WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Класифікація запахових слідів, які використовуються в криміналістичній одорології - Курсова робота

Класифікація запахових слідів, які використовуються в криміналістичній одорології - Курсова робота

шматочки тканини, волосся, кров, потожирова речовина, сперма, слина й інші виділення, пов'язані з його фізіологічною діяльністю;
б) предмети, що знаходяться в постійному контакті з людиною - одяг, взуття, особисті речі, наприклад окуляри, гаманець, ключі від квартири і робочого сейфа, запальничка, авторучка, сірники, портфель, дамська сумочка; предмети туалету - гребінець, носова хустка, приколки, уплетені в коси стрічки; супутні предмети - тростина, парасолька і т.п.;
в) об'єкти тимчасового контакту з тілом людини - знаряддя здійснення злочину, предмети праці й інструменти; речі матеріальної обстановки і ґрунт, яких торкалася людина безпосередньо або опосередковано в процесі здійснення злочину Наприклад, запахові сліди людини утворяться при безпосереднім торканні предмета босою ногою або опосередковано, коли людина йде у взутті.
Сліди-джерела власного запаху - це всі матеріальні предмети, що у тому чи іншому ступені мають властивість летючості і тому є джерелами запаху, тобто пахнуть. Потрібно мати на увазі, що власний запах предмета може бути сильніше, ніж запах людини, залишений на ньому: іноді такі предмети не можна використовувати для роботи пошукової собаки. Навряд чи можна використовувати для вибірки змочену в бензині ганчірку, якою злочинець витер руки.
Таким чином, розглянута класифікація запахових слідів дозволяє кінологу і працівнику розшуку чи слідчому представити всі можливі матеріальні предмети, що можуть нести запахову інформацію про злочинця, потерпілого або іншого учасника події.
Найбільш розповсюдженим джерелом запаху є людина. А.И. Вінберг пише: "Запах исходит от любого человека. Он індивидуален: эта индивидуальность определяется специфическими особенностями кожных, потових, сальних и ендокринных желез" Запах людини складається із сукупності "набору" речовин до них варто віднести: а) власні запахи людини, зв'язані з фізіологічною діяльністю різних залоз, захворюваннями окремих органів, дієтою; б) запахи, внесені предметами туалету і гігієни (мило, парфуми, креми і т.п.). і в) запахи, зв'язані з побутовими і професійними умовами.
Унаслідок змішання цих компонентів утвориться запах конкретної людини. Однак "букет" запаху людини може змінюватись - одні запахи можуть переважати над іншими. Очевидно, що в "букеті" запаху людини в робочому і вихідному одязі концентрація власного запаху тіла людини неоднакова, у першому випадку вона буде менше, у другому - більше. По літературним даним, тіло людини за добу виділяє в навколишнє середовище близько 800 см. поту,жиру й інших пахучих речовин. При перегріванні організму або при важкому фізичному навантаженні кількість виділеного поту досягає 2-2,5 кг. Усі виділювані речовини просочують одяг і взуття, попадають на предмети і знаряддя праці, особливо ті, котрі знаходилися в руках людини чи стикалися з відкритими частинами його тіла. У цьому випадку на предметах залишається пітожирова речовина, що, випаровуючись, утворює запаховий слід. Навіть незначний час перебування злочинця на місці злочину приводить до того, що там, де він стояв, сидів, лежав, залишаються запахові сліди.
У закритих приміщеннях запах людини може зберігатися до доби. Установлено, що навіть при короткочасному перебуванні людини (протягом 15-30 хвилин) у закритому приміщенні площею не більш 20 м. утвориться запаховий слід. Зразок запаху, узятий з такого приміщення з дотриманням усіх вимог (стерильності), іноді достатній для проведення вибірки джерела по його запаху.
Запахові сліди людини за часом збереження прийнято поділяти на три види: свіжі, нормальні і старі. До свіжих відносять сліди, з моменту утворення яких пройшло не більш години. Нормальними вважають сліди, якщо вони нанесені не більш трьох годин назад. Якщо ж з моменту утворення сліду пройшло більш трьох годин, запаховий слід вважають старим.
Зрозуміло, такий розподіл дуже умовний. Відомо, що молекули запаху в залишеному на відкритій місцевості сліді взуття людини при безвітряній погоді зберігаються до 20 годин. Усе залежить від інтенсивності слідоутворення, властивостей об'єкта-носія сліду, метеорологічних умов і інших факторів, що важко пророчити. Тому приведений розподіл слідів по давнині насамперед відноситься до слідів, що утворились на предметах тимчасового контакту з тілом людини (сірниках, олівцях, випадкових предметах, використовуваних як знаряддя злочину), а також до слідів рук, ніг і інших частин тіла людини.
Вибираючи джерело запаху, слідчий, оперативний працівник інспектор-кінолог повинні пам'ятати, що краще усмоктують і довше зберігають запах людини вовняні тканини, взуття, головні убори, дерев'яні предмети, вологий ґрунт, сніг, трава. Гірше утримується запах на гладких поверхнях, на кам'янистому ґрунті, асфальтних покриттях, металевих виробах.
Виявлені на місці події предмети, речі людини є першими джерелами відомостей про особистість злочинця. Тому робота з вилученими речовинними доказами вимагає особливої обережності, щоб зберегти їх як джерела одорологічної інформації.
І.3 Використання запахових слідів у боротьбі із злочинністю.
Запах як матеріальний слід в трасологічному значенні несе насамперед інформацію про вид, клас та якісно-кількісний склад фізичного тіла. Чисті запахи безпосередньо вказують на вид, клас речовини, а деякі - на її агрегатний стан.
Запах людини - це складне утворення молекул пахучих речовин, які виділяються внутрішніми і зовнішніми органами секреціями. Запах людини складається із набору речовин, до яких можна віднести: а/ особисті запахи людини, пов'язані з фізіологічною діяльністю різних залоз, захворюваннями, окремих органів, дієтою; б/ запахи предметів туалету й особистої гігієни; в/ запахи, пов'язані з побутовими і професійними умовами праці і проживання. Такий складний "букет" запахів суто індивідуальний і в кожний конкретний момент дає змогу ототожнювати людину, розшукувати її за запаховими слідами.
Інструментальні дослідження різноманітних речовин за допомогою технічних пристроїв - газових аналізаторів або хроматографів /віт-чизняних хроматографів "Колір", "Пегас", Іноземних "Хром", "Хью Беккерт" та ін./ - розкривають якісно-кількісну структуру запахових. слідів.
Такі дослідження ведуться в основному в стаціонарних умовах під час судової експертизи за постановою слідчого або суду. Хроматографічні методи дослідження останнім часом широко використовуються для встановлення класу, виду та якісного складу наркотичних речовин, особливо коли їх кількість мікроскопічно мала /наприклад, у вигляді мікрочастинка у плямі, в тканині кишені/.
Можливості інструментального дослідження запаху людини поки що обмежені внаслідок малої його концентрації у виявлених слідах. Для розшукових і діагностичних цілей придатні такі прилади, як "Шмель", "Парус", "Канабис". Запахові сліди людини у криміналістичних цілях досліджуються в основному з допомогою біологічних детекторів нюху -службово-розшукових

 
 

Цікаве

Загрузка...