WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Криміналістичне дослідження документів - Курсова робота

Криміналістичне дослідження документів - Курсова робота

перетворювачі, світлофільтри і т.п.). Документи не можна піддавати тривалому впливу світла, вологи, високої температури щоб уникнути істотних змін їхніх властивостей;
в) у ході огляду вивчається зміст документа, наявність чи відсутність реквізитів, оглядається як лицьовий, так і зворотний бік документа
Дослідження бланків документів
Бланками (у перекладі з французького "бланк'' означає "білий") називають аркуші папера з надрукованою (типографським способом) назвою і частково надрукованим текстом, призначені для складання документів за визначеною формою. Наприклад: накладні, квитанції, паспорта, листки непрацездатності.
Бланки документів можуть виготовлятися із застосуванням форм високоякісного друку, а окремі їх види - з форми орловського друку (способом одержання багатоколірного зображення з однієї збірної друкованої форми за один прогін. Наприклад, виготовлення паперових грошових знаків). При високоякісному друці друкуючі елементи покриваються фарбою яка при контакті з папером залишає злегка втиснені сліди з барвником (відбитки). Контакт може бути прямий і непрямий (офсетний). При непрямому контакті перенос шарів, покритих барвником, відбувається не з друкованих поверхонь, а з барвної стрічки, що знаходиться між рельєфними друкованими знаками і папером.
Існують і інші види друку - глибокий і плоский. При першому друкуючі елементи трохи заглиблені. Ці заглиблення заповнюються барвником, і при контакті з папером барвник залишається в заглибленні, утвореному відбитком елементів. При глибокому - всі елементи (друкуючі і недрукуючі) лежать в одній площині. Одержання відбитків відбувається за рахунок різних фізико-хімічних властивостей при зіткненні з барвником.
Усі документи, видрукувані в друкарні, оснащені відповідними реквізитами (номер замовлення, тираж, умовна позначка друкарні, у якій даний бланк вироблений тощо).
Способи підробки бланків, як і документів взагалі, у значній мірі детермінується поруч з обставинами, такими, як загальний рівень розвитку науки і техніки, наявність спеціальної технічної літератури; можливість придбання необхідних матеріалів; рівень освіти, умінь і навичок підроблювача, його здатність і кваліфікація.
Найбільш розповсюджені способи підробки бланків:
- малювання;
- друкування з виготовлених гравіюванням кліше;
- друкування з фотоцинкографічних кліше;
- друкування з набору типографського шрифту;
- друкування за допомогою копірів.
Кожний з них характеризується властивим йому комплексом ознак.
Для бланків, підроблених малюванням, характерні нестандартність шрифту, нерівність ліній рядка, нерівномірність інтервалів між рядками, словами і буквами. У штрихах (при збільшенні) видні сліди пишучого приладу (у виді борозенок від кінчика пера); маються і граматичні помилки. На відміну від барвників, що звичайно використовуються злочинцями, типографська фарба не розчиняється у воді. Тому один зі способів перевірки бланка - розчинення барвника штрихів.
Для бланків, підроблених за допомогою кліше, характерні наступні ознаки:
ў типографічний набір: порушення технічних правил набору у вигляді неправильності виключок (забезпечуючих потрібну довжину рядка за рахунок збільшення пробілів між словами); нерівномірність рядків, інтервалів між рядками, словами, буквами; наявність у словах букв, різних по розміру; заміна одних букв іншими, наявність граматичних помилок і перевернених знаків;
ў кліше, гравіроване вручну: нестандартність шрифту, наявність зламів в овальних елементах знаків: звивистість рядків, наявність дзеркальних букв, відхилення букв від вертикалі чи нерівномірний їх нахил; невідповідність міжбуквених і міжслівних пробілів розмірам знаків; характерні "підтьоки" барвника по краях штрихів;
ў фотоцинкографічне кліше: схожість із справжніми бланками по змісту, розміщення частин документа; розходження з оригіналом в абсолютних розмірах і збігу всіх пропорцій; наявність дефектів, властивих цинкографії: переривчастість тонких штрихів, нерівність країв штрихів, забруднення між штрихами; непродруковування окремих елементів знаків через їхнє руйнування при травленні кліше в кустарних умовах;
ў бланки, надруковані за допомогою копірів способами: фотографічним (фототелеграфний і діазотипний), електрографічним, електрофотографічним (ксерографічним і електрофакс), термографічним (тормофакс), магнітографічним), нерівні і нечіткі краї штрихів; нерівномірне, поверхневе накладення шарую чи барвника в штрихах; відсутність окремих елементів у знаках; зернистість структури штрихів; забруднений фон зображення; зміна кольору барвників під впливом органічних розчинників.
Перераховані ознаки можуть бути встановлені в ході візуального огляду з застосуванням 4-7-кратної лупи.
Підробка бланків за допомогою кліше чи копірів буває в ряді випадків настільки кваліфікованою, що встановити її можна лише шляхом порівняння з бланками, дійсність яких безсумнівна. Порівняння робиться по матеріалу документів, їх розміру, наявності водяних знаків, накресленню шрифта, кольору захисної сітки і т.д.
Основні питання, що ставляться на вирішення експертизи:
1) чи надрукований даний документ типографським шляхом і якщо ні, то яким способом він підроблений;
2) чи надруковані документи з того самого набору (кліше, стереотипу) в одній друкарні;
3) чи на одному і тому ж копіру надруковані бланки документів. Вирішення третього питання основане на аналізі конструктивних і технологічних особливостей копірів і знанні ознак, що відображаються на сприймаючому матеріалі при копіюванні документа. Ідентифікація копірів значно спрощується шляхом обчислення кваліфікаційних характеристик фотокопіювальних машин. До таких характеристик відносяться: "тип паперу; тип электрографічного проявника; здатність до зменшення в збільшенні зображення, спосіб подачі папера, ідентифікаційні ознаки; спосіб плавлення; барвна здатність; ступінь магнетизму; використання лазера; можливість редагування. Зазначені ознаки, властиві копірам, установлені на сьогоднішній момент. В міру подальшого розвитку копіювальної техніки і вивчення групових і індивідуальних ознак кожного з копірів не виключається можливість поповнення списку цих ознак, які дозволять вирішувати питання як їхньої диференціації, так і ідентифікації .
Експертна методика техніко-криміналістичного дослідження документів крім технічних засобів містить у собі комплекс методів, використовуваних при дослідженні як реквізитів, так і матеріалів. До таких методів відносяться: мікроскопічний (у тому числі метод фотоакустичноїспектроскопії для спектрального дослідження матеріалів письма в штрихах на папері, рентгенівської, електронної мікроскопії), фотографія зі значним збільшенням (а також в УФ і ІЧ променях, у струмах високої частоти, застосування электрофотографії) методи хімічного аналізу (що дозволяють визначити склад багатокомпонентних сумішей матеріалів документів), у тому числі хроматографічні методи. Вони дозволяють витягати з об'єктів криміналістично значиму інформацію з метою вирішення діагностичних і

 
 

Цікаве

Загрузка...