WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття, сутність та загальні правила слідчого огляду (пошукова робота) - Реферат

Поняття, сутність та загальні правила слідчого огляду (пошукова робота) - Реферат

переноситься на інше місце і оглядається "ложе трупа", тобто ділянка де лежав труп (це може бути підлога, земля, ліжко і т.п.).
Слід звернути увагу, що слідчий проводячи огляд трупа повинен виявити:чи не перемішувався труп, чи1 не змінилася його поза, якщо такі зміни мали місце, слідчий відображає це в протоколі.
Детальний огляд супроводжується роздягненням. Найчастіше тоді, коли труп доставляється на судовомедичне дослідження. Бувають випадки коли тягнути неможна, тоді цю процедуру проводять на місці чи в якомусь приміщенні неподалік від місця виявлення трупа (сарай і т.п.). Роздягнення проводиться в визначеній послідовності. Загальною метою цієї стадії огляду є виявлення всіх особливостей на тілі трупа, пошкоджень, виявляється мало місце вбивство чи смерть від нещасного випадку, чи смерть настала внаслідок хвороби (хоча кінцеве рішення за судмедекспертом).
Якщо особистість загиблого невідома, особливості фіксуються досконально, включаючи родинки, побудову зубного апарату і т.п. Труп детально описується по методу "Словесного портрету".
Відносно пошкоджень відмічається їх розташування:
o характер пошкоджень (наприклад "рубана рана");
o розміри;
oзовнішніш вигляд
Виявляються та описуються також всі трупні прояви (температура трупа, окочінення, трупні плями, гнійний процес).
Якщо труп був доставлений з місця події до лікарні, моргу, оглядають тільки труп і речі, які на ньому (одяг, взуття, документи), обстановка не описується.
До початку і в процесі огляду труп фотографується, бажено застосовувати кольорову зйомку. Охоплюється оточуюча обстановка, тобто застосовується орієнтуюча фотозйомка, обзорна, вузлова і детальна особливо коли оглядається описується висячий труп.
Якщо описується та оглядається розчленований труп, фотографуються всі його частини тіла окремо, після чого усі частини тіла складаються в одне ціле і знову фотографується.
11
Огляд предметів та слідів,
У відповідності з законом (ст.191 КПК України) предмети виявлені при огляді місця події, місцевості чи приміщення, при обшуку оглядаються на місці проведення цих слідчих дій.
Результати огляду записуються в протокол. Огляд предметів починається з вивчення їх загального вигляду. Встановлюється стан предмету, найменування та призначення, а при необхідності - правила використання їм . Потім виявляються індивідуальні ознаки предмету, його дефекти та особливо ознаки, які свідчать за яким призначенням він використовувався і як інтенсивно, а також ознаки вказуючі на зв'язок предмета з розслідуємою подією.
Слідчий оглядає різні предмети виявлені на місці події, при обшуку чи виїмці, а також предмети доставлені слідчому свідками, потерпілим, підозрюваними, обвинуваченими.
У разі, якщо слідчий не огляне предмети, то вони повністю втрачають доказову силу по справі. Наприклад було здійснено замах на вбивство ліснічого, але по щасливій випадковості він був поранений в ногу (були взуті валянки). В подальшому був встановлений підозрюваний, в якого були вилучені набої та приєднані до справи. Валянки слідчий не оглянув, справа була не доказаною і передана іншому слідчому, який зробив доскональний повторний огляд місця події. Після цього вік вилучив, як речовий доказ валянок і його оглянув, де виявив пиж з аркуша учбової географії. Співставив з пижами з набоїв, шо були вилучені як доказ в підозрюваного та назначив експертизу. Експерт дав висновок, що декілька паперів складають собою єдине ціле - аркуш з географії. Підозрюваний зізнався в скоєнні злочину.
Другий приклад: Була скоєна дорожно-транспортна пригода під час якої загинув пішохід на проїзній частині.
В морзі слідчий оглядаючи одяг потерпілого побачив на плащі покійного плями бруду та пилу, а придивившись більш уважно виявив форму якихось знаків подібних оттиску номерного знака. Проглядались перші дві цифри "09", потім цифра "8". У результаті чого злочин було розкрито.
12
В ході огляду виявляється та фіксується найменування предмета і його призначення, зовнішній вигляд, розміри у всіх вимірах, матеріал з якого виготовлений предмет, особливості предмета, його дефекти і упаковка т.п. Особливо відмічаються ознаки, які вказують на зв'язок предмета з' подією, Ідо розслідується. Предмет фотографується. В необхідних випадках повинна бути складена схема з вказівкою слідів, які знаходяться на предметі. Огляд предметів не може замінити їх експертного дослідження. Маючи це на увазі слідчий, в процесі огляду повинен: поперше зосередити свої зусилля на виявлення тих слідів та ознак, які вподальшому стануть об'єктом експертного дослідження; по друге - суворо дотримуватись правил поводження з предметами, що оглядаються, гарантуючи їх збереження та доказову силу. Сліди виявлені на місці події -знаряддя злочину і інші, підлягають доскональному огляду та опису.
Огляд документів.
Важливу роль відіграє при огляді - виявлення та дослідження таких документів:
oрізноманітні фінансові документи;
oпереписка;
oдокументи, які встановлюють особу.
Ціль огляду документів - виявити та зафіксувати їх ознаки, які придають документам значення речових доказів, встановити факти, які мають значення для справи.
На початковому етапі огляду слідчий повинен отримати загальну уяву про документ. Передусім виясняються слідуючі питання:
oщо собою являє документ;
oде і в кого він знаходиться;
oзовнішній вигляд;
oпоходження документу, від кого він надійшов адресату;
oреквізити;
oформа та зміст документу;
oматеріали застосовані для його виготовлення;
13
oознаки, які вказують на підробку документа чи підлог (приклад .підробка посвідчення водія);
oвстановлюється необхідність призначення
криміналістичної експертизи;
oформуються питання які вирішують експерти;
oогляд поштово-телеграфної кореспонденції(це - прості листи, заказні та цінні листи, цінні бандеролі, бланки поштових та телеграфних переводів, телеграми і прості та цінні посилки т.п.)
Наприклад: в лісосмузі був знайдений труп жінки. При огляді було встановлено, що смерть настала від ножових поранень
При ретельному огляді місця події слідчий прийшов до висновку, що труп був доставлений на місце його виявлення. Слідів і речових доказів було мало. Відпрацьовувалося велике коло підозрюваних, що поступово звужувалося. Коли залишилося три підозрюваних на їхню поштово-телеграфну кореспонденцію був накладений арешт. У одному із листів підозрюваного "С" останній докладно описував у листі до свого подільника: які питання в нього з'ясовує слідчий, шкодує про те, що разом із ним вчінив вбивство. Крім того, у листі був викладений ше ряд питань, що підтверджують- вбивство вчинив він. На його квартирі негайно був зроблений обшук, вилучені речові докази. Злочин був розкритий.
Напрямок огляду залежить від того чи є документ речовими або письмовим

 
 

Цікаве

Загрузка...