WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття дії та бездіяльність в кримінальному праві (пошукова робота) - Реферат

Поняття дії та бездіяльність в кримінальному праві (пошукова робота) - Реферат

загального ланцюга окремих ланок, що є закономірно пов`язаними необхідними зв`язками.
Для необхідного причинного зв`язку як ознаки об`єктивної сторони складу злочину з точки зору теорії необхідного спричинення характерно:
1) діяння передує наслідку за часом;
2) діянню внутрішньо властива неминучість або реальна можливість настання наслідку;
3) у конкретних умовах місця, часу та обстановки ця реальна можливість перетворюється в дійсність - діяння породжує наслідок;
4) наслідок породжується саме цими діяннями як результат його закономірного,необхідного розвитку, а не діями інших осіб або інших зовнішніх сил.
Необхідний причинний зв`язок між діянням і наслідком може бути безпосереднім або виключати проміжні ланки. У цьому розумінні можливі різні варіанти, а саме: 1) діяння закономірно і безпосередньо породжує наслідки; 2) діяння закономірно породжує друге явище, яке, в свою чергу, закономірно зумовлює настання суспільно небезпечного наслідку; 3) діяння одного суб`єкта закономірно породжує наслідок; 4) одночасні діяння двох або більше суб'єктів закономірно породжують наслідки ( див схему 1 ).
Для випадкового причинного зв`язку характерно, що наслідки не породжуються закономірним розвитком діяння особи у конкретній обстановці. Вони настають через випадковий збіг обставин. При цьому закономірний перебіг діяння втручається друга закономірність - для третьої особи або іншої зовнішньої сили. У результаті перехрещення цих закономірностей настає наслідок не властивій жодній із цих окремо взятій ( див. схему 2 ).
Враховуючи наведення можна зробити висновок:
" причинний зв`язок має місце тільки тоді, коли суспільно небезпечне діяння як причина перебувало частому наслідкові;
" для кримінальної відповідальності має значення наявність тільки безпосереднього причинного зв`язку, тобто завдана об`єктові шкода повинна бути результатом скоєного суспільно небезпечного діяння;
" для кримінальної відповідальності, окрім причинного зв`язку між діянням і насідка, ще необхідна наявність винного відношення суб`єкта до скоєного діяння і його наслідків у формі умислу чи необережності:
Основні варіанти необхідного зв`язку в кримінальному праві.
І.
Діяння Злочинний
закономірність результат
( причина ) ( наслідок )
ІІ.
Діяння законо- інше законо- злочинний
мірність явище мірність результат.
(причина ) (наслідок)
(причина) (наслідок)
Схема 1.
ІІІ.
Діяння - 1 Діяння - 2 Діяння - 3
(причина) (наслідок)
(причина) (наслідок)
IV.
закономірність
Діяння - 1
(причина)
Злочинний
результат
Діяння - 2
(причина) (наслідок)
закономірність
Продовження схеми 1.
Механізм випадкового причинного зв`язку в кримінальному праві.
Діяння закономірність закономірність Дії третіх осіб
(причина) або іншої
зовнішньої сили
( причина)
випадковість
Результат - 2 Результат - 3 Результат - 1
(можливий (фактичний (можливий
наслідок) наслідок) наслідок)
Схема 2.
Розділ V : Характеристика факультативних ознак об`єктивної сторони.
Спосіб, місце, час, знаряддя та обстановка вчинення злочину як ознаки об`єктивної сторони складу злочину мають різне значення залежно від того - чи віднесені вони кримінальним законом до ознак певного складу злочину.
Якщо ці ознаки включені в диспозицію статті кримінального закону, то вони є обов`язковими для цього складу злочину і мають вирішальне значення для підстав уголовної відповідальності та кваліфікації злочину. Якщо ж ці ознаки в диспозиції норм не передбачені, то для одних складів вони не відіграють вирішальної ролі, а для інших мають значення для визначення ступеня суспільної небезпечності злочину та призначення міри покарання. Спосіб вчинення злочину - це засоби, заходів та методи вчинення злочину, форма здійснення, виконання суспільно небезпечного діяння. Всілякий злочин може бути вчинений лише певним способом. Кожному злочину притаманний певний спосіб його вчинення. Наприклад, крадіжка ( ст. 81 та 140 КК ) може бути вчинено лише відкрито, вбивство ( ст. 94, 93 КК ) - лише заподіяння потерпілому ушкоджень і т. ін.
В диспозиції уголовно - правової норми спосіб вчинення злочину вказується не завжди. Для багатьох злочинів спосіб їх вчинення значення не має. Наприклад, байдужий до відповідальності, кваліфікації діяння спосіб підробки грошей ( ст. 79 КК ), проведення аборту ( ст. 206 КК), розкрадання вогнепальної зброї ( ст. 223 КК ) та деяких інших. Вчинення цих і таких інших злочинів будь яким способом не впливає на відповідальність і їх кваліфікацію.
Інколи певний спосіб вчинення злочину визнається кваліфікуючою його ознакою і значно підвищує суспільну небезпечність діяння, наприклад, знищення державного громадського майна підпалом або іншим загально небезпечним способом ( ст. 89 КК ), наклеп у друкованому або іншим способом розмноженому творі ( ч. 2 ст. 125 КК ).
Для деяких злочинів спосіб їх вчинення є конкретним і обов`язковим. Наприклад, викрадання зловживанням посадовими повноваженнями (ст. 84 КК), нападом ( ст. 86, 142 КК ), скуповуванням та перепроданням товарів ( ст. 154 КК ). Такі злочини можуть бути вчиненні лише способами, що вказані в диспозиції норм про відповідальність за них. Вчинення подібних дій іншим способом складу цього злочину в діях особи, що їх вчинила, не утворює.
Місце і час вчинення злочину - це такі ознаки об`єктивної сторони, які позначають де і коли злочин було вчинено, або, що одне і теж, де і коло законом заборонено чинити такі дії. Для деяких складів злочинів місце і час мають вирішальне значення, бо вчинення такого діяння лише в певному місці і в певний час утворює склад злочину. Наприклад, полювання в заборонений час або в недозволених місцях ( ст. 161 КК ), будівництво споруд та інших установок на континентальному шляху України ( ст. 163 КК ), втеча з місця позбавлення волі ( ст. . 183 КК ), порушення правил безпеки на вибухонебезпечних підприємствах або у вибухонебезпечних цехах ( ст. 220 КК ).
Такі склади злочину утворюються лише діями, які були вчиненні в позначеному місці і в певний час. Вчинення таких дій в іншому

 
 

Цікаве

Загрузка...