WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Повторність злочинів як складовий елемент множинності злочинів - Курсова робота

Повторність злочинів як складовий елемент множинності злочинів - Курсова робота

підкреслюють, що поняттям множинності злочинів охоплюються як випадкиздійснення двох і більш злочинів до осуду, так і після осуду за попереднє діяння2. Гальперин І.М. пише, що "множинність злочинів укладається в тім, що винний робить до залучення до кримінальної відповідальності кілька злочинних діянь, що містять ознаки різних складів злочинів, або декількох злочинних діянь, що містять ознаки одного складу, але не характеризуються внутрішнім зв'язком, або, нарешті, знову робить будь-як інший злочин після осуду за попереднє3.
При такому трактуванні досліджуваного поняття дуже вдало показується, що його утворюють не тільки випадки здійснення особою декількох різнорідних злочинів, але й однакових, а також, як до залучення винного до кримінальної відповідальності, так і після осуду за попереднє діяння, крім того, тут почата спроба відокремлення її від одиничного злочину.
Однак у визначенні Гальперіна І.М. не знайшли відображення ознаками, що виключають множинність злочинів. Такі ознаки хоча і неповно маються у визначенні поняття множинності, що дається Куріновим Б.А. "У теорії кримінального права, - пише Курінов Б.А., - поняттям множинності злочинів охоплюються випадки здійснення особою двох і більш злочинів, по яких не погашена судимість і не минули строки кримінального переслідування"4.
Криволапов Г.Г. справедливо відзначав, що множинності злочинів не мається, якщо хоча б по одному з двох зроблених злочинних діянь минули терміни давнини залучення до кримінальної відповідальності, або минули терміни давнини виконання обвинувального вироку, або погашена чи знята судимість, або мається акт помилування або амністії, що погашає його правові наслідки, а також мало місце звільнення від кримінальної відповідальності відповідно до закону, або маються процесуальні перешкоди до порушення кримінального переслідування1
Відсутність процесуальних перешкод для карного переслідування також є загальною істотною ознакою множинності злочинів.
Відповідно до зазначених ознак множинність злочинів можна визначити як здійснення особою двох і більш злочинів, якщо по них не погашені юридичні наслідки і немає процесуальних перешкод до карного переслідування.
Нижче ми з'ясуємо правову характеристику одиничним злочинам, визначимо їх види та особливості.
Одиничний злочин як складовий елемент множинності злочинів. Види одиничних злочинів.
Одиничний злочин має місце там, де він передбачений кримінальним законом як одиничний самостійний склад злочину. Він конструюється законодавцем, виходячи з соціальних властивостей відповідного діяння, із типовості цього діяння, єдності його об'єктивних і суб'єктивних ознак. З цього погляду одиничним злочином є крадіжка, хуліганство, розбій, хабарництво тощо. Саме поєднання типових цих злочинів дає законодавцю підставу визнати їх одиничними злочинами, що охоплюються відповідними нормами закону.
Одиничні злочини поділяють на прості та ускладнені одиничні злочини.
Прості одиничні злочини передусім мають місце в тих випадках, коли одній дії (бездіяльності) відповідає й один наслідок, передбачений у кримінальному законі. Наприклад, таким злочином є крадіжка: тут одна дія ? таємне викрадання майна і один наслідок ? майнова шкода потерпілого. Або вбивство, де дія (бездіяльність) спричиняє смерть потерпілого. Простий одиничний злочин може складатися з однієї дії, наслідки якої лежать за межами відповідного складу (так звані злочини з формальним складом), як приклад, завідомо неправдиве показання, погроза вбивством тощо. Простий одиничний злочин може також полягати в одній дії, яка потягла за собою декілька наслідків, зазначених у законі. Так, ч. 2 ст. 247 КК передбачає відповідальність за порушення правил ядерної і радіаційної безпеки, якщо воно спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки (наприклад, вибух, руйнування будинків і споруд, заподіяння тяжких тілесних ушкоджень тощо). Тут одне діяння ? порушення правил безпеки і два або більше наслідків.
До простих одиничних злочинів належать і злочини з альтернативними діями. Це, наприклад, ввезення в Україну творів, зображень або інших предметів порнографічного характеру з метою збуту чи розповсюдження, або виготовлення, перевезення чи інше переміщення з тією ж метою, або збут чи розповсюдження (ст. 301 КК). Тут для складу злочину достатньо вчинення хоча б однієї дії із зазначених дій (наприклад, тільки збут цих предметів).
Таким чином, простий одиничний злочин характеризується наявністю однієї дії (бездіяльності) і одного наслідку, або однієї дії і декількох наслідків, або наявністю альтернативних дій.
Будь-який одиничний злочин кваліфікується за однією статтею або частиною статтею КК. Так, та ж крадіжка кваліфікується за ч. 1 ст. 185, умисне вбивство за ч. 1 ст. 115, порушення ядерної або радіаційної безпеки ? за ч. 1 ст. 247.
Ускладнені одиничні злочини характеризуються більш складною структурою складу, в них більш складні об'єктивна і суб'єктивна сторони вчиненого. Бажанов М.І. ускладненні одиничні злочини поділяє на таки види: триваючі, продовжувані, складені злочини, а також злочини, які кваліфікуються за настанням додаткових тяжких наслідків (їх часто називають злочинами, кваліфікованими за наслідками)1.
Поняття триваючого злочину використовується не тільки теорією і практикою кримінального права, а й чинним законодавством, яке пов'язує з цим поняттям певні правові наслідки. Так, Закон України від 1 жовтня 1996 р. "Про застосування амністії в Україні"2 в ст. 4 встановлює, що чинність закону про амністію не поширюється на триваючі та продовжувані злочини, якщо вони закінчені, припиненні або перервані після прийняття закону про амністію. Те саме слід сказати про давність притягнення до кримінальної відповідальності, встановлену ст. 49 КК, що починає обчислюватися при вчинені таких злочинів тільки після того, як вони були закінчені, припинені або перервані. Таким чином, стає важливим саме визначення поняття триваючого злочину та його ознак.
Триваючий злочин можна визначити як одиничний злочин, який, розпочавшись дією або бездіяльністю особи, далі вчиняється безперервно протягом більш-менш тривалого часу.
У КК передбачена кримінальна відповідальність за багато триваючих злочинів. Це ухилення від призову на строкову військову службу (ст. 325), недбале зберігання вогнепальної зброї або бойових припасів (ст. 264), незаконне зберігання з метою збуту наркотичних засобів або психотропних речовин (ст. 307), участь у банді (ст. 257), незаконне позбавлення волі (ст. 146), ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів (ст. 212) тощо.
Винний у триваючому злочині нібито перебуває безперервно в певному злочинному стані, бо цей злочин характеризується безперервним здійсненням складу закінченого злочину. Триваючий злочин, будучи вчиненим один раз, триває весь час. Він не переривається новими злочинними актами, він ніби "тягнеться" за

 
 

Цікаве

Загрузка...