WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Законодавчі основи боротьби з організованою злочинністю - Реферат

Законодавчі основи боротьби з організованою злочинністю - Реферат

кримінальною спеціалізацією І в той же час варіантністю та універсальністю; розповсюдженням дезінформації про злочинну діяльність: залученням фахівців для розроблення планів та ін.
Особиста типологія членів ОЗГ визначається соціально-демографічними чинниками. За даними опублікованих досліджень у злочинних організаціях загальнокримінального типу переважають особи (переважно чоловіки) віком від 20 до 35 років, непрацюючі, з різними ступенями освіти. У групах, що вчиняють злочини у сфері економіки, віковий ценз учасників вищий, більш високі спеціальна підготовка, трудовий і посадовий професіоналізм. Виділяються певні типи лідерів організованих злочинних формувань: натхненник (виконуючий функції радника, консультанта з планування та реалізації кримінальних планів як психологічно сильний авторитет), ініціатор, організатор, а також лідери змішаного типу. Серед виконавців виділяються активні члени групи, які входять до організованої мережі, та рядові виконавці.
Спрямованість (профіль) злочинної діяльності ОЗГ характеризується загальною метою отримання великих кримінальних доходів і конкретизуєтьсясферами їх добування, виявленням кримінальних інтересів, які можуть розмежовуватись на: внутрішні (регіональні і міжрегіональні), зовнішні (зарубіжні), змішані (на базі створення спільних виробництв, комерційних, посередницьких фірм тощо); найбільш доходні і перспективні галузі виробництва, торгівлі, сфери побутового, технічного обслуговування; різні види кримінальної діяльності (наркобізнес, торгівля зброєю, крадіжки автомобілів та ін.).
Вибір напрямку злочинної діяльності, з одного боку, залежить від обстановки і умов, у яких ОЗГ планує здійснювати свою діяльність в наміченому регіоні, обраній галузі, сфері, а з іншого - визначає конкретний предмет замаху та способи дії ОЗГ.
Обстановка і умови, які обирає ОЗГ для вчинення злочину, охоплює: місце (регіон, галузь, сфера діяльності); час (сезон, звітні періоди, час року тощо); ситуацію на ринку виробництва і споживання; неефективність діяльності контролюючих, правоохоронних органів.
Предметом злочинного замаху ОЗГ є майново-грошові кошти та матеріальні цінності. Останні становлять інтерес не тільки як великі товарні маси споживчих виробів, котрі реалізуються з ухиленням від сплати податків, але й предмети, які мають попит на світовому ринку: коштовності, цінна сировина, антикваріат тощо. У коло кримінальних інтересів входять також об'єкти права інтелектуальної власності: комп'ютерні програми, книжкова продукція, аудіо-, відеотвори та ін.
Предметом злочинних спрямувань стають також встановлення корумпованих стосунків з певними посадовими особами, просування їх по службі з метою розширення необхідних для ОЗГ сфер впливу.
Потерпілими по таких справах стають особи, які займаються підприємницькою (звичайно середнього та великого обсягу) діяльністю, мають значні кошти, а також особи, дії яких по службі або економічній діяльності стають перешкодою для досягнення кримінальної мети ОЗГ.
Способи дії ОЗГ характеризуються плануванням підготовки до вчинення злочинів і заходів щодо їх приховуванню, особливо у сфері економіки. У цих випадках застосовуються старанно і кваліфіковано розроблені схеми проведення господарчих і фінансових операцій, розподілу ролей учасників ОЗГ, використання нормативно-правових, організаційних недоліків функціонування економічних систем. В той же час при вчиненні насильницьких злочинів ОЗГ діє нерідко шляхом зухвалих нападів з застосуванням найновіших засобів.
Сліди злочину звичайно відображають особливості як видового діяння (розкрадання у певній галузі, розбою, вимагательства та ін.), так і специфіку дій ОЗГ. Такі ознаки виступають не тільки у вигляді сполучення слідів, що вказують на кількість учасників злочину, характер їх дій, але і як основа для аналізу їх логічного співвідношення, встановлення закономірних зв'язків між ними. Що стосується слідів-відображень (трасологічних та балістичних слідів), то вони, як і взагалі, є неминуючими наслідками насильницьких, корисливо-насильницьких злочинів та інших діянь. Особливе значення мають сліди, утворені в результаті дії ОЗГ при захопленні заложників, актах тероризму, бандитському нападі.
Окремі групи залишають сліди фальсифікації документів різних видів, а також сліди у вигляді речовин, матеріалів і виробів (різних предметів). До перших належать сліди в оперативно-облікових, бухгалтерських, технологічних та інших видах документів. Другу групу складають наркотичні, фармацевтичні, вибухові та інші речовини і матеріали.
3. Основні положення методики розслідування злочинів, які вчиняються організованими злочинними групами
Особливості методики розслідування злочинів, що розглядаються. визначаються значною мірою участю у їх вчиненні ОЗГ. Це викликає необхідність дослідження криміналістичних ситуацій, які характеризуються специфікою протистояння органу розслідування організованого злочинного формування. Таке протистояння носить спланований активний, нерідко зухвалий характер. У зв'язку з цим перш за все необхідно виділити ситуації, що створюються в ході оперативно-розшукової діяльності, яку проводять повноважні органи відповідно до законів України "Про оперативно-розшукову діяльність" і "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю". При цьому враховується криміногенна обстановка, у якій здійснюється діяльність ОЗГ, і кримінальна ситуація, що створюється внаслідок вчинених ОЗГ дій. Правильна оцінка таких ситуацій необхідна для прийняття оперативно-розшукових рішень, у тому числі із запобігання злочинів, їх припинення, забезпечення можливості контролювати ситуацію.
На початковому і наступних етапах розслідування слідчі ситуації характеризуються різним змістом і обсягом інформації про склад ОЗГ та її злочинну діяльність.
На початковому етапі діяльності оперативно-розшукових органів можуть встановлюватись не тільки ознаки, характерні для дій ОЗГ, а й відомості про конкретних їх членів.
Складність розслідування кримінальних справ визначається їх багатоепізодністю та участю у вчиненні злочинів організованої групи. У виді злочинів, що розглядається, обидва зазначені чинники поєднуються. Такі складні справи звичайно розслідуються слідчо-оперативними групами.
Організація і планування розслідування значною мірою залежить від встановлення обставин, які вказують на діяльність ОЗГ, її кримінальну спрямованість, участь її

 
 

Цікаве

Загрузка...