WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Класифікація запахових слідів, які використовуються в криміналістичній одорології - Курсова робота

Класифікація запахових слідів, які використовуються в криміналістичній одорології - Курсова робота

готувала, дресирувала собаку, а також якість дресури. Перед початком вибірки необхідно зустрітися з кінологом і скласти план її проведення, обговорити тактичні прийоми.
При підготовці об'єктів, серед яких проводитиметься вибірка предмета - взірця запаху, одержаного від підозрюваного або обвинуваченого, необхідно додержувати таких правил.Об'єкти вибірки всі повинні бути за видом однакові і розташовані серед відповідних предметів /Наприклад, шапка - серед шапок, а не із взуттям або шкарпетками/.
Але доцільніше і більш правильно проводити вибірку запаху, перенесеного на стандартні фланелеві серветки. Забір запаху на серветку проводиться безпосередньо перед вибіркою від п'яти-шести осіб, які можуть брати участь у вибірці. Якщо ж вибірка відбудеться пізніше або пов'язана з неможливістю присутності цих осіб, то про відбирання взірців запаху складається протокол /ст. 199 КПК України/.
Про кількість взірців запаху, серед яких проводитиметься вибірка того, що шукають, в літературі немає єдиної думки. У будь-якому випадку їх повинно бути не менш як три /ст. 175 КПК України/. Проте практика показала: слід готувати 5-7 взірців, а інколи й більше, бо це підвищує надійність вибірки.
Безпосередня вибірка починається з повідомлення і роз'яснення її цілей і тактики, а також їхніх прав і обов'язків понятим та іншим учасникам, їм пропонується оглянути предмети, які будуть використані у вибірці: законсервоване джерело запаху з місця пригоди або законсервований предмет - носій запаху, який належить злочинцю, а також об'єкти - взірці запаху, серед яких проводитиметься вибірка досліджуваного запаху. Учасники повинні переконатися в Цілісності пакування взірця, тобто безпосереднього походження об'єкта. Слідчий повинен ознайомити їх з протоколами, в яких зафіксовані процеси виявлення слідів та їх виїмки.
Як зазначалося, взірці запаху, серед яких вибирається той, що шукають, слід одержувати безпосередньо перед вибіркою у присутності підозрюваного або обвинувачуваного. Такий тактичний прийом дуже корисний для розкриття злочинів по "гарячих слідах" і часто "приводить не тільки до викриття злочинця, а й до його зізнання в суді.
У практиці Київського міського розсадника /розплідника/ було кілька випадків успішного використання вибірки при розкритті злочинів по гарячих слідах". Так, у колективі бібліотеки Дарницького району Києва тривалий час у день одержання заробітної плати у деяких працівників пропадали з дамських сумочок гроші. Спочатку це були незначні суми - 3, 5, 10 крб. Одного ж разу у день заробітної плати у однієї працівниці пропали всі гроші разом із сумочкою. Про крадіжку було заявлено в міліцію. У складі СОГ /слідчо-оперативної групи/ виїхав на місце пригоди кінолог. Оглянувши приміщення бібліотеки, у сховищі за полицями з книгами виявили сумочку, але без грошей. Хто ж злочинець? Він, без сумніву, з колективу працівників, а їх лише 15. Оскільки сумочку в руках тримав злочинець і навіть зім'яв її, щоб засунути в шпарину кінолог запропонував негайно провести вибірку речей усіх працівників. Слідчий зібрав усіх працівників у читальному залі і роз'яснив ціль вибірки та тактику її проведення. Всі працівники охоче згодилися, адже їм вже набрид "особистий" злодій.
Кінолог запропонував кожній працівниці покласти на підлогу будь-яку належну їй річ. Були розкладені 15 хустин і шарфів. Усі стояли навколо, спостерігаючи роботу кінолога, якій дав собаці занюхати викрадену сумочку і скомандував: "Шукай". Службово-розшуковий собака Вольф обійшов предмети по колу і взяв" хустину в горошок.
Присутні здивувалися; хустина належала директорові бібліотеки. Проте, поки увагу всіх було прикуто до вибірки, директор непомітно вийшла до свого кабінету. Коли ж слідчий ввійшов до неї в кабінет і попросив бути присутньою при вибірці, яка буде повторена, то вона із слізьми прохала, що не потрібно цього робити, обіцяла все розповісти і повернути гроші всім співробітникам.
Якщо вибірка проводиться серед взірців запаху, перенесеного на стандартні серветки, то їх не рекомендується розміщувати на відкритому повітрі, бо слід розсіюватиметься в атмосфері.
При малій концентрації запаху можливі помилки собаки, тому серветку слід умістити в концентратори запаху, як такі можна використати чисті консервні банки місткістю 0,5 л.
Концентратори треба виготовляти із скла. Посудина повинна бути невисокою, з масивним і широким дном, стійка. Горловина повинна бути лійкоподібною, не більш як 10 см заввишки, щоб собака міг всунути морду і занюхати взірець.
Вміщений на дно взірець запаху зберігає і сприяє збільшенню кількості молекул запаху в місткості, робить слід більш концентрованим, і собака його добре бере. Крім того, конічна горловина не дає змоги собаці брати предмет у зуби, що часто трапляється при вибірці І тим самим знищується взірець запаху, який став непридатним для наступної вибірки.
Перед початком вибірки банки-концентратори запаху стерилізують і нумерують, потім встановлюють на відстані не менше метра одна від одної. В одній з банок-концентраторів лежить серветка із взірцем запаху. Коли при вибірці присутня особа, що вибирається за запахом, їй про-понують вказати, в якому порядку треба розташувати концентратори, серед яких буде місткість із взірцем її запаху. При відсутності такої особи це пропонується зробити понятим.
Звичайно, учасники тільки вказують слідчому, як потрібно переставити концентратори. Розміщені таким чином предмети вибірки нумерують, що фіксується у протоколі. Всі вказані дії виконує слідчий, суворо додержуючись стерильності, кінолог при цьому відсутній і не знає, який номер присвоєно концентратору, де міститься потрібний взірець запаху. Відомо, що дресировані собаки вельми тонко розуміють вказівки дресирувальника. Досить інколи погляду, щоб підказати тварині, яким чином діяти. Тому вибірка взірця запаху, так би мовити, "всліпу" для кінолога - одна з гарантій об'єктивності її результатів.
Після підготовчих дій слідчий запрошує кінолога і пропонує йому привести службово-розшукового собаку для вибірки. Кінолог розкриває місткість із взірцем запаху злочинця з місця пригоди або шприцом забирає молекули запахової речовини з посудини, дає її занюхати собаці і відпускає його на вільний пошук. Якщо джерело взірця має малу концентрацію, рекомендується у відсутності кінолога закрити концентратор на 10-15 хв. і лише після того робити вибірку.
Такий прийом, наприклад, був використаний для експерименту У Київській вищій школі МВС. У ньому брали участь 150 начальників РА МВВС, які в той час проходили перепідготовку у школі. Слухачі входили до лекційного залу через одні двері. Десять чоловік тих, хто запізнився, попросили сісти в першому ряду. Під час лекції про роль запахових слідів при розкритті злочинів по "гарячих слідах", було поставлене завдання: за запаховими слідами на дверній ручці виявити з тих, хто спізнився, особу, яка ввійшла до залу

 
 

Цікаве

Загрузка...