WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття, підстави, види звільнення від кримінальної відповідальноті - Курсова робота

Поняття, підстави, види звільнення від кримінальної відповідальноті - Курсова робота

адміністративного чи громадського впливу (ст. 51 КК України).
Відповідно до закону ці види звільнень від кримінальної відповідальності допускається при наявності 2 умов. Перше з них відноситься до діяння, наступне - до особи, яка його скоїла.
Діяння не повинно являти собою великої суспільної небезпеки. При оцінці характера скоєнного діяння необхідно враховувати обстановку, спосіб скоєнного злочину, розмір заподіяної шкоди та інші конкретні обставини справи.
По відношенню до звільнення від кримінальної відповідальності з застосуванням заходів адміністративного стягнення в ст. 51 КК вказані певні обмеження. Таке звільнення допускається лише по справам про злочини, за які законом встановлено міри покарання у вигляді позбавлення волі на строк не більше 1 року, чи інше, більш м'яке покарання.
Інша умова для застосування ст.51 КК України заключається в тому, що була визнана можливість виправлення і перевиховання особи, без застосування до нього мір кримінального покарання.
При наявності цих умов суд, прокурор, слідчий чи орган дізнання зі згоди прокурора можуть припинити кримінальну справу чи відмовити в її порушенні (ст. 13 КПК України) по відношенню до особи, скоївшої діяння, яке містить ознаки злочину, прийнявши одне з таких рішеннь:
1. Притягнути до адміністративної відповідальності.
2. Передати матеріали на розгляд товариського суду
3. Передати матеріали на розгляд комісії у справах неповнолітніх.
4. Передати особу на поруки громадській організації чи трудовому колективу.
Для звільнення від кримінальної відповідальності з притягненням до адміністративної відповідальності характерно наступне. Воно допускається лише до осіб, скоївших злочини, за які за законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк не більше 1 року чи інше більш м'яке покарання. Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, повинна визнавати себе винною.
Притягуючи особу до адміністративної відповідальності відповідно зі ст. 51 КК України суд може застосувати одне із наступних стягнень: штраф у розмірі до 100 грн.; виправні роботи по місцю роботи винного на строк від 1 до 2 місяців з утриманням до 20 % заробітної плати; адміністративний арешт на строк до 15 діб. Ці міри не являються кримінальним покаранням , а отже адміністративне стягнення не є підставою для повторного злочину.
Вивчення практики застосування мір адміністративної відповідальності показало, що вона може бути застосована по 96 видам злочинів, за які передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 1 року чи інше більш м'яке покарання. По відношенню до всіх злочинів, які передбачені КК України, ці діяння складають майже 30%.
Дослідження підтвердило певну ефективність застосування адміністративного стягнення замість кримінального покарання. Рецидив серед осіб, звільнених від кримінальної відповідальності з застосуванням адміністративних заходів, майже в 3 рази нижче, ніж серед осіб, до яких за скоєння аналогічних діянь було застосовано кримінальне покарання.
Звільнення від кримінальної відповідальності з передачею матеріалів справи на розгляд товариського суду (п.2 ст. 51 КК) можливе лише в тому випадку, якщо діяння, яке містить ознаки злочину, здійснене вперше. Особа вважається також скоївшою діяння вперше, якщо вона раніше звільнялась від кримінальної відповідальності по акту амністії чи помилування.
Рішення про звільнення від кримінальної відповідальності з передачею матеріалів справи у товариській суд повинно грунтуватись на аналізі доказів, які свідчать про скоєння діяння, не являючого собою великої суспільної небезпеки, а також данних, на підставі яких робиться висновок про можливість виправлення і перевиховання особи за допомогою заходів громадського впливу.
Направляти матеріали в товариський суд можуть орган дізнання чи слідчий зі згоди прокурора, прокурор чи суд.
Товариський суд, отримавши матеріали, визначає одну із наступних мір впливу:
1. Попросити пробачення у потерпілого і колектива.
2. Оголосити товариське попередження, громадський осуд чи громадську догану.
3. Накласти грошовий штраф.
Якщо товариський суд при розгляді справи прийде до висновку про необхідність притягнення особи до кримінальної чи адміністративної відповідальності, він приймає рішення про повернення матеріалів відповідним органам.
Така міра впливу носить безумовний характер.
Можливість звільнення від кримінальної відповідальності з передачею винного на поруки передбачена КК усіх колишніх союзних республік.
Передача на поруки є видом умовного звільнення від кримінальної відповідальності з застосуванням до винного мір громадського впливу. Практика показує велику ефективність даного інститут при правильному його застосуванні.
Якщо особа, яку передано на поруки, порушить ті умови, які пред'явлені до неї в ході річного випробувального терміну, то справа про здійснений злочин поновлюється.
Відповідно, скоєне при застосуванні порук не втрачає свого злочинного характеру, а мова йде лише про умовне звільнення від кримінальної відповідальності винного з заміною мір державного примусу мірами громадського впливу. Передача на поруки можлива лише при наявності перерахованих в законі підстав в їх сукупності
Насамперед усього передача на поруки допустима у відношенні до осіб, винних у скоєнні діяннь, які містять ознаки злочинів. КК усіх бувших союзних республік (за винятком ст. 50 КК Естонії) не допускають передачу на поруки особи, яка вже передавалась на поруки. Так особа не виправдала виявленої до неї довіри і знову скоїла злочин. Повторне застосування передачі на поруки сприяло б виникненню почуття безкарності у винної особи і викликало б невдоволення громадян. Розглядувана заборона втрачає силу через рік, так як поручительство має силу лише на протязі цього строку.
Ст. 51 забороняє передавати на поруки особи, яка не вважає себе винною чи по яким-небудь причинам наполягає на розгляді справи в суді.
Передача на поруки є специфічним умовним звільненням від кримінальної відповідальності. Для кінцевого звільнення від кримінальної відповідальності. Для кінцевого звільнення від кримінальної відповідальності особа, взята на поруки, у відповідності до ст. 51 КК повинна на протязі року зразковою поведінкою і чесним відношенням до праці доказати своє виправлення і тим самим виправдати оказану йому судом і колективом довіру.
Якщо особа, взята на поруки, не дотримується вимог, які встановлені в законі, а точніше: порушує обіцянку зразковою поведінкою і чесним відношенням до праці доказати своє виправлення, не підкоряється нормам співжиття чи залишає колектив працюючих з метою ухилення від суспільного впливу, то громадська організація чи колектив, які взяли його на поруки, виносять рішення про відмову від

 
 

Цікаве

Загрузка...