WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Криміналістичне дослідження документів - Курсова робота

Криміналістичне дослідження документів - Курсова робота

дозволяють виділити вузьку зону спектра. Широко використовується зйомка у видимій (порушуваній УФ променями) і інфрачервоній (порушуваним синьо-зеленим світлом) люмінесценції.
Криміналістичне дослідження аудіо- та відеодокументів.
Найпоширенішим засобом спілкування людей є усне мовлення. Воно залишає зміни в матеріальному середовищі, що прийнято називати звуковими слідами. Звукові сліди нерідко використовуються для розкриття, розслідування і попередження злочинів, дозволяють встановити особистість злочинця й інші обставини, що підлягають доведенню. Роль звукових слідів людини істотно зросла останнім часом Це обумовлено тим, що традиційні засоби фіксації - письмові документи - усі частіше заміняються звукозаписом і відеозйомкою Розширилося їхнє використання й у повсякденні. Сьогодні серед матеріалів кримінальних справ усе частіше присутні:
ў фонограми, на яких випадково чи навмисне зафіксована інформація про підготовку, здійснення і приховання злочину, наприклад розмови злочинців, очевидців, потерпілих;
ў фонограми, що стали об'єктами злочинних дій (якщо вони викрадені чи підроблені),
ў фонограми, що служили знаряддями злочину, наприклад, при вимаганні чи шантажі,
ў фонограми допитів і інших слідчих дій, що є додатками до відповідного протоколу.
В усіх зазначених вище випадках аудио- і відеозаписи прилучаються до кримінальних справ як речовинні докази .
Хоча з їхньою допомогою фіксується не тільки людський голос, але і безліч інших звукових слідів, основні задачі, розв'язувані при дослідженні фонограм, - ідентифікація людини по голосу і діагностика особливостей його особи (стать, національна і соціальна приналежність, культурний рівень і ін.).
Науковою основою ідентифікації людини по голосу є криміналістична фоноскопія, що вивчає звукову, особливо мовну, інформацію, в основному у виді магнітних і відеомагнітних записів, звуко- і відеозаписуючу апаратуру (магнітофони, відеомагнітофони, диктофони, магнітна стрічка)
Можна сформулювати наступні теоретичні передумови методики ідентифікації особистості по фонограмах усного мовлення.
1. Голос людини індивідуальний. Це обумовлено специфічною формою і розмірами ротової і носової порожнини, горла, органів подиху. Тому фізичні характеристики звуків - частота, тривалість, інтенсивність - у кожної людини строго індивідуальні.
2 Акустична характеристика голосу відносно стійка в часі і залишається індивідуальної навіть при морфологічних і патологічних змінах органів мови.
3. Мова людини характеризується рисами, властивими тільки йому, і визначається соціальними і психічними факторами. особливості мови, що сформувалися ще в юності (приблизно до 20 років), інтонації і взагалі манера говорити стають звичними і майже не міняються впродовж усього життя.
В основу методики фоноскопічних досліджень покладені акустичний і лінгвістичний аналізи усного мовлення. Лінгвістичний аналіз вцілому спрямований на дослідження усного мовлення, що відбиває соціальні, інтелектуальні, психофізіологічні й інші особистісні характеристики людини; акустичний - на вивчення характеристик, обумовлених анатомічними, фізіологічними і психофізіологічними особливостями індивідуума.
Акустичний аналіз базується на численних вимірах спектрально-тимчасових характеристик мовного сигналу і їх наступній статистичній обробці для виявлення індивідуального комплексу ознак. Причому якщо раніш цей процес був досить трудомісткий, розвиток комп'ютерної технології фоноскопічних досліджень дозволило не тільки цілком реалізувати всі можливості аналогових электроакустичних приладів, але і здійснити виміру акустичних параметрів, що раніше було просто неможливо. Комплексний лінгво-акустичний аналіз мови дозволяє проводити ідентифікацію людини навіть по фонограмах низької якості і малої тривалості. Фоноскопічні дослідження проводяться за допомогою вимірювально-обчислювальних комплексів, що включають високоякісну звукозаписну і відтворюючу апаратуру, з'єднану з комп'ютером, оснащеним спеціальним пристроєм введення-висновку акустичної інформації і пакетом прикладних програм для обробки мовних сигналів і подальшого їхнього дослідження.
Крім ідентифікаційних можливо також рішення не менш актуальних для розкриття і розслідування злочинів діагностичних задач, що дозволяють судити про багатьох фізичних, психічних і соціальних ознаках особистості.
Особливості огляду магнітних носіїв із записами і підготовка матеріалів для фоноскопічної експертизи
При вилученні касет з магнітною стрічкою, аудио- і відеоапаратури необхідно дотримувати обережності, що забезпечує збереження слідів, що можуть виявитися на цих об'єктах і навіть безпосередньо на магнітній стрічці Тому їх рекомендується брати тільки за торці. На касетах і апаратурі можуть бути виявлені не тільки сліди рук, але і мікрочастинки і мікросліди (біологічного походження, пил, волокна, волос і ін.).
У протоколі огляду касети необхідно відобразити маркеровочні позначення маються на касеті: фірмові знаки, тип стрічки й ін. Якщо тип стрічки не позначений, описується її колір, характер основи (блискуча чи матова). Фіксуються написи і позначення на ракорді (кольорова смужка наприкінці стрічки). За допомогою збільшувальних приладів виявляються і відбиваються всі дефекти й ушкодження на касеті, котушці і стрічці.
Потім запис прослуховується і фіксується у протоколі її характер (мова, музика, інша звукова інформація). Для мови - її зміст, для музики - характер, для іншої звукової інформації - її природа. Перевіряється і відзначається цілісність стрічки. Але після закінчення прослуховування стрічка перемотується у вихідний стан, упаковується і забезпечується пояснювальним написом. Далі магнітні носії зберігаються в поліетиленових пакетах і картонних коробках у вертикальному положенні вдалині від металевих предметів і електромагнітних полів при температурі +10 - +2° С.
Для вирішення діагностичних і ідентифікаційних задач призначається фоноскопічна експертиза, успіх якої в багато визначається якістю і кількістю зразків для порівняльного дослідження, наданих у розпорядження експерта слідчим і судом. З метоюодержання якісних експериментальних зразків на фонограмі встановлюваного обличчя виявляють його індивідуальні лінгвістичні і фонетичні ознаки. При цьому матеріали, що подаються для порівняльного дослідження, повинні містити в першу чергу слова і фрази, у яких найбільше яскраво виявляються особливості вимови, патології чи мови інші відхилення від загальноприйнятих норм літературної мови. При цьому бажано встановити заздалегідь, за допомогою якої записуючої апаратури й у яких акустичних умовах вироблявся досліджуваний магнітофонний запис Високоякісні експериментальні зразки виходять при дотриманні наступних умов: мікрофон розташовують на відстані близько 0,5 метра від рота людини" вікна і двері приміщення, де робився запис, повинні бути щільно закриті, телефонні апарати відключені, усунуті й інші джерела можливих сторонніх шумів, на магнітній стрічці повинно бути записано, коли, ким і в чиїй присутності вироблявся добір порівняльного

 
 

Цікаве

Загрузка...