WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Класифікація запахових слідів, які використовуються в криміналістичній одорології - Курсова робота

Класифікація запахових слідів, які використовуються в криміналістичній одорології - Курсова робота

Зазначений факт доцільно враховувати при вилученні слідів запаху на місці події, якщо передбачається, що джерело запаху було під впливом екстремальних умов.
Вивчення процесу утворення запахових метаболітів грає вирішальне значення для розуміння природи індивідуальності запаху і правильного його використання в криміналістиці.
До третього елемента предмета одорології відноситься процес сприйняття запаху органами нюху. Цей процес можна розглядати як самостійне явище матеріального світу, тісно пов'язане з формуванням, виділенням і поширенням запаху. Сприйняття його являє собою відчуття, що виникає у людей і тварин в результаті дії визначених хімічних речовин на нюхові рецептори". Під нюхом такі розуміють "одне з зовнішніх почуттів людини і тварини - здатністьсприймати і розрізняти запахи". Слід зазначити, що нюх є одним з видів хеморецепції, що відрізняється тим, що запахи звичайно присутні в низьких концентраціях і, як правило, самі по собі не є корисними чи шкідливими для організму. Вони усього лише сигналізують про наявність у зовнішнім середовищі визначених чи предметів явищ.
У криміналістичній науці існують різні теорії, що пояснюють процес сприйняття запаху. Одні вчені дотримують тієї точки зору, що запахи являють собою електромагнітну хвилю, а рецептори органів нюху є своєрідними антенами - датчиками, що розрізняють той чи інший запах по частоті електромагнітних коливань.
Існують ще вібраційна, просторова і стереохімічна, а також безліч інших теорій, що пояснюють процес сприйняття запаху. На мій погляд, заслуговує на найбільшу увагу адсорбційна, відповідно до якої в результаті процесу адсорбції молекул речовини, що пахне, клітками нюхового епітелію викликається нагрівання цих клітин. Нюхові органи завжди вологі, і їхньої клітки містять ліпоїди, у яких розчиняються жирні кислоти (зокрема, масляна кислота, що містить індивідуальний запах тварин) і інші речовини, що пахнуть. Ступінь нагрівання викликає в мозку тварини визначені відчуття. Ефект нагрівання пояснюється тим, що "при дії речовини, що пахне, на нюховий епітелій його поверхня стає електронегативною стосовно іншої тканини".
Ці відчуття, оформлені в чітко виражену інформацію, фіксуються в пам'яті тварини. У той же час у мозку "тварини фіксується й інша інформація, сприймана зоровими, слуховими й іншими органами почуттів, безпосередньо пов'язана з відчуттями, що породжують умови сприйняття запахів. У випадку, коли тварина через визначений період часу знову зустрічається з цим же запахом, мозок його відтворює всю наявну в пам'яті інформацію, пов'язану з уже знайомою йому речовиною, що пахне. Дізнавання запаху являє собою процес ототожнення образа відчуттів, викликаного впливом запаху, з образом, відбитим у пам'яті тварини. Це образно можна представити як сполучення зображенні двох негативів. В основі дізнавання лежить рефлексивна функція вищої нервової діяльності тварини.
У процесі застосування службово-пошукового собаки необхідно мати наувазі, що не обов'язково звільняти мозок тварини від сторонніх подразників при ознайомленні із шуканим запахом, як це прийнято робити. У подібних випадках варто піддавати собаку таким роздратуванням, що викликали б у неї інтерес до запам'ятовування шуканого запаху. Необхідно враховувати і те, що пам'ять собаки після закінчення 4 - 6 годин, як правило, нездатна відтворювати відчуття, викликані впливом запахових речовин.
Нюх тварин служить їм для пошуку і вибору пиши, вистежування видобутку, порятунку від ворога, для орієнтації в просторі. Ця його життєво важлива функція відточена природою, до ювелірної досконалості. Нюх базується на системі умовно-безумовної рефлексії, що дозволяє безпомилково робити ідентифікацію запаху.
Таким чином, ми підійшли до одного з найважливіших розділів науки про запахи, (Основною задачею якої є вивчення закономірностей виникнення, поширення, збирання, збереження і використання запахових слідів з метою попередження, розкриття і розслідування злочинів. Мова йде про криміналістичний одорології. Дотепер розуміння криміналістичної одорології зводилося до того, щоб за допомогою біодетекторів (спеціально підготовлених службово-пошукових собак) робити вибірку консервованих запахів по вилучених зразках, тобто до так названого одорологичного методу. Безумовно, застосування такого методу в розкритті і розслідуванні злочинів необхідно розширювати і впроваджувати в практику. Але обмежувати криміналістичну одорологію рамками виробництва зазначеної вибірки не варто.
Сучасне карне законодавство містить ряд статей, що передбачають відповідальність за такі злочини, при розслідуванні яких одорологичні дослідження могли б зіграти немаловажну роль. Приміром, кримінально карні діяння, пов'язані з наркотичними, вибуховими чи сильнодіючими речовинами, зброєю і боєприпасами (зокрема, ст. 201 - контрабанда; ст.264 - незаконне носіння, збереження, придбання, чи виготовлення збут зброї та ряд інших злочинів, передбачених іншими ст.. кримінального кодексу. Крім того, можуть бути скоєні інші злочини з використанням речовин, що мають запах, спрямованих на предмети злочину, що володіють запахом.
Я вважаю істотне значення для розслідування кримінальної справи має також пошук знарядь злочину, предметів, що можуть бути визнані як речовинні докази. У процесі застосування в цих цілях широких можливостей одорології варто виділити кілька напрямків.
1. Використання здібностей тварин, зокрема, собаки: при пошуку і виявленні наркотичних, вибухових, сильнодіючих і отруйних речовин у пунктах переходу границь, на митницях, в аеропортах, на залізничних і річкових вокзалах, контрольно-пропускних пунктах; при виробництві обшуку приміщень і ділянок місцевості; при огляді обосі, транспортних засобів, вантажів і інших об'єктів; при огляді місця події; при виробництві оперативно-розшукових, профілактичних і інших заходів;
- при пошуку і виявленні зброї, боєприпасів, вибухових речовин у зазначених вище місцях, а також у замінованих житлових будинках, адміністративних будинках, літаках, потягах, пароплавах, транспортних засобах, на замінованих дорогах і інших ділянках місцевості, при виробництві оперативно-розшукових, профілактичних і інших заходів;
- при пошуку і виявленні стріляних гільз, трупів людини, тварин і їхніх частин; живих людей у місцях катастроф, завалів, аварій, катастроф, при стихійних лихах і інших нещасливих випадках; при здійсненні злочинних дій, пов'язаних з викрадення дітей і дорослих з метою вимагання;
- при пошуку і виявленні викинутих чи захованих злочинцем особистих чи викрадених речей;
при скоєнні запахових слідів людини на місцях подій, виробництва пострілу або здійсненні втечі з метою переслідування його по гарячих слідах чи визначення напрямку відходу;
при виробництві вибірки людини по його індивідуальному залаху;
- при виробництві вибірки речей безпосередньо після пророблення сліду: на місці події при

 
 

Цікаве

Загрузка...