WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття правоутворення (пошукова робота) - Реферат

Поняття правоутворення (пошукова робота) - Реферат

початкових проектів здійснюється тими організаціями, профілю діяльності яких вони відповідають.
До підготовки проектів нормативно- правових актів залучаються партії, профспілки та інші громадські об"єднання.
в) попередній розгляд проекту нормативно- правового акту правотворчим органом. Для розгляду проекту звичайно залучаються зацікавлені державні органи, організації, громадськість. Форми обговорення різні: парламенські читання, наради з участю наукової громадськості і зацікавлених міністерств, рецензування науково-дослідницькими інститутами тощо. Після врахування предложень і зауважень проект остаточно розробляється і редактується.
3.Обговорення проекту нормативно-правового акту і узгодження його тексту із зацікавленими особами. Найважливіші законопроекти можуть бути винесені на всенародне обговорення .
Цей етап правоутворення являє собою початкову стадію правотворчості.
4.Стадія прийняття проекту нормативно-правового акту.
Ця стадія характерна для колегіального правотворчого органу- офіційне прийняття проекту після його обговорення. Колегіальні правотворчі органи(уряд, державні комітети та інше) приймають нормативні акти більшістю голосів. Президент держави , міністри та інші органи одноособового керівництва затверджують свої акти ( укази, накази, інструкціїї тощо) в персональному порядку.
Цей етап правоутворення характеризується активністю: вступає в дію суб"єктивний фактор і здійснюється власно "творчість права".
5.Забезпечувальна стадія:
а) підписання нормативно-правового документу.
б) присвоєння йому регістраційного коду після включення в Єдиний реєстр нормативних актів України.
6.Информаційна стадія:
офіційне опублікування прийнятого нормативно-правового акту в засобах масової інформациї, доведення його до відома виконавців.
Цей завершальний етап правоутворення, який також має активний характер, являється заключною стадією правотворчості.
Важливою складовою частиною правотворчого процесу є законодавчий процес, тому необхідно зупинитись на характеристиці його в Україні.
Законодавчий процес- це система взаємопов"язаних і взаємообумовлених дій по створенню законів, які здійснюються в чітко вихзнаній послідовності.1
Він складається з наступних дій :
1.Офіційне внесення законопроекту у Верховну Раду- законодавча ініціатива.
2.Розгляд і обговорення законопроекту в комітетах і на сесії парламенту.
3.Прийняття закону.
4.Оприлюднення закону шляхом його опубліковання.
Найбільш важливі положення законодавчого процесу визначені у ст.ст.93, 94 Конституції України , більш докладно - в Регламенті Верховної Ради.
Стаття 93 Конституції визначає, що право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України, Кабінету міністрів України, Національному банку України.1
Законопроекти, визначені Президентом України як невідкладні , розглядаються Верховною Радою позачергово.
Законопроекти розглядаються у пленарному засіданні після попереднього обговорення їх відповідними комітетами Верховної Ради.
Парламент розглядає законопроект у порядку обговорення: заслуховує доповідь та співдоповідь про законопроект, виступи депутатів. Регламент Верховної Ради передбачає декілька читань законопроекту у пленарному засіданні. У першому читанні обговорюється загальна концепція законопроекту, після його доопрацювання у комітетах Верховної Ради законопроект обговорюється у другому читанні і приймається шляхом голосування по статтям,главам (розділам) і в цілому. Можливо і третє читання, коли не досягнута згода і потребують доробки окремі статті.2
Закон приймається більшістю від конституційного складу парламенту України, крім випадків, передбачених Конституцією України ( ст. 91). Закон підписує Голова Верховної Ради і невідкладно напрвляє його Президентові України. Президент протягом 15-ти днів після отримання закону підписує його, беручи до виконання, та офіційно оприлюднює його або повертає закон зі своїми вмотивованими пропозиціями до парламенту для повторного розгляду. У разі, якщо президент протягом встановленого сроку не повернув закон для повторного розгляду , закон вважається схваленим Президентом України і має бути підписаним та офіційно оприлюдненим. Якщо під час повторного розгляду закон буде знову прийнятий Верховною Радою не менш як двома третинами від її конституційного складу, Президент України зобов'яваний його підписати та офіційно оприлюднити протягом 10- ти днів.1
Закон набуває чинності через 10 днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але раніше дня його опубліковання. Офіційне оприлюднення - це оголошення від імені Верховної Ради заради загального відома і користування повного і точного тексту прийнятого Верховною Радою України шляхом його публікації в офіційному виданні "Відомостях Верховної Ради України".
В разі термінової необхідності такі акти публікуються в газеті "Голос України", інших виданнях, обнародується по телебаченню, радіо чи передаються телеграфом, розсилаються відповідним органам, установам, громадським організаціям.
В) Види і форми правотворчості держави.
Правотворчість здійснюється двома соціальними інститутами:
- державою в особі державних органів і їх посадових осіб.
- громадським суспільством і його окремими суб"єктами.
Основним видом правотворчості є правотворчість державних органів і їх посадових осіб.
По юридичній силі актів існують такі види правотворчості держави:
1.Законодавча діяльність , тобто діяльність по підготовці і прийняттю законодавчих актів(законотворчість). У правотворчості України головну роль відіграє законодавчий орган держави- Верховна Рада. Вона володіє монопольною законотворчою компетенцыэю, тобто виключним правом на прийняття законів і колом повноважень по їх прийняттю, передбачених конституцією та іншими законами. Її правотворчість - ведуча частина правотворчості і основна конституційно-правова форма прийняття законів державою.
2.Підзаконна правотворча діяльність , тобто діяльність по підготовці і прийняттю підзаконних актів ( підзаконна правотворчість).
Правотворчість інших державних органів України (правотворчістю займаються практично всі державні органи)здійснюється на основі і у відповідності з діючими законами.
Юридична сила прийнятих державними органами нормативно-правових актів залежить від рівня і об"єму їх повноважень, які визначаються

 
 

Цікаве

Загрузка...