WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття помилування, амністії та їх наслідки - Курсова робота

Поняття помилування, амністії та їх наслідки - Курсова робота

соціально - політичною ситуацією в країні . Так, 21 листопада 1996 року Верховна Рада України прийняла закон України "Про амністію осіб, які брали участь у масових акціях протесту проти несвоєчасних виплат заробітної плати, пенсії, стипендії та інших соціальних виплат".
Загальні положення, що регламентують інститут амністії в Україні, містяться в законі України "Про застосування амністії в Україні" вид 1 жовтня 1996 року. Стаття 1 цього Закону проголошує: "Амністія є повне або часткове звільнення від кримінальної відповідальності і покарання певної категорії осіб, винних у вчиненні злочинів".
Амністія оголошується законом про амністію, який приймається відповідно до положень Конституцій України, Кримінального Кодексу України та цього Закону.
Акт (закон) про застосування амністії приймається з ініціативи Верховної Ради України. Часові межі дії акта про амністію стосовно звільнення від покарання визначені в Законі таким чином: "Дія закону про амністію поширюється на злочини, вчинені до дня набрання ним чинності включно, і не поширюється на злочини, що тривають або продовжуються, якщо вони закінчені, припинені або перервані після прийняття закону про амністію ".
Амністія не поширюється на покарання, які вже виконані. Так конфісковане у засудженого за вироком суду майно, обернене в дохід держави у порядку виконання такої міри покарання, як конфіскація майна, амністованій особі не повертаються .
Амністія стосується лише певних аспектів кримінально - правових відносин. Вона не поширюється на відносини цивільно - правового характеру, що виникають у зв'язку з спричиненням злочином шкоди. "Амністія не звільняє від обов'язку відшкодувати заподіяну злочином шкоду, покладеного на винну особу вироком чи рішенням суду" (ч.2 ст.5 Закону).
Є три види амністії :
Повна амністія - це повне звільнення зазначених у законі про амністію осіб від кримінальної відповідальності чи від покарання. Наприклад, на підставі ст. 1 Закону "Про амністію" від 5 липня 2001р. Звільнено від інших покарань ряд категорій осіб, зазначених у законі.
Повна амністія може бути із іспитовим строком. Так, згідно зі ст. 6 згаданого Закону "Про амністію", замінено відбуту частину покарання у вигляді позбавлення волі на умовне засудження з іспитовим строком до трьох років особам, вперше засудженим до позбавлення волі на певний строк, не відбута частина покарання в яких на день набрання цим законом чинності становить не менше трьох років. Якщо протягом цього злочину, покарання, від якого їх умовно звільнили, вони вже не відбуватимуть;
Часткова амністія - це часткове звільнення зазначених у законі про амністію від відбування призначеного судом покарання (фактично така амністія є різновидом пом'якшення покарання);
Умовна амністія. У виняткових випадках, з метою припинення суспільно небезпечних групових проявів, чинність амністії може бути поширена на діяння, вчинені до повної дати після оголошення амністії, за умови обов'язкового виконання до цієї дати вимог, передбачених у законі про амністію. Отже, на підставі закону про амністію особа може бути звільнена від подальшого відбування як основного, так і додаткового покарання, призначеного судом. У той же час, амністія не звільняє від обов'язку відшкодувати заподіяну злочином шкоду, покладеного на винну особу вироком чи рішенням суду.
Закон про повну або часткову амністію, підлягає детальному аналізуванню щорічно. Даний закон, що пов'язаний зі звільненням від покарання, Верховна Рада України може приймати не частіше одного разу протягом календарного року. Це не стосується умовної амністії, коли у виняткових випадах, з метою припинення суспільно - небезпечних групових проявів, чинність амністії, може бути поширена на діяння, вчинені до певної дати після проголошення амністії, за умови обов'язкового виконання до цієї дати вимог, передбачених в законі про амністію. При умовній амністії мова йде про звільнення від кримінальної відповідальності, а не від уже призначеного судом покарання.
Особи, як відповідно до закону про амністію, підлягають звільненню від відбування (подальшого відбування) покарання, мають бути офіційно проінформовані про нове обчислення терміну покарання і про дату закінчення відбування покарання протягом місяця після опублікування закону про амністію.
Виконання положень конкретного закону про амністію щодо повного чи часткового звільнення від відбування покарання покладається на суди. Це може стосуватися, зокрема, звільнення:
а) осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі;
б) осіб, умовно засуджених, та осіб, виконання вироків яким відстрочено;
в) засуджених до інших видів покарання, якщо воно повністю або частково не відбуте (пункт "а" ст. 5 Закону від 21 листопада 1996 р.).
У своїх джерелах Кондратов стверджує, що амністія - це юридичний документ акт кримінально - правового характеру, що стосується певної категорією осіб, винних у вчиненні злочинів, або певної категорії злочинів.
Акт амністії завжди видається з ініціативи державного органу, який його видає. Він же, цей орган, визначає обмеження амністії відносно певного кола злочинців чи злочинів, на яких вона поширюється, а також порядок і строки виконання амністії.
Амністія поширюється на осіб, які вчинили злочини до дати видання акта про амністію і також в цей день. На злочини, що були вчинені наступного дня чи продовжені наступного дня, амністія не поширюється.
В акті про амністію визначаються і межі її застосування. Це можуть бути:
1.) перелік статей Кодексу, за яким кваліфіковані злочини, що підлягають амністії;
2.) розміри покарання до яких застосовується амністія;
3.) ознаки особи засудженого - вік, засуджений вперше, учасник війни тощо.
Акт амністії може передбачити :
а ) звільнення від кримінальної відповідальності (відмова у порушенні справи, закриття кримінальної справи);
б ) повне звільнення від покарання (головного і додаткового);
в ) часткове звільнення від покарання скороченням його строку (розміру), або звільнення тільки від головного покарання;
г ) заміну покарання більш м'яким видом;
д ) зняття судимості.
Внаслідок амністії кримінальна справа не порушується, порушена
підлягає закриттю ( п. 4 ч. 1 ст. 6 КПК

 
 

Цікаве

Загрузка...