WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Загальні відомості про конституційний (пошукова робота) - Реферат

Загальні відомості про конституційний (пошукова робота) - Реферат

депутатами від своєї партії. До керівництва партійною фракцією входять заступники лідерів, що також є депутатами.
5. Кожна політична партія в Палатігромад має парламентських організаторів (так звані "батоги"), що стежать за дисципліною в рядах фракції, забезпечують явку депутатів на засідання палати і відповідного партійного кокуса.
Офіційна частина Палати громад канадського парламенту складається з ряду посадових осіб і комітетів.
Спікер Палати громад обирається з числа депутатів Палати громад, що входять в урядову більшість, на першій сесії парламенту нового скликання. Якщо у випадку відставки спікера відкривається вакансія, проводяться дострокові вибори. На відміну від Палати громад парламенту Великобританії, де спікер нерідко обіймає посаду довічно, у Канаді термін його повноважень, як правило, обмежений терміном повноважень палати громад. Багато в чому ця обставина пояснюється тим, що в канадському парламенті діє принцип ротації на посаді спікера депутатів англо-канадського і франко-канадського походження.
Спікер є основною посадовою особою палати громад парламенту Канади. Він головує на її засіданнях, слідкує за дотриманням регламенту і порядком дебатів. При цьому спікер повинен мати високий професійний рівень знань парламентської процедури, включаючи не тільки сам регламент палати, але і численні прецеденти. Застосування принципу ротації приводить до того, що новообраний спікер довго "уживається" у посаду і зі знанням справи починає здійснювати свої обов'язки лише до середини, а то і до кінця терміну повноважень палати, коли, вслід за черговими чи достроковими парламентськими виборами, його повинен змінити на цій посаді інший депутат.
Засідання палати громад не можуть проходити за відсутності спікера. Саме спікер визначає наявність кворуму. Якщо немає кворуму, спікер перериває засідання до наступного робочого дня сесії.
Спікер володіє істотними дисциплінарними повноваженнями у відношенні членів палати громад. У випадку, якщо, на думку спікера, депутат порушує встановлений порядок, спікер може дати вказівку вивести його з залу засідань. Депутат може бути позбавлений права брати участь у засіданнях палати на весь термін, що залишається до закінчення сесії.
При розгляді так званих приватних біллів спікер дає дозвіл особам, що представляють інтереси окремих приватних компаній, організацій і зацікавлених груп (вони іменуються "парламентськими агентами" і являють собою канадський варіант американських лобістів), давати свідчення на засіданнях комітетів палати громад.
Під час засідань спікер сидить на особливому підвищенні. По праву руку від нього сидять депутати від партії урядової більшості, по ліву - від опозиції. Члени палати громад можуть залишати свої місця лише після того, як спікер виходить із залу засідань.
Заступник спікера. Так само, як і спікер, він обирається на початку першої сесії палати громад чергового скликання на термін повноважень самої палати. Регламент вимагає, щоб спікер і його заступник належали до різних мовних громад Канади.
Заступник спікера веде засідання палати у випадку відсутності спікера. Однак він не розглядається спадкоємцем спікера, коли відкривається вакансія посади останнього.
Посадові особи палати громад, що не є депутатами.
Клерк палати відповідає за реєстрацію і належне оформлення законопроектів, петицій, текстів питань депутатів і доповідей членів уряду; стежить за оформленням протоколів засідань; доставляє документи палати в сенат; повідомляє спікеру результати голосування; керує персоналом секретаріату (стенографістки, посильні, друкарки і т.д.); несе відповідальність за збереження всіх документів палати; перевіряє правильність стенограм засідань, що публікуються в офіційних виданнях палати.
Помічник клерка (другий клерк) відповідає за підрахунок голосів і складання протоколу за результатами голосування (у тому числі поіменного), допомагає клерку палати в забезпеченні депутатів необхідними матеріалами.
Група юрисконсультів надає професійну допомогу депутатам при складанні текстів законопроектів; оцінює відповідність законопроектів Конституції і законам; редагує тексти законопроектів перед їх офіційною передачею в сенат; здійснює технічне редагування текстів законів перед їх офіційним опублікуванням наприкінці кожної сесії.
Палата громад має систему комітетів, статус і функції яких визначені в регламенті й окремих рішеннях палати.
Комітет усієї палати являє собою пленарне засідання палати громад з тією різницею, що головує не спікер, а його заступник, і застосовується спрощена процедура. Депутати мають право виступати по декілька разів, але час виступів (за винятком виступу лідера партії більшості) не повинен перевищувати 20 хв. Палата громад перетворює себе в комітет усієї палати, як правило, при розгляді проекту бюджету, а також при заслуховуванні доповідей комітетів. Перетворення палати в комітет дає можливість парламентаріям, трохи виходячи за межі процедури, безпосередньо звертатися один до одного, задавати питання, обмінюватися репліками, не просячи щоразу дозволу голови комітету. Рішення про перетворення палати громад на комітет приймається палатою громад без обговорення.
Постійні комітети створюються відповідно до рішення палати громад, їх склад включається до регламенту. Число постійних комітетів постійно зростає. Зараз існує близько тридцяти постійних комітетів, у тому числі з питань процедури, сільського господарства, рибальства, промисловості, зовнішніх відносин, культури, науки і технології, у справах ветеранів, фінансів, торгівлі й економіки, у справах аборигенів і розвитку північних територій і ряд інших.
Постійні комітети формуються на першій сесії парламенту чергового скликання. Для цього створюється спеціальний комітет, що розробляє список членів усіх постійних комітетів і представляє його на затвердження палаті громад. Партійний склад комітетів відповідає розподілу сил у самій палаті. Голови комітетів обираються самими членами. Кожен постійний комітет складається з 7-15 депутатів. Для кворуму необхідна присутність простої більшості членів комітету. Комітет збирається на засідання за вимогою не менш ніж чотирьох його членів. При відсутності кворуму комітети можуть проводити засідання, заслухувати доповіді. Депутати звичайно є членами одночасно декількох комітетів. В засіданні комітету може, без права голосу, брати участь будь-який депутат палати громад.
В даний час значення постійних комітетів зростає. Розширення й ускладнення обсягу роботи спонукає палату громад делегувати частину своїх повноважень комітетам, що посилюють контроль за діяльністю урядового апарату. Так, генеральний аудитор (ревізор) зобов'язаний регулярно представляти звіти комітету з державних витрат. У ряді випадків для полегшення діяльності постійних комітетів палата створює підкомітети, яким передається частина комітетських повноважень. Голови комітетів мають

 
 

Цікаве

Загрузка...