WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Класифікація запахових слідів, які використовуються в криміналістичній одорології - Курсова робота

Класифікація запахових слідів, які використовуються в криміналістичній одорології - Курсова робота

собак. При цьому розв'язуються такі завдання:
І/ розшук людини за її запаховими слідами;
2/ розшук речей і супутніх предметів, з якими людина контактувала /одяг, взуття, гребінець, гаманець,блокнот та ін./, тобто розшук предметів за запахом людини;
З/ розшук речей і предметів за їх власним запахом /наркотики, мастила, продукти харчування, будівельні матеріали, зброя тощо/,
4/ вибірка речей за запахом для ототожнення людини.
Розшук людини за її запаховими слідами
У правоохоронній діяльності органів внутрішніх справ часто виникають розшукові ситуації, об'єктами встановлення яких можуть бути: а/ злочинці, які зникли з місця пригоди; б/ підозрювані й обвинувачувані, які ховаються від слідства і правосуддя, в/ безвісти відсутні потерпілі; г/ свідки - очевидці, що ухиляються від слідства; д/ знаряддя й засоби вчинення злочину; е/ сліди злочину. Оскільки всі об'єкти розшуку матеріальні і є джерелами запаху, розшукувати їх можна за запаховими слідами. У зв'язку з цим виникають дві ситуації: "пряма", коли є запаховий слід, але невідоме місцезнаходження його джерела; і "зворотна", коли є джерело запаху, але невідоме місцезнаходження його слідів.
Для першої ситуації характерна тактика розшуку від сліду до джерела запаху, тобто від відображення до відображуваного об'єкта.
Найчастіше розшук злочинця, що зник з місця пригоди, ведеться за слідами ніг, які є джерелами запаху людини. Якщо сліди ніг видимі, кінолог дає службово-розшуковому собаці занюхати слід як зразок запаху і командує "Пошук", пускаючи собаку на вільний пошук чи на довгому повідку.
Носієм запахового сліду може бути річ, що належить злочинцю, або залишений /загублений/ на місці пригоди предмет. У цьому випадку тактика розшуку аналогічна наведеній раніше: кінолог дає собаці занюхати предмет або річ і пускає її на пошук.
Носіями запаху можуть бути не тільки особисті речі злочинця і засоби вчинення злочину, а й сліди запаху на предметах обстановки, з якими він контактував /постільна білизна, стілець, сидіння в автомашині/. Тут тактика використання службово - розшукової собаки має нюанси: кінолог може дати собаці занюхати слід запаху безпосередньо з предмета, наприклад сидіння автомобіля, дверної ручки, знаряддя вчинення вбивства; чи попередньо перенести слід на нейтральний носій, фланелеві серветки, марлевий тампон, а останній дати занюхати собаці. Далі слід діяти, як і в описаних уже ситуаціях.
Однак на місці пригоди не завжди просто визначити, який предмет е носієм запахового сліду, адже останній невидимий. У цих випадках слідчий разом з кінологом відтворюють уявну модель механізму вчинення злочину і визначають, на яких ділянках землі /асфальт, підлога/ стояв злочинець, яких предметів обстановки він обов'язково торкався руками, взуттям, одягом. Саме ці ділянки зберігають запах злочинця, їх кінолог і дає занюхати собаці, а коли вона "візьме" слід, пускає її на вільний пошук.
Розглянемо приклад. Злочинці, виламавши вітрину, проникли вночі у магазин "Радіотовари". Видимих слідів ніг біля вікна немає, бо на поверхні грунту лежить крижана кірка. Знаючи, що сліди запаху ніг злочинців повинні залишитися на льоду, кінолог дав команду собаці занюхати грунт біля вітрини. Собака швидко взяв слід і був відпущений на вільний пошук. Рух пішоходів уночі на вулицях міста незначний, і собака йшов по сліду більш як два кілометри. На лівому березі Дніпра Вольф наздогнав двох злодіїв з радіотехнікою.
У літературі описаний випадок, коли собака взяв слід на місці пригоди, пройшовши по сліду через вщерть заповнене людьми приміщен-ня залізничного вокзалу і наздогнав злочинця Прийом пошуку джерела від невидимого сліду, ял правило, використовується у закритих приміщеннях, складах, дворах, коли передбачається, що тут ховається злочинець.
Розшук речей і предметів, з якими контактувала людина.
Трапляються так звані зворотні ситуації, коли є джерело запаху, а запахові сліди, які це джерело залишило на місці пригода, відсутні. У зв'язку з тим, що носіями запахових слідів є матеріальні предмети, розшук запахових слідів - це водночас і виявлення таких предметів, загублених, викинутих чи прихованих /холодна і вогнепальна зброя, наркотики та ін. /Розшук передусім ведеться, коли людину спіймано на гарячому, або за підозрою при обшуку, або при перевірці свідчень на місці. У цих випадках кінолог дає собаці занюхати будь-яку річ /взуття, шкарпетку, носову хусточку, шапку, кепку/ підозрюваного або заздалегідь відбирає у нього взірець запаху на будь-який носій. Тактика відбору: кінолог бере стерильний носій, наприклад фланелеву або марлеву серветку, і пропонує підозрюваному /затриманому/ витерти руки або потримати носій 10 хв. у контакті з тілом /під сорочкою, в паху, за поясом штанів/, а перенесений на носій запах дає занюхати собаці і пускає її на пошук.
За допомогою такого прийому вдається виявити знаряддя вчинення злочину, встановити шляхом зворотного опрацювання сліду, звідки прийшов злочинець, знайти місця засади та ін. Слід пам'ятати: не можна давати службово-розшуковому собаці брати слід безпосередньо із затриманого, оскільки це суперечить конституційному принципу не-доторканності особи, її честі й гідності . Відомі випадки, коли при безпосередньому занюхуванні запаху з тіла собака підозрюваному за-подіяв ушкоджень. У зв'язку в цим багато процесуалістів негативно ставляться до запровадження у слідчій практиці криміналістичної одорології.
Розшук речей і предметів за їх особистим запахом
Необхідно мати на увазі, що майже всі матеріальні предмети неор-ганічного й органічного походження мають особистий запах. Концепція таких слідів залежить від властивостей предмета, його походження й умов виникнення сліду. Леткі рідини, деякі сипкі і тверді речовини, наприклад наркотики, вибухові речовини і пристрої /снаряди, особливо саморобні, пластикові бомби/ можуть бути виявлені за особистим запахом у процесі огляду місця пригоди, огляду вантажу в портах і складах, а також при обшуку. У слідчій практиці завдяки використанню такого прийому нерідко виявляють стріляні гільзи на відкритій місцевості, при обшуку й пат-рулюванні - наркотики. Кінолог дає собаці занюхати запах джерела, наприклад пороху, наркотику чи іншого розшуканого об'єкта, і пускає його на вільний пошук. Спеціально тренованих на наркотики собак оперативні працівники часто беруть на патрулювання, для огляду вантажу в портах, камер схову на вокзалах. Так, на київському залізничному вокзалі при посадці у вагон були затримані дві жінки, у господарських сумках яких було виявлено по 10 кг макової соломки.
Заслуговує на увагу практика використання слідів запаху для виявлення наркотиків за допомогою собак породи "спанієль". Вони невеликі на зріст, мають добре розвинений нюх, легко піддаються дресируванню. Якщо такого собаку посадити в господарську сумку і закрити її, то назовні виглядатиме тільки його голова. Така екіпіровка не

 
 

Цікаве

Загрузка...