WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття, сутність та загальні правила слідчого огляду (пошукова робота) - Реферат

Поняття, сутність та загальні правила слідчого огляду (пошукова робота) - Реферат

(сліди рук, ніг, зубів, нігтів людини і т.д.).
При виявленні слідів на місці події їх варто не тільки зафіксувати в протоколі, але вилучити в натурі і прилучити до справи як речовий доказ (приміром, шматок скла з відбитками пальців рук, або дактоплівку з тими ж відбитками, лист паперу зі слідами пальців рук, відпиляний шматок дерева зі слідами злому, гіпсові зліпки сліду взуття, одяг потерпілого зі слідами взуття або протектора шини автомобіля). Якщо відбитки сліду залишилися на великих предметах - знімаються копії сліду і прилучаються до справи.
Всі речові докази упаковуються:сліди накладення волокон - у поліетиленові мішечки; одяг із слідами волокон і крові - у папір обгортку;
зразки крові - у конверти;
пляшки, банки - в універсальне планшетне упаковування.
Освідування (огляд живих осіб).
У відповідності зі ст. 193 УПК України слідчий вправі зробити огляд обвинувачеваного, підозрюваного, потерпілого і свідка.
Освідування - не різновид слідчого огляду. Він здійснюється для встановлення на тілі людини слідів злочину, наявності особливих прикмет і інших ознак. Що дозволяє судити про зв'язок освідуваного з розслідуваною подісю або іншими словами, виявлення і фіксація слідів злочину.
Слідче Освідування не варто змішувати із судово-медичним освідуванням, що представляє один із видів судово-медичної експертизи. Для проводження слідчого Освідування не потрібно спеціальних пізнань. При судово-медичному освідуванні дозволяються спеціальні питання з області судової медицини -про причини і давність заподіяння тілесних ушкоджень, про ступінь їх тяжкості, про вроджених або придбаних анатомічних або фізичних аномалій і ін. Наприклад, при розслідуванні справи про зґвалтування був затриманий підозрюваний. Потерпіла показала, шо в ґвалтівника на правому передпліччі була велика
26
родима пляма багряного кольору, а під ним татуювання "немає в житті щастя". Крім того, вона вкусила ґвалтівника за іншу руку і вкусила декілька разів. Щоб установити ці обставини був проведений огляд.
Підставою для освідування с мотивована постанова слідчого, що с обов'язковим для особи, у відношенні якого воно винесено. При відмові виконання постанови, особа підлягає впізнанню в примусовому порядку.
Якщо фіксація ознак скрутна для слідчого, запрошується лікар.
Освідування робиться в присутності понятих, які повинні бути однієї статі. Якщо освідуваний і слідчий різної статі, освідування робить лікар однієї статі з освідуваним .
Слідчий і судово-медичний огляд обвинуваченого, підозрюваного, потерпілого дозволяє з'ясувати такі питання:
- чи є на тілі що оглядається особливі прикмети, якщо так, то які саме і де;
- чи є на його тілі які-небудь ушкодження і де;
- чи є на тілі або одязі що оглядається частка тих або інших речовин, які він міг віднести з місця події або принести на нього;
- чи є на тілі або одязі що оглядається ознаки, що свідчать про його професійну належність і сліди боротьби (особливо при зґвалтуванні);
- кількість ушкоджень, розташування ушкоджень (частини тіла);
- вид ушкоджень (відкрита рана, рубець, шрам, подряпина, опіки, синці);
- форма ушкоджень (лінійна, кругла, трикутна);
- характер і розташування слідів крові (бризка, помарки, патьоки); яким видом зброї заподіяні тілесні ушкодження;
- давність заподіяння тілесних ушкоджень;
- категорія тілесних ушкоджень (тяжкі, середньої ваги, легкі); Освідування може супроводжуватися оглядом одягу, що також оформляється окремим протоколом, де вказується наступне:
кількість ушкоджень, їхня форма і розміри; вид ушкоджень (наскрізний отвір, потертості, опалення й ін.);
27
характер країв отворів (рівні, звивисті);
наявність і розташування слідів крові і сторонніх часток (цегельна пилюка, бруд, осколки скла, сліди металу).
Освідування може супроводжуватися фотозйомкою. Зауваження освідуємого і понятих заносяться до протоколу і всіми учасниками підписуються. Оглянутий одяг упаковується і вилучається.
^ Ексгумація трупа,
У відповідності зі ст. 192 п. 2 УПК України при наявності необхідності й підстав робиться ексгумація трупа, тобто витяг трупа з місця поховання.
Ексгумація трупа робиться з метою: для повторного огляду після його поховання; для повторної судово-медичної експертизи або судово-медичного дослідження (якщо воно раніше не проводилося);
для впізнання (якщо воно можливе по давнині поховання).
Давність поховання не є перешкодою ексгумації. Рішення про ексгумацію трупа слідчий оформляє мотивованою постановою. У ньому, крім даних, передбачених ст. 130 УПК України (відповідно до цієї статті в постанові вказується місце і час упорядкування постанови, посада і прізвище слідчого, номер справи, по якому робиться слідство, обгрунтування і стаття УПК України, на підставі якої прийняте рішення). Слідчий вказує який саме труп підлягає ексгумації, де і коли він був похований, підстави і ціль ексгумації. Постанову затверджує територіальний прокурор, а якщо ексгумація робиться в іншому районі, санкцію можна одержати від прокурора цього району або міста.
28
Для проведення ексгумації на цвинтар потрібен дозвіл санзпидемстанции.
Ексгумація робиться в присутності слідчого, понятих, судмедзкс перта, представника адміністрації цвинтаря й осіб, яким буде пред'явлений труп на впізнання. Місце поховання встановлюється по документах цвинтарних контор або показанням родичів.
Перед тим. як розривати могилу фіксується загальний вид поховання і робиться фотозйомка. Всі наступні стадії ексгумації також фіксуються. Після відкопування труни, вона оглядається потім розкривається й оглядається труп, шо знаходиться в ній, і його одяг. Складається протокол ексгумації, у якому фіксуються наступні докладні відомості:
відомості про особу, що вказала на місце поховання; стан трупа, а якщо труп пред'явлений на впізнання вказуються прикмети, за якими труп був пізнаний;
вказуються результати зовнішнього вигляду трупа; у протоколі вказується точне місце поховання; вид могили; надгробні пам'ятники; глибину поховання; характер грунту.
Важливо, щоб у протоколі були відображені ті фактичні дані, що дозволяють зробити вивід про особистість людини, чий труп був ексгумований.
Судово-медичний розтин може бути зроблене як на місці ексгумації, так і в спеціальному помешканні, куди варто обережно перенести труну з трупом.
Ніякі зміни трупа не можуть служити підставою для відмови від його повного судово-медичного дослідження.
До кримінальної справи додасться довідка про те, коли і хто робив поховання трупа після ексгумації. Довідку таку видає адміністрація цвинтаря.
Протокол, складений за результатами ексгумації підписує
слідчий і всі особи, що були при ексгумації.

 
 

Цікаве

Загрузка...