WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття суб’єкту злочину - Курсова робота

Поняття суб’єкту злочину - Курсова робота


Курсова робота
Поняття суб'єкту злочину
Зміст
Стор.
Вступ 4
1. Поняття суб'єкта злочину 6
2. Вікові ознаки суб'єкта 8
3.1 Осудність і неосудність 10
3.2. Поняття обмеженої осудності 11
3.3 Медичний критерій неосудності 13
3.4 Юридичний критерій неосудності 13
3.5. Поняття неосудності та її критерії 16
4. Кримінально-праве значення стану сп'яніння в момент здійснення злочину 22
5.1 Поняття спеціального суб'єкта 23
5.2 Суб'єкти посадових злочинів 25
Висновок 28
Список літератури 30
Вступ
Суспільно небезпечні діяння роблять конкретні люди. Кожен випадок здійснення злочину має свої індивідуальні риси, у тому числі стосовні до характеристики особи, винного в цьому злочині. Кожна особистість має специфічними, тільки їй властивими ознаками, що складають її індивідуальність.
Всі індивідуальні характеристики не можуть знайти відображення в теоретичних і законодавчих конструкціях складів злочинів. У теорії карного права обрані найбільш типові властивості особистості злочинця, вони знайшли відображення в поняттях ознак суб'єкта злочину.
Суб'єкт злочину - це мінімальна сукупність ознак, що характеризують особу, що зробила злочин, що необхідна для залучення його до кримінальної відповідальності. Відсутність хоча б одного з цих ознак означає відсутність складу злочину.
Основними проблемами навчання про суб'єкта злочину на сучасному етапі розвитку законодавства залишаються питання осудності і встановлення ознак спеціального суб'єкта. Окремо варто виділити відповідальність осіб із психічними аномаліями, що не виключають осудності.
Аналіз вітчизняного карного законодавства дозволяє зробити висновок про те, що законодавці протягом всієї історії України постійно зверталися до кримінально-правових норм, що визначають ознаки суб'єкта злочину. При цьому перелік злочинних діянь постійно мінявся, а питання, зв'язані з кримінальною відповідальністю і покаранням суб'єкта злочини деталізувалися й уточнювалися на різних етапах розвитку держави, виходячи з задач, що коштують перед ним в області боротьби зі злочинністю.
Розвиток нових економічних відносин, становлення інституту державної служби, військова реформа й інші перетворення, що відбуваються в нашому суспільстві, вимагають переосмислення багатьох понять. зв'язаних із кримінальною відповідальністю за скоєння злочинів, склад яких розрахований на спеціального суб'єкта.
Багато статей присвячено конкретним складам злочинів, насамперед посадовим.
При написанні даної курсової роботи широко використовувалися нормативно-правові акти різного рівня, а також матеріали слідчої і судової практики.
На даний час Україна знаходиться на етапі розвитку та становлення. Одним із головних завдань держави є встановлення законності та правопорядку.
Прийнятий Верховною Радою України 5 квітня 2001 року новий Кримінальний кодекс України, що набрав чинності з 1 вересня 2001 року, є знаменною віхою в становленні України як правової держави. Кримінальний кодекс поділено на Загальну і Особливу частини. Загальна частина включає норми загального характеру, до якої входить і розділ про суб'єкта злочину.
Питання про суб'єкта злочину є одним з головних в кримінально-правовій науці. Адже суб'єкт входить до складу злочину як один з його елементів. Характеристика суб'єкта злочину та його ознак з прийняттям нового кримінального закону стала більш конкретною. Взагалі у кримінально-правовій теорії під суб'єктом визначається особа, яка володіє сукупністю ознак, що дають підстави для притягнення її до кримінальної відповідальності.
Знання поняття та головних ознак суб'єкта злочину є досить потрібним та вагомим. Кожному, хто має юридичну освіту це потрібно. Визначаючи особу, що підлягає кримінальній відповідальності, потрібно враховувати критерії осудності цієї особи, її вік. Також важливим є врахування службового становища, виду діяльності, якихось родинних відносин особи при кваліфікації суб'єкта. Все це нам дає визначити точний статус суб'єкта злочину для того, щоб в правильній мірі призначити покарання за скоєний злочин.
Отже потрібно розкрити та проаналізувати поняття суб'єкта злочину з точки юридичного аспекту та як законодавчої моделі, та дати характеристику кожній з його ознак, розібрати все до найменших дрібниць.
1 Поняття суб'єкта злочину
Суб'єкт злочин - це особа, що зробила суспільно небезпечне діяння і здатне відповідно до закону понести за нього кримінальну відповідальність.
Відповідно до принципу провини до кримінальної відповідальності не можуть бути притягнуті неживі предмети, тварини, юридичні особи. Карний закон зв'язує відповідальність зі здатністю особи, що скоїли злочин, віддавати звіт у своїх діях і керувати ними, а такою здатністю володіють тільке люди. При залученні до кримінальної відповідальності юридичних осіб мети покарання (виправлення засудженого і попередження здійснення їм нових злочинів) виявилися б недосяжними, оскільки карне покарання покликане впливати лише на людей.
Суб'єктом злочину можуть бути тільке люди, що володіють здатністю усвідомлювати фактичний характер своїх дій (бездіяльності) і керувати ними, тобто тільки осудні особи. Провина, як у формі наміру, так і у формі необережності виключається у всіх випадках, коли особа в момент здійснення суспільно небезпечного діяння в силу свого психічного стану не усвідомлювало характеру своїх дій (бездіяльності) чи не могло ними осмислено керувати. Суб'єктом злочину не можуть бути померлі особи, які перед тим вчинили злочин, тварини, предмети чи сили природи.
Суб'єктом злочину може бути лише "осудна особа, тобто як під час вчинення діяння, передбаченого КК, могла усвідомлювати свої дії (бездіяльність) і керувати ними". Неосудні особи позбавлені такої здатності і тому не можуть бути суб'єктами злочину. Згідно з КК особи, які визнані судом обмежено осудними, підлягають кримінальній відповідальності, тобто є суб'єктами злочину (ч. 1 ст.20).
Навіть у психічно здорової людини зазначена здатність свідомості і волі виникає лише при досягненні певного віку. Саме тому КК встановлює конкретний вік, з якого особа може бути притягнута до кримінальної відповідальності. Кримінальній відповідальності підлягають особи, яким до вчинення злочину виповнилося 16 років, а особи віком від 14 до 16 років можуть бути суб'єктом злочину лише у разі вчинення ними злочинів, що перелік яких є вичерпним і зазначений у законі. Діти до 14 років не підлягають кримінальній відповідальності.
Виходячи з усього сказаного, можна зробити висновок, що суб'єкт злочину це конкретна особа, якій притаманні певні соціальні властивості, їх сукупність утворює індивідуальний образ людини, який охоплюється поняттям "особа, яка вчинила злочин".
Суб'єкта злочину, в якого є такі

 
 

Цікаве

Загрузка...