WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття дії та бездіяльність в кримінальному праві (пошукова робота) - Реферат

Поняття дії та бездіяльність в кримінальному праві (пошукова робота) - Реферат

облік ознак об`єктивної сторони дозволяє суду в кожному конкретному випадкуправильно визначати характер і ступінь суспільної небезпеки скоєного злочину і у відповідності з цим призначити покарання, співрозмірне скоєному.
Розділ ІІ. Поняття дії та бездії в кримінальному праві.
Термін "діяння" використовується в КК, теорії, та судовій практиці в двох значеннях:
а) у статі 7 КК за допомогою цього терміну визначається понять злочину яке, таким чином охоплює всі ознаки, притаманні злочину тобто використовується як синонім терміну злочин.
б) термін "діяння" використовується тільки для характеристики однієї з ознак об`єктивної сторони, тобто дії або бездії при аналізі цієї ознаки складу злочину мова повинна йти саме про друге значення терміну діяння.
Поняття "діяння" визначається слідуючою сукупністю ознак: діяння повинно бути суспільно небезпечним і протиправним, конкретним і здійснюваним під контролем свідомості. Суспільна небезпека як ознака діяння полягає в том що діяння яке визначається злочином, посягає на суспільний лад України, його політичну і економічну систему, власність особу, політичні, трудові , майнові та інші права і свободи громадян, на правопорядок, тобто наносить істотну шкоду суспільним відносинам охоронюваним кримінальним законом або створює реальну загрозу спричинення такої шкоди об`єкту кримінально правової охорони.
Протиправність як ознака діяння згідно статті 7 КК означає, що злочином визнається тільки те діяння яке саме в такій якості передбачене кримінальним законом. Діяння завжди має конкретний характер, тобто тільки вчинки людини підпадають сферу правового регулювання. Думки наміри переконання якими б негативними вони не були б не можуть розглядатись як діяння і не можуть бути злочином.
Діяння це свідомий акт поведінки людини. Тому, наприклад, яка в наслідок душевної хвороби не може контролювати своїми діями, не підпадає в сферу кримінально правового регулювання навіть якщо її дії були дуже суспільно небезпечними.
Суспільно небезпечне діяння яке входить до об`єктивної сторони складу злочину повинно бути вольовим, тобто виявленням волі особи. Діяння, в якому немає виявлення волі, скоєне, наприклад, в наслідок непереборної сили, фізичного чи психічного примусу, не може утворювати об`єктивну сторону складу злочину. Діяння утворює дія та без діяльність.
Дія у кримінально - правовому розумінні це активний, вольовий, свідомий акт зовнішньої поведінки суб`єкта, якій відображається у скоєні суспільно небезпечного посягання, визначеного кримінальним законом.*
Така дія є не тільки суспільно небезпечною, а й протиправною, оскільки її здійснення карається кримінально правовою нормою, тобто конкретною статтею Особливої чистини ККУ. До того ж дія є найбільш поширеною формою скоєння злочину. Більш як 2/3 всіх злочинів скоюються шляхом дії.
Простішою одиницею дії є рух тіла . Дія може виражатися в єдиному русі тіла, або в їх множності рухи тіла, які складають дії повинні мати спільну мету
Н.В.Чернишов, М. В. Володько Кримінальне право України, К, - 1995
і об`єднуватись в єдиний вольовий акт поведінки. Мета як і об`єкт злочину визначає, обмежує дії обумовлює його речовий зміст.
Таким чином не проізвільні ( рефлекторні ) рухові акти скоюються без контролю свідомості і не виражають волю особи не можуть утворювати дію як ознаку об`єктивної сторони складу злочину. Наприклад під час різкої зупинки тролейбуса громадянин М. для збереження рівноваги рефлекторно змахнув рукою і падаючи потягнув за собою іншого громадянина який через це отримав травму. Тому відповідальність громадянина М. виключається через відсутність кримінально правової дії і вини. Також не мають кримінально правового значення дії вчиненні в стані патологічного сп'яніння, у сні при втраті свідомості та інших таких обставинах, оскільки вони не усвідомлені особою.
Не діють в кримінально правовому розумінні особи недоумкуваті, малолітні, віком до 14 років.
Якщо воля суб`єкта порушена об'єктивними обставинами, які в праві називаються нездоланною силою то така усвідомлювана поведінка немає кримінально правового характеру під нездоланною силою треба розуміти таку дію сил природи , механізмів, устаткувань, людей, звірів інших об`єктивних факторів, через які особа позбавляється можливості діяти як належить у відповідності зі своєю волею і свідомістю ( хвороба, стихійне лихо і т. п. ). Наприклад немає складу ухилення від призову на строкову військову службу, якщо призовник не з'явився у зазначений термін на призовний пункт в наслідок тяжкої хвороби або через порушення нормального руху транспорту.
Фізичний примус - це , так би мовити один із різновидів непоборної сили. Під фізичним примусом розуміють фізичну дію на особу. Це можуть бути: побої, зв'язування, тортури , мордування, позбавлення волі й подібні дії, мета яких примусити особу скоїти злочин. Не має складу недонесення про достовірно підготовлювану диверсію, якщо особа , яка знала про це була злочинцями волі.
Скоєння злочинного діяння під впливом психічного примусу, який виражається в погрозі вбивством завдані тілесних ушкоджень, знищенні майна, шантажі й подібних діях, не виключає, як правило , відповідальності особи, що скоїла злочинні дії під впливом цього примусу, оскільки тут є реальна можливість не виконувати дій до яких примушують.
Кримінальна відповідальність за дію чи бездію, скоєну під впливом психічного примусу, може бути виключена лише тоді, коли буде вказано що вона скоєна в стані крайньої необхідності, з метою захисту більш важливих інтересів.
Але рухом тіла дія не вичерпується. Злочинець не вчинив би багато чого, якби надіявся, розраховував лише на свої руки та ноги. Кримінально правова дія є складний психофізичний процес. Дія поєднує в собі також засоби, знаряддя, механізми , властивості речовин і явища природи, які використовує людина, певним чином діючи. Вони завжди чиняться в певних умовах місця, часу, обставин.
Зовні дія виражається у формі:
1) слів - погроза, образа, підмова, підбурювання, обман тощо;
2) мигів, жестів - демонстрація зброї, погроза, образа, хуліганство та т. ін;
3) фізичного впливу на різні матеріальні предмети, речі знищення майна , тілесні ушкодження, викрадення, тощо;
4) використання як знарядь злочину малолітніх неосудних тварин птахів.
Це фізична характеристика дії. А суспільну характеристику дії складають:
1) суспільна небезпечність дії - її спрямованість на певний об`єкт і заподіяння йому шкоди. Суспільна небезпечність дії є її соціально - політична характеристика, її об`єктивна властивість.
2) Уголовна протиправність дії, її забороненість законом. З фізичної сторони дія може бути простою і складною. Прості дії містять в собі одиничні акти поведінки людини, наприклад, образа шляхом виказування нецензурних слів. Складні дії характеризуються ускладненою структурою. Тут

 
 

Цікаве

Загрузка...