WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття, види звільнення від кримінальної відповідальності - Курсова робота

Поняття, види звільнення від кримінальної відповідальності - Курсова робота

вироку.
У відповідності із ст. 461 КК "при призначенні покарання особі, яка вперше засуджується до позбавлення волі на строк до трьох років, суд з врахуванням характеру і ступеня суспільної небезпеки вчиненого злочину, особи винного та інших обставин справи, а також можливості його виправлення і перевиховання без ізоляції від суспільства може відстрочити виконання вироку по відношенню до такої особи на строк від одного до двох років. Суд може в таких випадках відстрочити виконання і додаткових покарань."
Відстрочка виконання вироку за своєю правовою природою є умовним звільненням засудженого від реального відбування покарання у вигляді позбавлення волі з метою виправлення і перевиховання його без ізоляції від суспільства, але в умовах постійного контролю за його поведінкою з наступним можливим звільненням від покарання в разі сплати штрафу і виправлення або направленням для відбування призначеного вироком покарання, коли штраф не був сплачений, або ця мета не була досягнута .
Відстрочка виконання вироку являє собою форму реалізації кримінальної відповідальності. Винесенням обвинувального висновку винний від імені держави засуджується за вчинений злочин, йому призначається покарання, яке буде реалізоване у випадку невиконання вимог, дотримання яких повністю залежить від нього.
Таким чином, в основу застосування відстрочки виконання вироку покладена відносно невисока суспільна небезпека діяння, про що свідчить невеликий строк позбавляння волі, що призначений за його вчинення. Одночасно повинна бути встановлена і відносно невисока суспільна небезпека винного, так як він вперше засуджується до позбавлення волі на строк до трьох років і його до того ж можна виправити і перевиховати без ізоляції від суспільства.
Підставою застосування відстрочки виконання вироку є сукупність обставин, які свідчать про можливість виправлення і перевиховання засудженого без реального застосування до нього призначеного судом покарання у вигляді позбавлення волі, але в умовах обов'язкового контролю за його поведінкою з боку вказаних в законі суб'єктів, а в необхідних випадках - і шляхом покладення на засудженого обов'язків, передбачених ст. 461 КК.
Обставини, які є підставами для надання відстрочки виконання вироку повинні бути підтверджені відповідними доказами .
Приймаючи рішення про відстрочку виконання вироку, суд може покласти на засудженого передбачені ч. 5 ст. 461 КК обов'язки. Суд може зобов'язати засудженого в певний строк усунути заподіяну шкоду, піти на роботу або навчання, не змінювати без згоди органу внутрішніх справ місце проживання, повідомляти ці органи про зміну місця роботи або навчання, періодично з'являтися для реєстрації в орган внутрішніх справ. Суд може зобов'язати засудженого не відвідувати певні місця, не виїжджати з місця постійного проживання без повідомлення органу внутрішніх справ, пройти курс лікування при зловживанні спиртними напоями або вживанні наркотичних речовин, попросити публічно або в іншій формі пробачення у потерпілого, якщо виконання цих обов'язків може сприяти виправленню і перевихованню засудженого. Перелік обов'язків є вичерпним і розширювальному тлумаченню не підлягає (абз. 5 п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995р. №22 "Про практику призначення судами кримінального покарання").
Наприклад:
19 січня 1998 року Ленінський районний суд м. Чернівці засудив Ауріте А. А. 1980 року народження до одного року і шести місяців позбавлення волі із відстрочкою виконання вироку на строк один рік з сплатою штрафу в дохід держави в розмірі 170 грн.
При цьому суд зобов'язав Ауріте А. А. без дозволу органу внутрішніх справ не міняти місця проживання, закінчити навчання, періодично з'являтись в органи внутрішніх справ на реєстрацію .
Можливість застосування до конкретної особи інституту відстрочки виконання вироку законодавець пов'язав з наявністю ряду умов:
перше засудження до позбавлення волі;
призначення цього покарання на строк до трьох років;
відсутність негативних передумов, які стосуються вчиненого та особи винного.
За допомогою відстрочки виконання вироку кримінальна відповідальність реалізується в три етапи:
1. Після призначення покарання у вигляді позбавлення волі і прийняття судом рішення про застосування відстрочки, відбувається умовне звільнення засудженого від реального відбування покарання з сплатою штрафу;
2. Настає етап виправлення і перевиховання засудженого, обмежений рамками терміну відстрочки виконання вироку, і, тільки після закінчення вказаного строку і залежно від досягнення поставленої мети і сплати штрафу настає один з двох можливих наслідків;
3. Звільнення від покарання або направлення для відбування призначеного вироком покарання.
Прийшовши до висновку про необхідність обрання особі позбавлення волі на строк до трьох років, суд зобов'язаний обговорити питання про можливість його виправлення і перевиховання без ізоляції від суспільства шляхом надання йому відстрочки виконання вироку. Суд повинен враховувати ознаки, що відносяться в певній степені до діяння, але головним чином слід враховувати ознаки, що характеризують особу винного, степінь його запущеності, його найближче оточення, мікросередовище, в якому знаходилась і буде знаходитись особа.
Увага суду перш за все повинна бути зосереджена на питанні, чи підлягає особа виправленню без направлення її в місця позбавлення волі.
Наприклад:
Ленінський районний суд м. Чернівці надаючи Гузіку А. В. 1975 року народження відстрочку виконання вироку на один рік врахував характер та ступінь суспільної небезпечності скоєного злочину, що він не є тяжким, що наслідки, які наступили, також не є тяжкими, що він повністю визнав свою вину, своїми правдивими показами сприяв розкриттю злочину, щиро розкаявся у скоєному, а також особу винного, що він раніше несудимий, ні в чому протиправному помічений не був, позитивно характеризується за місцем проживання, його молодий вік, сімейний стан .
Висновок про можливість виправлення і перевиховання неповнолітнього без ізоляції від суспільства повинен основуватись на всіх обставинах справи. Дуже важливо вияснити поведінку винного до вчинення злочину, умови його життя, виховання, його роль при вчиненнізлочину, якщо він вчинений в співучасті, відношення до злочину, поведінку після вчинення злочину та інше.
Можна дати лише приблизний перелік обставин, що приводять суд до переконання про доцільність застосування ст. 461 КК. При вирішення питання про застосування відстрочки виконання вироку суд враховує і ті зміни, які сталися уже в умовах життя і виховання особи (наприклад, прийняті заходи по усуненню причин і умов вчинення злочину) і які стануться після засудження (а саме: будуть покладені на особу певні обов'язки, встановлений передбачений законом державний і громадський контроль за її поведінкою.)
Основою застосування відстрочки виконання вироку являється можливість виправлення і перевиховання особи, що вчинила злочин, за який вона "заслужила" позбавлення волі, без ізоляції від суспільства, тобто без реального відбування призначеного

 
 

Цікаве

Загрузка...