WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Законодавчі основи боротьби з організованою злочинністю - Реферат

Законодавчі основи боротьби з організованою злочинністю - Реферат

членів у вчиненні злочинів певного виду.
В ситуації, коли виявлено ознаки створення ОЗГ, але обмежені дані про її діяльність, планування розслідування іде шляхом з'ясування її складу, ієрархії, зв'язків. Поряд з цим планується встановлення обставин прояву основної кримінальної спрямованості групи, вчинення конкретних злочинів.
У разі, коли кримінальну справу порушено за ознаками конкретно вчинених злочинів, планування їх розкриття здійснюється в межах методики розслідування певних видових злочинів, звичайно у ситуаціях, характерних для діяльності ОЗГ (розбій, крадіжка, вимагательство, розкрадання та ін.). Разом з цим перевіряються версії про діяльність певної ОЗГ з усіма характеризуючими її ознаками.
Для встановлення конкретних елементів складу ОЗГ планується з'ясування даних про членів групи, всіх характеризуючих її ознак, що мають кримінально-правове значення. Щодо злочинної діяльності планується встановлення спрямованості ОЗГ. сфери кримінальних інтересів, виду злочинів (основні, супутні, випадкові), територіального чинника (певний регіон, міжрегіональні зв'язки); тривалості і обсягу криміналістичної діяльності (багатоепізодність), можливої латентності.
Особливо ретельно повинно плануватися виявлення кримінального потенціалу протидії ОЗГ, її корупційних зв'язків, розрахованих на одержання конфіденційної інформації з державних органів, суперницьких угруповань, знищення слідів злочину, в тому числі документів.
У системі планування розслідування доцільно виділити криміналістичні операції і проведення інших комплексів слідчих, організаційних дій, оперативно-розшукових заходів, пов'язаних з розшуком, затриманням на місці злочинучленів ОЗГ, встановленням місць приховання майна, документів, утримання заручників, нейтралізацією протидії розкриттю злочинів, охороною оперативної і слідчої інформації про хід розслідування.
При плануванні розслідування потрібно враховувати необхідність забезпечення взаємодії спеціальних підрозділів з боротьби з організованою злочинністю з Іншими державними органами, регламентованої ст.ст. 16, 17, 18 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю". Така взаємодія здійснюється між правоохоронними і контролюючими органами: Національним банком, Міністерством фінансів, Міністерством зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі. Державною митною службою, Фондом державного майна, Антимонопольним комітетом, Державним комітетом охорони державного кордону, Державною податковою адміністрацією, Державною контрольно-ревізійною службою та ін.
Особливості проведення слідчих дій при розслідуванні злочинів даного виду визначаються труднощами отримання показань як від учасників ОЗГ, так і від свідків і потерпілих, які побоюються помсти. Цим обумовлена необхідність ураховувати специфіку тактики допиту підозрюваних і обвинувачених у конфліктній ситуації, забезпечення гарантій безпеки особи потерпілих і свідків, особливо якщо вони дають викривальні свідчення. У зв'язку з цим на початковому етапі розслідування при наявності суперечностей у показаннях слідчий вирішує питання про доцільність проведення очних ставок та заміну їх іншими слідчими діями (наприклад допитами з оголошенням показань, пред'явленням документів, речових доказів, висновку експерта та ін.). При цьому у необхідних випадках слідчий має право оголошувати фрагменти протоколів, що не містять даних про особу, яка дала показання, про важливі обставини діяльності ОЗГ, конкретних її членів.
У зазначених випадках пред'явлення для впізнання свідку обвинуваченого (підозрюваного) можна проводити за фотознімками, відео-записами або із застосуванням системи, коли той, хто впізнає, спостерігає осіб, яких йому пред'явили, залишаючись для них невидимим.
Особливості розслідування вимагають зосередження особливої уваги на слідчих діях (слідчому огляді, обшуку, виїмці), метою яких є пошук та збирання речових слідів злочину.
Огляд місця події дає можливість по обстановці і окремих слідах передбачити дію групи осіб у певній послідовності для досягнення основної злочинної мети. Маючи на увазі можливості старанної підготовки до вчинення злочину, члени ОЗГ, які є кримінальне підготовленими, вживають заходів щодо запобігання залишенню слідів, їх знищенню або створенню удаваних слідів. Необхідно розраховувати на виявлення слідів рук, взуття, застосування вогнепальної зброї, крові, часток речовин, матеріалів та ін.
Не слід недооцінювати огляди ділянок місцевості і приміщень, які не є у криміналістичному розумінні місцем події, у ході котрих можуть бути виявлені сліди перебування певних осіб у тому або іншому місці (місці відпочинку на пляжі, у квартирі, готелі, купе вагона тощо).
Проведення обшуку і виїмки вимагають відповідної підготовки з урахуванням заходів, що вживаються злочинцями щодо приховання об'єктів пошуку і забезпечення безпеки учасників даних слідчих дій.
Обшук може поєднуватися із затриманням осіб, які перебувають у місці його проведення, при цьому мають бути вжиті заходи з проведення особистого обшуку затриманих, забезпечення спостереження за ними, їх охорони під час обшуку і у разі необхідності - ізоляції. У цих випадках можливо проведення розслідування та огляд одягу і речей особистого вжитку, інших, можливо захованих, предметів. При підготовці до проведення обшуку у подібних випадках необхідно враховувати можливість опору, у тому числі озброєного, з боку членів ОЗГ. У таких ситуаціях необхідна участь групи затримання.
При підготовці до розшуку члена ОЗГ, який переховується, вживаються заходи щодо встановлення розшукових даних з реєстраційно-аналітичних джерел, шляхом опитування родичів, знайомих, сусідів, товаришів по службі, інших осіб про її зовнішність (фотографії, відеозаписи) та інші прикмети, можливі місця її появи, знаходження, маршрути (звичайного і цільового переміщення), використання засобів зв'язку, що використовуються членами ОЗГ для контакту з родичами та іншими особами.
У розслідуванні даних злочинів може бути потрібним застосування практично всіх традиційних у криміналістиці спеціальних знань шляхом залучення до участі у розслідуванні відповідних фахівців та експертів. До судових експертиз, які призначаються по таких справах, належать: трасологічні, судово-балістичні, судово-почеркознавчі, судово-медичні, судово-психологічні, судово-матеріалознавчі, фоноскопічні та ін. По справах, пов'язаних з діяльністю членів ОЗГ

 
 

Цікаве

Загрузка...