WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Класифікація запахових слідів, які використовуються в криміналістичній одорології - Курсова робота

Класифікація запахових слідів, які використовуються в криміналістичній одорології - Курсова робота

останньою,
На сцені залу стояв кінолог М.П. Гучок із своїм улюбленим собакою Вольфом. У присутності всієї аудиторії запаховий слід з ручки дверей був перенесений на фланелеву серветку, яку вмістили у концентратор і (закрили кришкою. Слухачам, що сиділи в першому ряду, було запропоновано стерильними серветками залишити взірці свого запаху /витерти руки, шию/. Серветки поклали в концентратори і помітили номерами. За бажаннямслухачів концентратори поставили на сцені. Потім запросили кінолога, він дав Вольфові занюхати запах із серветки, якою була витерта дверна ручка, скомандував: "Шукай!". Собака двічі пройшов повз концентратори. Всі слухачі бачили, в який концентратор був покладений взірець запаху, і активно "вболівали" за Вольфа, Нарешті собака сів біля концентратора із взірцем запаху слухача, який ввійшов у зал і торкнувся ручки дверей останнім. Результат експерименту виявися блискучим.
Зрозуміло, такі експерименти передбачають високий рівень дресури собаки і високу професійну майстерність кінолога,
У практичній діяльності рекомендується вибірку повторювати два-три рази і більше, при цьому джерело запаху, що потрібно вибрати, щоразу у відсутності кінолога переставляти на нове місце. Така тактика виключає випадковість вибірки, якщо у вибірці бере участь один собака. За добре поставленої в УВС кінологічної служби при повторних вибірках рекомендується міняти собак.За нашими даними і враховуючи досвід роботи Київського міського розплідника, переміщення концентраторів із потрібним взірцем запаху щоразу при повторній вибірці з використанням добре дресированого собаки створює достатню надійність результатів вибірки.
Результати вибірки слідчий фіксує в протоколі, докладно описуючи всі дії - починаючи з підготовки і закінчуючи здобутим результатом. Цей покищо непроцесуальний документ слід назвати "Протокол вибірки речей" або "Протокол дослідження запахових слідів спеціалістом". Процес вибірки бажано фіксувати, застосовуючи відеозапис або кіно-фотозйомку.
Таким чином, розглянуті організаційно-технічні особливості вибірки мають безпосереднє значення для її правильного проведення, для підвищення надійності здобутої інформації і суворого додержання при цьому законності.
До даного розділу додаю додатки в кінці
ІІ Поняття і сутність криміналістичної одорології.
ІІ.1 Історія одорології.
З давніх часів були замічені унікальні здібності деяких видів тварин, комах і інших істот розрізняти по запаху своїх представників. Особливо зацікавило людей тонке нюхове чуття собак, їхнє уміння переслідувати по запаховому сліду свою здобич. Цей природний дарунок домашньої тварини з успіхом використовували мисливці. Поступово завдяки своїм феноменальним якостям собака став другом людини, зайняла почесне місце в його житті. Нюхові здібності собак знайшли своє застосування й в інших областях людського життя.
З розвитком суспільних відносин і їхнього законодавчого регулювання поступово сформувався блок правових норм, порушення яких підвергало суспільство великій небезпеці. Так було визначене коло діянь, названих злочинами. На їхнє здійснення людей найчастіше штовхає спокуса швидко і без особливих зусиль задовольнити свої примхи суспільно небезпечним шляхом і при цьому залишитися безкарним. Дана обставина продовжує стимулювати правоохоронні органи на вживання заходів по розробці нових методів боротьби зі злочинністю, по використанню найбільш ефективних засобів пошуку і встановленню осіб, що порушили кримінальний закон.
Оскільки людина, як і будь-який ссавець, має індивідуальний запах, що має властивість залишатися в місцях його перебування, то виникла ідея використовувати це явище для пошуку злочинця по запаху. У 1696 році в німецькому місті Гильдеогельме з ініціативи відомого криміналіста Ганса Гросса вперше була створена служба собак, навчених несенню патрульно-постової служби.5 жовтня 1908 року в Петербурзі утворилося "Всеросийское общество поощрения использования собак в полиции и сторожевой службе" .
Використання собак для пошуку і виявлення злочинців внесло позитивний вклад у боротьбу з карними проявами, однак не вирішило проблеми в повному обсязі. Сліди не зберігалися довго, і в умовах міста пророблення їх не давало бажаного ефекту.
Дана обставина зменшила ентузіазм у прихильників службового собаківництва в правоохоронних органах. Крім того, позначилися відомі історичні події: Жовтнева революція 1917 року з її політичними перетвореннями. Однак ніщо не зупинило процесу використання людиною пошукових якостей собаки. Так, під час Великої Вітчизняної війни ці вірні друзі дуже здорово допомагали нашим бійцям у пошуку вибухових речовин, при розмінуванні будинків, житлових кварталів, доріг, великих ділянок місцевості.
У той час можливості використання нюхових здібностей собак були все-таки порівняно обмеженими, жадали від учених пророблення ідеї створення штучного аналізатора запаху. У зв'язку з цим у 50-і роки в колишньому СРСР після успішних дослідів по застосуванню методів масспектрометрії і газової хроматографії в молекулярній біохімії були створені прилади, що дозволяли проводити найтонші дослідження газових тіл. Здавалося, що наука встала на поріг розкриття природи нюху і створення "штучного собаки". У науковій літературі повідомлялося про прилад, що дозволяє сприймати запах при концентрації ПРО,00001%. З його допомогою можна знайти запах бензину, фарби, лаку, аміаку, деяких кислот, а також свіжих яблук і бананів. Однак безумовно революційні відкриття в науці чуда не зробили. Створені на основі зазначених методів прилади були здатні ідентифікувати тільки моно запахи (випару рідких і твердих речовин), у той час як запахи живих організмів дослідженню не піддавалися. Ідентифікація запахів живих організмів залишилася пріоритетом самих тварин. Цей факт сприяв більш об'єктивній оцінці нюхових здібностей собак і цілеспрямованому їхньому застосуванню.
У 60-і роки у вітчизняній криміналістиці визначилися три основних напрямки використання запаху:
розшук особи, що зробила суспільно небезпечне діяння, по їхньому запаховому сліду;
відшукання предметів злочинного зазіхання чи предметів, що підлягають визнанню як речові докази й володіють індивідуальним запахом злочинця чи потерпілого;
установлення групової приналежності джерела походження твердих, рідких і сипучих речовин, що володіють властивостями запаху.
У перших двох напрямках використовувалися спеціально підготовлені службово-пошукові собаки, у третьому - інструментальні методи. Разом з тим продовжувалися дослідження як в області одержання нових технологій інструментального дослідження запахів, так і в області удосконалювання методів використання здібностей тварин.
У 1965 році група радянських вчених і практиків уперше запропонувала метод криміналістичної одорології, що полягав у тім, щоб консервувати вилучені з місця події запахи і використовувати службово-пошукових собак

 
 

Цікаве

Загрузка...