WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Криміналістичне дослідження документів - Курсова робота

Криміналістичне дослідження документів - Курсова робота

практика, для травлення частіше всього використовуються соляна кислота, переокис водню, хлорне вапно або текст змазується водою чи спиртом.
При дослідженні документів, які піддавались травленню, висвітлюються наступні питання:
1) чи не піддавалися записи в документі дії травлячих засобів або розчинників;
2) якою речовиною зроблене травлення;
3) який первісний зміст документа.
Заміна фотокарток. Найчастіше фотокартки переклеюють у офіційних документах, що засвідчують особу.
Способи заміни: переклеювання фотокартки цілком (у тому числі з домальовуванням відбитка печатки вручну); переклеювання частини фотокартки (фотомонтаж) зі збереженням відбитків печатки; переклеювання емульсійного шару фотокартки.
До ознак, що характеризують заміну фотографії, відносяться:
ў розбіжність частин відбитка печатки на частинах фотокартки, наклеєних за допомогою фотомонтажу або на фотокартці і листку документа;
ў порушення змісту тексту печатки;
ў штрихи від домальовування відбитка печатки;
ў ушкодження захисної сітки;
ў сліди клеючої речовини;
ў наявність на зворотному боці фотографії слідів первісного документа у вигляді шматочків папера, клея і т.д.
Основні питання, що вирішуються експертизою:
1) чи не переклеювалася фотокартка на документ цілком;
2) чи не переклеювалася частина фотокартки на документі;
3) яке речовина, що клеїть, що застосовувалося при повторній наклейці фотографії;
4) яке первісне розташування на документі вилученого фотознімка.
При дослідженні застосовуються мікроскопічні і фізико-хімічні методи.
Заміна частин (аркушів) документа. Основні ознаки заміни наступні: розбіжність нумерації сторінок; розбіжність серії і номера документа (якщо такі маються); розбіжність розмірів аркушів; розбіжність (чи наявність додаткових) слідів від проколу скріпок; розходження в типографському шрифті основного документа з заміненим листком.
Підробка підписів документа. Відомі наступні способи:
1) відтворення по пам'яті;
2) змальовування "на око";
3) виконання після попереднього тренування;
4) шляхом копіювання (через копіювальний папір, на чи просвіт за допомогою проміжного кліше).
Підпис, виконані по пам'яті і малюванням документи, досліджуються методами почеркознавства. До ознак, що свідчать про підробку підпису шляхом копіювання, відносяться наступні.
Копіювання на просвіт: уповільнене виконання (звивистість штрихів, сліди зупинки пишучого приладу, одноманітність натиску, тупий початок і закінчення штрихів підпису); повний збіг усіх деталей досліджуваного й оригінального підпису.
Копіювання за допомогою проміжного кліше: відсутність слідів натиску пишучого приладу, розходження відтінків люмінесценції досліджуваної ділянки документа і загального тла при впливі УФ променів, нерівномірність фарбування штрихів,
При використанні копіювального папера: сліди забруднень; сліди вторинного обведення й інші ознаки підготовки підробки, що виявляються візуально чи за допомогою спеціальних приладів.
Дуже рідко зустрічається ще один спосіб: використання негатива сфотографованого оригіналу підпису. Ознаки підробки полягають у сповільненості рухів при виконанні підпису і повному збігу з оригіналом.
Встановлення схованої інформації
Об'єктами дослідження схованої інформації є розірвані, спалені, залиті чи замазані барвниками документи, а також згаслі чи вицвілі тексти. Можливості криміналістики, як правило, дозволяють установити зміст таких текстів. Лише у випадку глибокого механічного підчищення при ушкодженні матеріалу документа відновити первісні записи практично неможливо.
При відновленні розірваних документів головна задача, що коштує перед слідчим, - не допустити подальшого ушкодження-клаптики відокремлюються від бруду і сортуються по наявності тексту на одній чи обох сторонах, по характері графления, наявності реквізитів. Документ складається шляхом сполучення окремих його частин по особливостях розриву. Складений документ міститься між двома чистими стеклами, краю яких окантовуються липкою чи стрічкою смужками папера.
Основні задачі, розв'язувані експертним шляхом:
1) чи не є представлені на дослідження обривки частинами того самого документа;
2) частинами одного чи декількох документів є клаптики, виявлені в підозрюваного (на місці події і т п.). Якщо декількох, то яка їхня кількість;
3) який був текст розірваного документа.
Дослідження спалених документів. Прочитання тексту документів, які піддалися спаленню, представляє значні труднощі. Розрізняють три стадії зміни папера: висушування, обвуглювання.
На першій стадії папір втрачає вологу, жовтіє і починає жолобитися. Обвуглювання відбувається при 150-200 ?С. Папір стає чорним, звертається і зменшується в розмірах. Далі - попіл, у процесі якого папір світлішає, стає білим і руйнується від найменшого дотику. Найчастіше об'єктами криміналістичного дослідження стають документи, що знаходяться на стадії обвуглення. Вилучення таких документів варто доручати фахівцю. Переміщення їх можливе за допомогою або скляної трубочки, з'єднаної з гумовою грушею, або листа целулоїду, наелектризованого шляхом тертя об хутро (вовняну тканину). Для збереження спалених документів у процесі транспортування їх просочують за допомогою пульверизатора чи м'якого пензлика 15%-ным розчином гліцерину в воді чи мінеральними оліями і поміщають на ватяну "подушку" у картонну коробку.
Виявляють зміст згорілих документів шляхом фотографування в ИК і ІЧ променях, методами хімічного аналізу.
Основні питання, що вирішуються експертним шляхом:
1) який був текст спаленого документа;
2) які документи, гроші, цінні папери й у якій кількості були спалені, судячи з представленої на експертизу обвугленої маси.
Дослідження залитих (замазаних) текстів. Виявлення залитих текстів виконується в лабораторних умовах. При цьому застосовуються наступні методи, огляд через світлофільтри, фотографування на контрастний фотоматеріал; фотографування зі світлофільтрами, зйомка в рентгенівських променях і відбитих ІЧ променях; зйомка на просвіт (документ у цьому випадку рекомендується зволожити бензином); зйомка в червоній люмінесценції; кількаразовевологе копіювання.
Додатковим методом до усіх видів фотографування є контратипування негативів.
Крім перерахованих методів, що не змінюють документ, можна застосовувати дифузно-копіювальний метод. Для цього використовують фотопластинки (особоконтрастні чи діапозитивні), фотопапір, полівінілхлорвінілову плівку. Час контакту визначають у залежності від розчинності барвника тексту і закриваючої плями.
Дослідження згаслих і вицвілих текстів. Під згаслими розуміються записи, що згодом, у результаті неналежних умов збереження, стали маловидимими чи невидимими. Вицвітають тексти при знебарвленні барвника під дією променистої енергії
У тих випадках, коли текст знебарвився частково, доцільно застосувати кольоророздільну фотозйомку з наступним контратипуванням Гарний ефект дають монохроматичні (інтерференційні) світлофільтри, що

 
 

Цікаве

Загрузка...