WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Законодавчі основи боротьби з організованою злочинністю - Реферат

Законодавчі основи боротьби з організованою злочинністю - Реферат

співучасть у протиправних діях представників влади та управління, правоохоронних або господарських органів. Для ОЗГ, які вчиняють злочини у сфері економіки, корумпованість є обов'язковою ознакою. У залежності від характеру злочинної діяльності такі групи можуть мати додаткові ознаки: наявність міжрегіональних злочинних зв'язків, спільних грошових та матеріальних коштів, озброєність та ін.
Нормативно-правові основи боротьби з організованою злочинністю визначають завдання криміналістичної методики розкриття та розслідування таких злочинів:
розроблення криміналістичної характеристики з урахуванням її комплексної основи, яка враховує особливості криміналістичної характеристики певного виду злочинів, та специфічної характеристики ОЗГ, злочинної організації, їх злочинної діяльності;
визначення типових слідчих ситуацій на стадіях перевірочних дій і наступного розслідування:
рекомендації щодо організації та планування розслідування, взаємодії слідчого, спеціальних підрозділів, наділених функцією боротьби з організованою злочинністю, інших правоохоронних та контролюючих органів.
2. Криміналістична характеристика злочинів, які вчиняються організованими злочинними групами
Організована злочинність розглядається у науках кримінально-правового циклу у цілому як найбільш небезпечне виявлення групової професійної злочинності з вираженою корисливою спрямованістю, що досягається будь-якими кримінальними засобами і способами.
У період докорінного реформування економіки, легалізації і стимулювання підприємницької діяльності різних видів організована злочинність зазнає змін, адаптуючись до нових умов. Виявляється прагнення ОЗГ до зв'язків та співробітництва з нелегальним, тіньовим сектором економіки, на структуру і динаміку організованої злочинності впливають можливості використання кримінального досвіду зарубіжних злочинних формувань, встановлення з ними зв'язків, можливості легалізації (відмивання) коштів шляхом відкриття рахунків на підставних осіб у зарубіжних банках, заснування фірм, придбання нерухомості та ін. Однак не можна проводити паралель між зарубіжною організованою злочинністю (яка має істотну структурну неоднаковість, наприклад італійська, американська, східно-азіатська та ін.) та тією, що склалася у після радянський період. Мафіозні асоціації ряду країн за рівнем організації і діяльності (сімейно-кланові системи, структури пірамід та ін.) відрізняються особливостями кримінальної традиції і практики.
Структура злочинів, вчинених ОЗГ в Україні, починаючи з 1994 p., характеризується такими видами діянь, як крадіжки, розкрадання, вимагательство, розбої, грабежі, хабарництво, операції з валютними цінностями, злочини, пов'язані з наркотиками, зберіганням, виготовленням і збутом вогнепальної зброї і боєприпасів. До таких злочинів належать також вбивства.
Злочини, вчинені ОЗГ, відбивають тенденцію зростання ряду сфер і галузей економіки: банківської, кредитно-фінансової, підприємств, які здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, та Ін.
Значення розробки криміналістичної характеристики злочинів, вчинених ОЗГ, обумовлюється складністю доведення факту участі у них членів даної ОЗГ поряд з встановленням обставин певного вчинку, частіше - вчинків, які кваліфікуються за сукупністю (економічних та загально-кримінальних злочинів). У зв'язку з цим на початку розслідування того або іншого злочину не завжди очевидні ознаки участі в ньому ОЗГ.
Криміналістична характеристика злочинів, вчинених ОЗГ, повинна відобразити органічний зв'язок окремих характеристик і в цілому методик розслідування на основі особливостей кримінальної діяльності ОЗГ.
Криміналістична характеристика злочинів, які вчиняються ОЗГ, об'єднує дві взаємопов'язані системи даних: 1) криміналістичну характеристику певних видів злочинів, вчинених ОЗГ, з виділенням основного напряму злочинної діяльності такої групи і 2) криміналістичну характеристику ОЗГ як організованого злочинного формування. Перша з названих систем складає основу об'єднаної криміналістичної характеристики злочину; друга виступає її специфічним елементом, що характеризує ОЗГ і окремих її членів - суб'єктів злочину (особа злочинця), злочинну співучасть.
Важливішим елементом криміналістичної характеристики злочинів, що вчиняються ОЗГ, є сама група, злочинна організація, її члени.
Залежно від спрямованості злочинної діяльності - корисливо-насильницька, загально-кримінальна або корислива (у сфері економічної діяльності), а також інших чинників ОЗГ можуть бути віднесені до різних типів (видів). Серед них виділяються ОЗГ за видом кримінально-професійної діяльності - ті, що спеціалізуються на виготовленні (підробленні) грошових знаків, цінних паперів, документів, крадіжках автомобілів, рекеті та ін.; або на кримінальній діяльності у сфері економічних відносин (фінансово-кредитній, зовнішньоекономічній діяльності та ін.); за територіальною ознакою злочинної діяльності (регіональні і міжрегіональні внутрішні і такі, що виходять за межі країни) та ін.
У характеристиці ОЗГ необхідно передусім виділити організаційну структуру, яка визначає саму сутність даної форми злочинності, без чого вона перетворюється у звичайну злочинну групу. Даний елемент характеристики знаходить прояв у внутрішньогруповому розподілі функцій учасників злочинної групи, в організованій системі, яка передбачає ієрархічність, кримінальне лідерство, дисципліну, норми поведінки, неформальну нормативність, систему санкцій та заохочень.
Структура ОЗГ (як основна ознака) будується на кримінальному професіоналізмі, кримінальній кооперації, інформованості, системі конспірації, організації внутрішньої та зовнішньої безпеки.
Тривалість функціонування ОЗГ виявляється у певних ознаках: згуртованості, стійкості, постійності злочинного спілкування, нейтралізації соціального контролю, мінімізації ризику, приховуванні слідів злочину та ін.
Корислива спрямованість діяльності ОЗГ - одна з цільових і мотиваційних п ознак - виявляється у використанні для вчинення злочинів легального (у вигляді кредиту та ін.) і кримінального капіталу; максималізації доходу; у виборі і монополізації найбільш доходних сфер підприємництва та кримінального бізнесу; легалізації ("відмиванні") кримінальних доходів та ін.
Планування злочинів, які вчиняються ОЗГ, також належить до основних її ознак і характеризується: цілеспрямованістю та старанністю планування злочинної діяльності,

 
 

Цікаве

Загрузка...