зв'язку з тим, що ознаки різновиду, холодної зброї є в основному ознаками конструкції, я розгляну їх при опису частин холодної зброї.
З питанням про поняття й ознаки холодної зброї тісно зв'язане питання про його класифікацію. Більшість авторів класифікують холодну зброю одночасно по декількох основах і роблять це в основному правильно. Зупинюся лише на деяких недоліках, що допускаються, на мій погляд, при цьому. Це насамперед змішання основ класифікації. Так, А. И. Устинов, М. Э. Портнов і Е. Н. Денисов, розділяючи всю зброю на "клинкове" і " ударно-раздробляюче", змішують тим самим підстави такої класифікації, як "пристрій" і "спосіб дії"[38]. Т. А. Сєдова говорить, що тут змішується "пристрій і "принцип дії". Я думаю, що більш правильним буде назва "спосіб дії", тому що "принцип дії" більш загальне поняття, а мова йде про конкретний спосіб заподіяння ушкоджень.
Недоліком класифікації, запропонованої А. Н. Самончиком, є відсутність у ній розрядів "комбінованої" і "маскованої" зброї[39].
Не виправданий розподіл Н. И. Ємельяновим холодної зброї по цільовому призначенню на "військове" і "цивільне", тому що якщо цільове призначення "військового" зброї зрозуміло, то друга група так ясно цілі не відповідає. Більш вірним, хоча і не зовсім повним представляється розмежування зброї за цією ознакою на "військове, мисливське і кримінальне (для злочинних цілей)", проведене Т. А. Сєдов, а також Ю. П. Голдованским і X. М. Тахо-Годи.
Необхідно сказати і про те, що в розглянутих класифікаціях не знайшли відбитки окремі різновиди холодної зброї (Т. А.Сєдова, наприклад, не згадує булави, перначі, мечі; А. Н. Самончик - ятагани, мечі, перначі), деякі різновиди зброї віднесені не до тієї групи (наприклад, Т. А. Сєдова відносить ятагани, що є колючим і зброєю , рубляче-ріжучої, до групи зброї , що рубає ,).
Холодна зброя може бути классифицирована по різних ознаках: за принципом дії, по цільовому призначенню, по способі і місцю виготовлення, по конструкції і по способі дії.
За принципом дії всю холодну зброя варто підрозділити на рукопашне і метальне. Джерелом енергії при дії рукопашної зброї є мускульна сила людини. До неї відноситься зброя, що традиційно вважається холодною: шаблі, кинджали, булави і т.п. Метальна ж зброя класифікується в залежності від джерела енергії на: а) діюча безпосередньо за допомогою мускульної сили людини (спис, дрот, бумеранг); б) діюча від енергії стиснутої пружини, стиснутого повітря, натягнутої тятиви й інших, де мускульна сила людини використовується опосередковано (ножі з клинком , що вилітає, луки, пружинні і пневматичні гвинтівки)
По цільовому

 
 

Цікаве

Загрузка...