WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Класифікація запахових слідів, які використовуються в криміналістичній одорології - Курсова робота

Класифікація запахових слідів, які використовуються в криміналістичній одорології - Курсова робота

потерпілого і в) виробництва вибірки.
Тактичні прийоми застосування службово-пошукових собак висвітлювалися в спеціальній літературі, нормативних актах, інструкціях і наставляннях органів внутрішніх справ. Тут розглядаються лише організаційні питання і прийоми, що забезпечують збереження слідів при використанні собаки, а також деякі дискусійні положення, пов'язані з вибіркою.
Роботою службово-пошукового собаки керує фахівець-кінолог, що виконує завдання слідчого інспектора карного розшуку, один із яких виступає керівником оперативної групи на місці події. Насамперед треба організувати застосування собаки-шукача, пам'ятаючи, що сліди ніг, рук, знаряддя здійснення злочину й інших предметів обстановки несуть не тільки швидко змінну одорологічну інформацію, але й іншу, котра при неправильному використанні службово-пошукового собаки може бути втрачена. Тому, пропонуючи кінологу застосувати собаку, інспектор (слідчий) повинен проінструктувати його і спостерігати за його діяльністю, відзначати шлях пересування, а також те, де і як кінолог залишає сліди, щоб не прийняти їх за сліди злочинця.
Якщо огляд місця події проводиться без кінолога, предмети і речі, залишені злочинцем, требазаконсервувати, а від слідів-джерел, наприклад слідів взуття, зробити добір повітря з молекулами запаху, а самі сліди укрити підручними засобами для зменшення розсіювання запахової інформації. Моделювання слідів проводиться тільки після використання їх як джерел запахової інформації.
Найбільше часто службово-пошуковий собака використовується для переслідування злочинця слідами ніг. Пройшовши деяку відстань по сліду, вона може втратити слід. Дії кінолога в цьому випадку повинні бути спрямовані на те, щоб знайти продовження слідів або інші одорологічні ознаки. Починаючи від місця втрати сліду і рухаючись по спіралі, кінолог із собакою обстежують прилягаючу місцевість і іноді виявляють загублений слід. Так, недалеко від Вільнюса невідомий злочинець убив з мисливської рушниці учня восьмого класу і сховався. Собака взяв слід на місці події і вийшов на сільську дорогу Вильнюс-Ошмяны до автобусної зупинки, де втратив слід. Незважаючи на нічний час, кінолог і працівники карного розшуку почали огляд місця і на відстані близько 700 м знайшли сліди, за формою схожі на ті, котрі привели оперативну групу на автобусну зупинку. Собака знову взяла слід і, пройшовши по сліду біля двох кілометрів, привела групу до однієї садиби, де і був затриманий злочинець. Аналізуючи приведений приклад, варто помітити, що собака знову взяв слід, імовірно, тому, що кінолог і інші учасники оперативної групи правильно визначили продовження слідів, пізнавши їх за формою і, можливо, іншим ознакам. А якщо допустити, що вони помилилися і за слід злочинця прийняли слід іншої людини? У такому випадку може відбутися помилкова затримка. Для того щоб уникнути подібних помилок, необхідно на місці події, відкіля почалося пророблення сліду, брати додаткові зразки слідів запаху і використовувати їх як підкріплення сприйнятого собакою запаху, по якому здійснюється переслідування.
У ході огляду місця, де був загублений слід, може бути виявлена група слідів, у якій візуально важко або взагалі неможливо диференціювати слід злочинця. У цих випадках рекомендується використовувати собаку для пошуку загубленого сліду, причому попередньо треба дати їй занюхати зразок запаху, узятий з місця події. Тут відбувається, власне, вибірка раніше загубленого сліду за зразком запаху, відібраному на місці події. На нашу думку, така методика, дозволяючи робити огляд місця для відшукання слідів за багато кілометрів від місця втрати сліду, дає можливість уникнути помилок при використанні собаки для пошуку загубленого сліду. Вона відома практиці і повинна ширше використовуватися. Про тонкість і гостроту нюху собаки свідчать літературні дані з історії службового собаківництва, а також практика сьогоднішнього дня, коли собака переслідує злочинця багато кілометрів по густонаселених пунктах і дорогам і в кінців-кінців наздоганяє його. На залізничній станції при конвоюванні засуджених один з них зробив утечу. Оскільки метеорологічні умови сприяли втечі, вирішено було пустити собаку на "вільний" пошук по запахових слідах. Переслідування почалося через шість годин після втечі, і, незважаючи на це, собака привела оперативну групу до дитячого саду в одному населеному пункті. Там на горищі він і відпочивав залишив додаткові сліди, по яких незабаром за допомогою собаки вдалося його затримати.
У Свердловській області тільки завдяки службово-пошуковій собаці, що пройшла по складній місцевості більш 12 км, вдалося розшукати без звістки зниклих школярів. Позитивна практика застосування службово-пошукових собак у розкритті злочинів, особливо в розшуку злочинця по гарячих слідах загальновідома і не викликає сумнівів у її значенні.
В даний час службово-пошуковий собака використовується в боротьбі зі злочинністю для припинення, розкриття і розслідування злочинів у двох напрямках: по-перше, як біодетектор для виявлення й аналізу одорологичних слідів і, по-друге, для виконання інших робіт, наприклад по затримці і конвоюванню злочинців, при несенні патрульної служби, інших оперативних заходах, зв'язаних з ризиком для життя оперативного працівника.
У першому випадку застосування собаки-шукача спрямоване на виконання таких задач: а) відшукання людини, твариною по його запахових слідах, наприклад розшук слідами ніг злочинця, що зникя місця події;
б) розшук предметів-носіїв запахової інформації з запаху джерела, допустимо, відшукання відстріляної гільзи по запаху порохового нагару зі стовбура зброї, що находились біля трупа, або розшук речей потерпілого по його запаху;
ІV ТЕХНІЧНІ ЗАСОБИ ВИЯВЛЕННЯ І КОНСЕРВУВАННЯ ЗАПАХОВИХ СЛІДІВ
Використання запахових слідів у доведенні по кримінальних справах обумовлено рівнем розвитку криміналістичної техніки, наявністю засобів виявлення, фіксації і дослідження джерел запахової інформації. Специфічні властивості запахових слідів - рухливість структури і розосередженість вимагають особливих технічних пристроїв, що моделюють функції нюху живих організмів. Тому першими "приладами" і поки неперевершеними детекторами запаху були і залишаються нюхові органи живих істот. Наприклад, деякі риби реагують на пахучі речовини з концентрацією 10-14 мг/див, тобто щільності, що практично недоступні безпосередньому виміру. Нюх собаки здатний виявляти концентрацію пахучої речовини порядку 9000 молекул на 1 див, а нюх людини - тільки порядку 7 Х 10 молекул на 1 див.
Технічні засоби, здатні реагувати або диференціювати компоненти запахового сліду, з'явилися порівняно недавно, разом з народженням електроніки і біоніки. Створення таких пристроїв, що працюють подібно нюху живих істот, - важлива наукова проблема взагалі і для криміналістики зокрема. Таким чином, у даний час існують два шляхи роботи з запаховими слідами: а) використання

 
 

Цікаве

Загрузка...