WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Класифікація запахових слідів, які використовуються в криміналістичній одорології - Курсова робота

Класифікація запахових слідів, які використовуються в криміналістичній одорології - Курсова робота

потертість шкіри і т.д.); в інших, якщо і відображаються, те не можуть бути використані для ідентифікації (нечіткі, змазані і т.п.). Тому цілком зрозуміле значення запаху кишенькового злодія, що міститься на таких предметах. Виявлений на місці події предмет крадіжки необхідно обережно помістити в поліетиленовий або чистий паперовий пакет загорнути в чистий папір і доставити криміналісту чи особі, що працює зі слідами запаху, для збирання запаху. Ні в якому разі не можна користатися носовими хустками, іншими предметами чи речовинами, що можуть знищити слід запаху (брати, загортати в них предмет крадіжки).
Доставлений предмет крадіжки обережно вилучають з пакета стерильним пінцетом і поміщають на стерильну серветку-адсорбент, зверху накриваючи ще однією серветкою. Обидві серветки по кутах скріплюють затисками. За допомогою пилососа ПОЗ роблять забір молекул запаху на адсорбент. Якщо збирання запаху здійснюється шляхом безпосереднього адсорбування запаху з предмета на адсорбент, то предмет з адсорбентом накривають коробкою. Після того як запах зібраний із запахоносія, адсорбент поміщують у ємність, що герметичнозакривається, до якої прикріплюється бирка з описом уніфікованого запахоносія і порядок збирання на нього запаху. Потім предмет крадіжки може бути використаний в інших процесуальних цілях.
У випадках, коли об'єктом-носієм запаху кишенькового злодія є одяг, вчиняють таким способом. Адсорбент поміщають у місця найбільш ймовірної присутності індивідуального запаху особи (пахвові області, комір, пояс і т.п.), туго загортають разом з одягом у поліетилен, після чого згорток фіксують липкою стрічкою на весь період адсорбування запаху. Адсорбент кладуть і усередину взуття, а потім останню аналогічно тимчасово упаковують.
Збирання запаху з трупа людини чи його частин
Встановлення особистості непізнаних чи розчленованих трупів дуже складно. При відсутності документів чи предметів, що дозволили б установити особистість потерпілого, а також у випадках, коли це не вдається шляхом перевірки за криміналістичними обліками, що маються в органах внутрішніх справ (або іншим шляхом), неоціненну допомогу може надати одорологична інформація, отримана в процесі дослідження запаху з предметів чи одягу інших виявлених на трупі речей.
Якщо труп знаходиться на морзі, необхідно ретельно оглянути одяг, у який був одягнутий потерпілий, його особисті речі, включаючи предмети туалету (гребінець, носова хустка), гаманець, ключі, ручки, записні книжки і т.д. Вони можуть містити в собі запах даної особи. Виявлені речі і предмети, дотримуючись правил безпеки, необхідно помістити в закриту герметичну ємність разом із серветками-адсорбентами. Коли ж предмет настільки великий, що не міститься в ємність, то з його збирають запах на адсорбент, останній же кладуть у ємність.
Як правило, збирання запаху краще проводити на місці виявлення трупа, тому що під час транспортування його в морг до запаху одягу можуть приєднатися сторонні запахи, такі як бензин, солярка, технічні мастила й ін. Також можуть бути загублені об'єкти-носії запаху, що знаходилися в одязі.
При збиранні запаху з трупа шматки адсорбенту поміщують на ділянки тіла чи одягу жертви, з якими міг контактувати злочинець, а також на ділянки підлоги й інших поверхонь, де він міг стояти; чи лежати до, яких доторквся.
Збирання запаху доцільніше робити з верхнього одягу, тобто з тих її предметів, що довше носяться людиною і більше усмоктують у себе піт. Запах на серветку-адсорбент найкраще збирати з пройму рукава, де міститься найбільша кількість поту. Збирання запаху на серветку-адсорбент можна робити як шляхом безпосереднього контакту адсорбенту з запахоносієм, так і за допомогою пилососа чи пристосування для відкачки повітря.
При безпосередньому контакті адсорбент накладається до пройму рукава з внутрішньої сторони одягу у, взуття (чоботи, черевики, туфлі), а зверху накривається фольгою (поліетиленовою плівкою, чи коробкою шухлядою), щоб створити мікроклімат для кращої адсорбції запаху на серветку-адсорбент. Час адсорбування запаху з тілом чи одягом трупа залежить від часу, що пройшов з моменту виявлення його, однак повинен складати не більш 30-45 хв. При збиранні запаху за допомогою пилососа чи спеціального пристосування адсорбент затискають на одязі, взутті, щоб при прокачуванні повітря серветка не піднімалась. Після цього серветки поміщають у закриті герметичні ємності, описують і опечатують. Роботу варто робити в гумових рукавичках, що входять в одорологічну валізу. Перш ніж приступити до даної роботи, необхідно установити, хто і коли знайшов труп, чи змінювалася його поза (якщо так, то хто і як переміщав труп, оглядав одяг, брав у руки предмети, речі, що виявлені в одязі трупа). Це потрібно з'ясувати, щоб надалі не направити одорологічне дослідження по помилковому сліду.
При встановленні місця проживання потерпілого, труп якого виявлений, необхідно вилучити особисті речі, якими він користався, для того щоб успішно зробити вибірку. Для цієї мети можна консервувати волосся трупа (з голови, пахвових западин), а також эпидерміс.
ІІІ. 2 Тактика використання запахових слідів в розкритті і
Розслідуванні правопорушень
Використання одорологічної інформації в розкритті і розслідуванні злочинів припустимо інтерпретувати як самостійний розділ криміналістичної тактики. Свідчення цього - сучасний рівень розвитку теоретичних основ криміналістичної одорології і її застосування в оперативно-слідчій практиці. Ті пов'язані з порушенням законності помилки, що допускаються при виявленні, консервації й особливо використанні запахових слідів, пояснюються незнанням основ одорології і тактики роботи з запаховими слідами. Однак підручники по криміналістиці такої інформації не містять. Тому назріла необхідність включити в навчальні програми криміналістичну одорологію, а в підручниках викладати засоби і прийоми роботи з запаховими слідами. Джерела одорологичної інформації - це матеріальні об'єкти, що можуть використовуватися в розслідуванні як речові докази наприклад ґрунт зі слідами запаху пальної рідини з вогнища пожежі, потожирова речовина, інші виділення людини. Такі джерела досліджуються в експертних установах сучасними технічними засобами, а отримана і відбита у висновку експерта інформація використовується як доказ. Запахову інформацію з тих же джерел можна одержати, досліджуючи їх за допомогою біологічних детекторів, головним чином нюху собаки. У цьому випадку результати дослідження не породжують доказів у процесуальному змісті, однак отримана інформація використовується в інших формах при розслідуванні злочинів.
В оперативній і слідчій практиці службово-пошуковий собака застосовується для: а) відшукання людини або тварини по його запахових слідах, наприклад, розшук злочинця слідами ніг; б) виявлення об'єкта-носія запахової інформації з запаху джерела, допустимо, наркотиків, відстріляної гільзи, речей

 
 

Цікаве

Загрузка...