WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття дії та бездіяльність в кримінальному праві (пошукова робота) - Реферат

Поняття дії та бездіяльність в кримінальному праві (пошукова робота) - Реферат

потрібно вирішувати питання про те , чи немає множинності злочинів, враховуючи що одиничний злочин може бути не тільки складним а й триваючим тапродовжуваним.
Неодноразове вилучення майна (чи заволодіння ним ) у одного і того самого потерпілого, якщо воно складається з ряду тотожних дій, охоплювалося від самого початку єдиним умислом на заволодіння конкретним майном і вчинено одним способом належить розглядати як один продовжуваний злочин. Для продовжуваного злочину характерна наявність трьох ознак:
1) тотожність дій;
2) єдність умислу;
3) наявність загальної мети.
Прикладом продовжуваного злочину можна привести викрадення грошей у кілька заходів за підробним документом, у якому зазначена остаточна їх сума. Із кількох частин складається і триваючий злочин, для якого характерне вчинення на початку одноактивного діяння, а надалі невизначено тривалий час безперервно зберігається злочинний стан. Наприклад, триваючим є незаконне зберігання зброї.
Особливістю складного злочину є те, що його утворює сукупність дій, які самі по собі передбачені в інших статтях КК як самостійний злочин. В залежності від характеру впливу на об`єкт злочину всі дії можна поділити на фізичні та інформаційні. Фізичні ( енергетичні ) дії складаються з застосування м`язової, фізичної сили для здійснення злочинного посягання ( вбивство, нанесення тяжких тілесних ушкоджень ) і завжди напрямлені на зміну зовнішньої фізичної сфери предметів матеріального світу.
Інформаційні дії заключаються в передачі інформації іншим особам і завжди виявляються у вербальній формі, а також в інших діях, несуть інформацію: смислових тестах ( конклюдентні дії ), виразних рухах "міміка, пантоміміка". Із застосуванням інформаційних дій здійснюються такі злочини як образа, наклеп і т. і.
Існують злочини, для яких потрібна сукупність інформаційних та фізичних дій. Прикладом можуть бути грабіж, розбій поєднаний із загрозою насильства. Важливе значення для характеристики злочинної дії має спосіб здійснення злочину представляючи собою сукупність ( систему ) засобів та методів які використовуються при здійсненні злочину. Ці способи різноманітні. Частіше всього зустрічається фізичне та психологічне насильство, зловживання довірою, жорстокий та особливо жорстокий спосіб і таке інше. Всі вони в значній мірі визначають форму і зміст даної дії, її інтенсивності та шкідливості.
Деякі злочини можуть бути скоєні лише суворо визначеним способом. В такому разі в законі вказується спосіб як конститутивна ознака складу злочину, наприклад таємне викрадення індивідуального майна громадян як спосіб крадіжки ( ст. 140 КК ), відкрите викрадення індивідуального майна громадян при грабежі ( ст. 141 КК ), заволодіння індивідуальним майном громадян шляхом обману або зловживання довірою при шахрайстві.
В інших випадках злочин може бути скоєно різними способами. Для успішного скоєння злочину винні іноді використовують різні засоби: зброю, технічні та механічні пристрої і т. ін. Це відноситься як до умисних засобів так і до злочині які скоюються з необережності ( наприклад, порушення правил безпеки руху та експлуатації транспортних засобів ). В таких випадках винний використовує закладені в засобах додаткові можливості, які можуть істотно посилити інтенсивність і шкідливий ефект дії. Такі способи здійснення злочину завжди свідчать про підвищену небезпеку як дії так і особи що його скоїла.
Кримінальна відповідальність за злочинну дію ні чим не обмежуються. Достатньо встановити, що скоєно суспіль небезпечна дія ( як активна форма поведінки людини ), передбачена кримінальним законом в якості злочину. Злочинні дії описуються в статтях Особливої частини КК різним чином. У більшості випадків у диспозиції зазначаються точні ознаки дії, наприклад крадіжка тайне викрадення індивідуального майна громадян (ст. 140 КК ); образа умисне приниження честі і гідності особи, виражене в непристойній формі (ст. 126 КК ). Досить часто зазначається в альтернативі кілька дій кожна з яких утворює об'єктивну сторону злочину. Наприклад, умисним тяжким тілесним закон (ст. 101 КК ) визнає умисне тілесне ушкодження, небезпечне для життя в момент заподіяння ( 1 ), або таке, що спричинило втрату будь якого органу ( 2 ), або втрату його функцій ( 3 ), душевну хворобу ( 4 ) або інший розлад здоров'я поєднаний з стійкою втратою непрацездатності не менше ніж одну третину ( 5 ), або переривання вагітності ( 6 ), чи непоправне знівечення обличчя ( 7 ). Не рідко в законі дається загальна характеристика дії, наприклад, хуліганство, умисні дії, що грубо порушують громадський порядок чи виражають явну неповагу до суспільства ( ч. 1 ст. 206 КК. ). В таких випадках для з'ясування ознак діяння слід удаватися до тлумачення закону.
Іноді при описі дії законодавець формулює відсилочну диспозицію, наприклад, спричинення майнової шкоди державі або громадській організації обману або зловживання довірою, при відсутності ознак розкрадання ( ст. 87 КК ). В інших випадках для з`ясування ознак дії необхідно звернутися до підзаконних нормативних актів ( блонкетна диспозиція ), наприклад, порушення правил безпеки гірничих робіт ( ст. 219 КК. ) та ін. В окремих випадках в диспозиції статті злочинна дія називається загальновідомим терміном і її зміст не розкривається, наприклад, вбивство ( ст. 94 КК).
Різний опис дії в статтях Особливої частини КК обумовлений не розсудом законодавця, а особливостями того чи іншого злочину, ступінь конкретності опису якого залежить від характеру дії об`єкта посягання способів здійснення злочину, засобів, що використовуються та ін. Чим чіткіший опис дії в законі тим більше гарантії правильності розв'язання конкретних справ.
Бездія у кримінально правовому розумінні - це суспільно небезпечна пасивна поведінка особи ( суб`єкта ), тобто невиконання дій, які особа повинна була і могла вчинити, чи не попередила настання суспільно небезпечних наслідків, які була зобов'язана і могла попередити.
Бездіяльність відрізняється від дії зовнішньою фізичною стороною. При бездіяльності особа не вчиняє певної дії яку вона за даних конкретних умов повинна була у могла вчинити, що відвернуло заподіяння шкоди охоронюваним законом суспільним відносинам. На практиці злочинна бездіяльність зустрічається значно рідше ніж дія. Шляхом бездіяльності вчинюються такі злочини, як залишення в небезпеці ( ст. 111 КК ), не надання допомоги особи яка перебуває в небезпечному для життя становищі (ст. 112 КК ), не надання допомоги хворому особою медичного персоналу ( ст. 113 КК ), та ін.
Злочинна бездіяльність характеризується тим що вона є пасивною формою поведінки людини однак така характеристика стосується не реальної поведінки людини особи в момент вчинення злочину, а тих конкретних дій, які ця особа повинна була могла вчинити в даних конкретних умовах.
Кримінальна відповідальність за бездію настає лише тоді, коли

 
 

Цікаве

Загрузка...