WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття, сутність та загальні правила слідчого огляду (пошукова робота) - Реферат

Поняття, сутність та загальні правила слідчого огляду (пошукова робота) - Реферат

огляд документів ;
- огляд приміщення та ділянок місцевості які не є місцемподії;
Огляд місця події
Огляд місця події -це невідкладна слідча дія .яка складається з безпосереднього вивчення та фіксації слідчим обстановки місця події, слідів, які знаходяться на місці події, та інших об'єктів з метою отримання фактичних даних , які мають значення для справи.
Необхідно розрізняти два різних поняття - це місце події та місце скоєння злочину.
- Місце події - це приміщення або ділянка місцевості, в межах якої знайдено сліди скоєння злочину (вкрадене майно, труп або частини трупу, схована злочинцем зброя та . т. п.).
- Місце злочину - це приміщення або ділянка території, де безпосередньо було скоєно злочин, хоча сліди цього
злочину можуть бути виявлені і в іншому місці або в декількох місцях.
У ряді випадків місце події та місце скоєння злочину співпадають. На початку розслідування слідчий як правило, точно не знає, де було скоєно злочин, чи є дане місце події місцем скоєння злочину чи ні. Огляд місця події - це самий важкий та трудоємкий вид слідчого огляду, маючий велике значення для розслідування злочину. Але на практиці досить часто зустічаються випадки некваліфікованого та недбалого проведення цієї слідчої дії;
як правило це призводить до втрати слідів та речових доказів, так як компенсувати пробіли, припушені при першому огляді ,шляхом ,повторного огляду, як правило неможливо.
Огляд місця події може проводитись на любій стадії розслідування, але завжди повинен бути проведений відразу, як тільки слідчий вирішив, що провести огляд необхідно. Огляд місця події - це першочергова слідча дія, її називають невідкладною слідчою дією. З неї й починається розслідування. Огляд місця події називають невідкладною слідчою дією ще й тому, що на місці події є, як правило, сліди папілярних узорів рук, сліди ніг людини, плями крові, сліди транспортних засобів, зламані вікна, двері, проломи стін, стелі приміщення, зламані сейфи, та всі вказані сліди й докази можуть бути пошкоджені, знищені людьми, тваринами, атмосферними явищами.
Загальне завдання огляду місця події - встановити, що ж відбулося в данному місці. Щоб відповісти на це питання, слідчому необхідно спочатку вирішити ряд приватних завдань:
oвстановити характер досліджуваної події (що відбулось -крадіжка, хуліганство, вбивство і тому подібне);
oвстановити місце, час та інші обставини події;
oвиявити, вивчити та зафіксувати сліди, залишені злочинцем;
oвиявити зміни в розташуванні та властивостях окремих об'єктів до досліджуваної події та після неї;
oвиявити та зафіксувати так звані негативні обставини.
Що таке негативні обставини? Це будь-які фактичні дані, які мають відношення до справи, які неможливо пояснити, виходячи з первинної версії.
Наприклад: починаючи огляд місця події у справі про крадіжку з приміщення, слідчий знаходить лежачий на землі навісний замок з перепиляною дужкою. Звідси виходить, шо спочатку висувається версія про те, шо злочинець проник в приміщення, перепилявши дужку замка. Однак в ході подаїьшого огляду виясняється, що на підлозі поруч з дверима немає ніяких слідів металевої стружки (ця обставина встановлюється за допомогою магніга) і оскільки розпиляти дужку не залишаючи стружки неможливо, слідчий висуває нову версію - злочинець мав вільний доступ в приміщення, а дужку замка перепиляв в іншому місці та підкинув замок до дверей, щоб заплутати сліди.
Негативні обставини мають особливо важливе значення для виявлення інсценування, тобто фактів штучного створення особою, зацікавленою у певному висновку слідства, обстановки, що не відповідає обставинам дійсно виниклої події.
При огляді місця події, дачі громадянина М. був виявлений труп власниці. На дачі був повний безлад - частина меблів була перевернута, телевізор скинутий з тумбочки на підлогу і стояв на боці, книжки викинуті із шафи т.д. Власник дачі - громадянин М. пояснив, що вночі до них вдерлися невідомі злочинці, які вбили його дружину, а його зв'язали. Злочинці шукали гроші, чим і пояснюється повний безладу приміщенні.
Увагу слідчого привернули негативні обставини. По-перше, злочинцям в пошуках грошей не було необхідності робити на дачі погром створюючи при цьому зайвий шум, по-друге, телевізор, що ніби впав з метрової висоти, виявився справним. Тому, поряд з першочерговою версією (мало місце вбивство, скоєне у ході розбійного нападу) була висунута друга версія -"вбивство громадянки М. скоїв її чоловік, інсценувавши потім розбійний напад". Ця версія в подальшому підтвердилась.
Огляд місця події дає змогу слідчому вирішити головні задачі - скласти точну картину події, а іноді - виявити злочинця і мотиви злочину. Зрозуміло, далеко не завжди вдасться вирішити задачі у результаті одного лише огляду місця події. Однак кваліфіковано
та досконально проведений огляд являється невід'ємною умовою успіху розслідування.
o Початковий зовнішній огляд трупа на місці його виявлення (чи просто огляд трупа).
Труп - центральний об'єкт на місці злочину. Хід та результати його огляду відображаються в протоколі огляду місця події. Якщо труп оглядають в морзі, складається окремий протокол огляду трупа. Окремий протокол складається і тоді, коли огляду передувала ексіумація трупа. Огляд трупа може дати важливу інформацію про особистість потерпілого, причину смерті, способ її припинення, часу її настання та механізм події.
Первинний огляд трупа на місці події проводиться слідчим в присутності понятих ; суд.мед. експерта, а при неможливості ного участі - іншого лікаря. Однак участь останнього в огляді не повинна відображатися на ролі слідчого, який в цьому випадку залишається керівником огляду. Лікар виконуючий функції консультанта по спеціальним питанням судової медицини, працює по плану і під керівництвом слідчого, його присутність не звільняє слідчого від обов'язків особисто провести огляд. Огляд трупа повинен проводитись безпосередньо на місці його виявлення так. як в іншому випадку порушується зв'язок між елементами місця події, та зокрема між обставинами при яких він був виявлений, позою труна, трупними явищами та іншими ознаками. Огляд трупа складається з двох частин, чи стадій.
1 Загальний огляд, І І Детальний огляд.
При загальному огляді трупа фіксується його стать, вік загиблого (приблизно); побудова його тіла; положення трупа на місці події відносно якихось постійних орієнтирів, куди спрямовані голова і ноги, відстань до найближчих об'єктів; поза трупа(лежачи- на спині, на животі, на боку, положення рук і ніг); сліди та предмети на трупі (мотузка, ніж в спині трупа калюжа крові),зовнішні ознаки трупа:(довжнна трупа, стан шкіряного покриття, стан одягу); можливі знаряддя спричинення смерті і інші речі, які знаходяться біля труна.
10
Після загального огляду тіло

 
 

Цікаве

Загрузка...