WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття, підстави, види звільнення від кримінальної відповідальноті - Курсова робота

Поняття, підстави, види звільнення від кримінальної відповідальноті - Курсова робота

формальним чи матеріальним. Наприклад, при скоєнні вбивства давність вираховується з дня заподіяння смертельної рани, а не смерті потерпілого.
При співучасті строк давності вираховується з моменту скоєння злочинного діяння виконавцем. Строк давності закінчується в 24 години останньої доби встановленого строку.
При приготуванні і замаху строк давності вираховується з моменту закінчення приготування і замаху.
Другою підставою застосування давності притягнення до кримінальної відповідальності є не скоєння на протязі строку давності нового злочину, за яке по закону може бути назначено позбавлення на строк не більше 2 років.
Перерив давності означає, що в строк давності не зараховується час, який пройшов з моменту скоєння першого злочину до моменту скоєння другого. Якщо строк давності перервався скоєнням нового злочину, то він починає відраховуватись з моменту скоєння цього злочину, причому з цього часу одночасно і самостійно починають вираховуватись 2 строки давності по двом злочинам. Ці строки не можуть ні додаватися ні поглинатися.
Якщо в ході строку давності особа скоїла новий злочин, за який буде назначено менше 2 років позбавлення волі чи покаранняменш тяжке, ніж позбавлення волі, строк давності не переривається.
Третьою підставою застосування давності притягнення до кримінальної відповідальності є відсутність того факту, що особа, яка скоїла злочин, переховується від слідства чи суду. У цьому випадку строк давності призупиняється. Це значить, що строк давності з моменту з моменту скоєння злочину до того моменту, коли особа втікла від слідства чи суду, зараховується в загальний строк, час, на протязі якого особа переховувалась від слідства чи суда, в строк давності не зараховується, а загальний строк знову починає вираховуватись з моменту затримання особи чи явки його з повинной.
Для визнання особи такою, що переховується від слідства і суда вирішальне значення має усвідомлення винним того факту, що він ухиляється від кримінальної відповідальності і покарання. Особа, що переховується не може бути притягнена до кримінальної відповідальності, якщо з часу скоєння злочину пройшло 15 років, і давність не була перервана скоєнням нового злочину.
Право застосування даного виду звільнення надається не тільки суду, але також прокурору і органам попереднього слідства.
Характерна особливість даного виду звільнення - його обов'язковий характер. Якщо інші види звільнення від кримінальної відповідальності застосовуються факультативно, тобто на розсуд органів правосуддя, то в даному випадку при наявності підстав, передбачених в законі, органи правосуддя повинні звільнити особу від кримінальної відповідальності. Виняток становлять тільки випадки скоєння злочинів, які караються по закону смертною карою, де звільнення також факультативне.
У відповідності з Указом Президії Верхової Ради СРСР від 4 березня 1965 р. "Про покарання осіб, винних у злочинах проти мира і людства і військових злочинах, незалежно від часу скоєння злочинів" строк давності не застосовується до військових злочинів і злочинів проти людства.
Глава 6.
Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених ч.2 ст.56, ч.3 ст.170, ч.2 ст. 222, ст. 229 10
По своїй природі ці випадки однорідні. У всіх випадках звільнення допускається при наявності в діях особи складу злочину.
Випадки, про які іде мова, мають подібність з діяльним каяттям. Але між тим є суттєва різниця. Діяльне каяття - обставина, пом'якшуюча відповідальність, але не тягне звільнення.
Ч.2 ст. 56 КК України встановлює 2 умови звільнення:
А) щоб громадянин України, завербований іноземною розвідкою, не здійснив для виконання отриманого завдання ніяких дій;
Б) добровільно заявив органам влади про свій зв'язок з іноземною розвідкою.
Умовою звільнення по ч.2 ст. 222 КК України є добровільність здачі вогнепальної зброї, боєприпасів, вибухових речовин.
В ч.3 ст.170 КК України в якості однієї із умов звільнення від кримінальної відповідальності називається добровільна заява про дачу взятки
Висновок
В данній роботі розкрито один з найважливіших інститутів кримінального права - інститут кримінальної відповідальності, та розглядаються поняття, підстави та види звільнення від неї.
Даний інститут кримінального права в умовах зростання злочинності в незалежній українській державі набуває вирішального значення. При цьому його дослідження стає одним з найважливіших напрямків розвитку науки кримінального права. Це відбувається як під впливом об'єктивних обставин, так і суб'єктивних, а також внаслідок того, що він був недостатньо розроблений за радянської влади, що в свою чергу обумовлюється недостатньою увагою, яка приділялася даному інституту.
По формі відповідальності можна поділити на 2 види: позитивну (перспективну) і негативну (ретроспективну). Негативна кримінальна відповідальність - це відповідальність за скоєне діяння, яке передбачено кримінальним законом як злочин. Тобто, це кримінальна відповідальність в звичайному розумінні переважної більшості людей. Позитивна ж відповідальність виражається в поважному відношенні правосуб'єктних осіб до кримінального закону, в дотриманні його вимог. Позитивна відповідальність набуває визначального значення на сучасному етапі розвитку української держави, тому що вона підвищує правосвідомість громадян, гарантує дотримання законності та здійснює ще цілий ряд важливих функцій.
Однією з форм відповідальності є застосування до особи, яка скоїла злочин, який не становить великої суспільної небезпеки, заходів більш ніяких ніж кримінальне покарання, при цьому особа звільняється від кримінальної відповідальності. Перелік випадків, в яких допускається звільнення від кримінальної відповідальності, чітко визначений законом.
В цілому робота має велике практичне значення, тому що має пряме відношення до діяльності правоохоронних, та інших спеціально уповноважених державних органів, і може бути з успіхом застосована на практиці.
Література
[1] - Курс радянського кримінального права. - т.5. - Л., 1981,
[2] - Курс радянського кримінального права. - т.1. - Л., 1968,
[3] - Санталов А.І.Теоретичні питання кримінальної відповідальності - Л.,1982.
[4] - Курс радянського кримінального права - т.3. - М., 1970
[5] - Обєгов С.І. - Словник російскої мови - М., 1961.
[6] - Самощенко І.С., Фаркушин М.К. - Відповідальність по радянському законодавству - М., 1971.
[7] - Астеміров З.А. - Поняття юридичної відповідальності - Радянська держава і право. -1979. - №6.
[8] - Табунов М.Д. - До питання про соціальну відповідальність людини - В кн.: "Особистість при соціалізмі" - М., 1968.
[9] - Радянська держава і право - 1984. - №1.
[10] - Радянська держава і право - 1982 - №7.

 
 

Цікаве

Загрузка...