WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Виборчий процес - Курсова робота

Виборчий процес - Курсова робота

комісій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими.
Виборчі комісії інформують виборців про свої засідання та прийняті на них рішення.
3. Утворення виборчих округів та виборчих дільниць.
Виборчий округ - це територіальна або інша виборча одиниця, в межах яких об'єднуються виборці для обрання депутатів.
Виборче законодавство України передбачає формування лише виборчих округів, що формуються за територіальною ознакою.
Залежно від того, скільки депутатів обирається в кожному виборчому окрузі, розрізняють одномандатні (уніномінальні) та багатомандатні (поліномінальні) виборчі округи. Від одномандатного виборчого округу обирається лише один депутат, і вони утворюються при застосуванні мажоритарної виборчої системи. Від багатомандатного виборчого округу обираються два і більше депутати, і ці округи утворюються, при застосуванні пропорційної системи.
Виборче законодавство України передбачає утворення як одномандатних (для виборів половини народних депутатів України, для виборів депутатів сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів), так і багатомандатних - за-гальнодержавного (для виборів половини народних депутатів України) та мажоритарних багатомандатних (для виборів депутатіврайонних, обласних рад) виборчих округів. При цьому одномандатні виборчі округи для об-рання народних депутатів України утворюються Центральною виборчою комісією за пропозиціями відповідно Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської і Севастопольської міських рад, а для виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів - територіальними виборчими комісіями.
При утворенні одномандатних округів для виборів народних депутатів України повинні бути дотримані такі вимоги:
1) приблизна рівність округів за кількістю виборців з максимально допустимим відхиленням від середньої норми представництва 10 відсотків, що забезпечує реалізацію принципу рівного виборчого права;
2) виборчий округ повинен становити єдину територію: не допускається утворення виборчих округів з територій, які не межують одна з одною.
3) при нарізці виборчих округів має бути забезпечена можливість представництва у Верховній Раді України національних меншин: місцевості, де компактно проживають окремі національні меншини, не повинні виходити за межі виборчого округу.
За умови дотримання цих вимог враховується також і адміністративно-територіальний устрій України.
Інформація стосовно 225 одномандатних виборчих округів для виборів народних депутатів України публікується Центральною виборчою комісією не пізніше як за 120 днів до дня виборів.
Територією багатомандатного загальнодержавного виборчого округу для виборів народних депутатів України є вся територія України, а його центром - місто Київ. Виборцями цього округу є усі громадяни України, які мають виборче право.
Виборчі дільниці - це територіальні одиниці, що об'єднують виборців спільним місцем голосування. Згідно з Законом України "Про вибори народних депутатів України" виборчі дільниці утворюються окружними виборчими комісіями за поданням Київської, Севастопольської міських рад, районних рад, міських рад у межах території одномандатних виборчих округів, а в разі відсутності таких подань - на підставі пропозицій відповідних міських голів або голів рад для проведення голосування і підрахунку голосів у межах виборчих округів.
Згідно з Законом України "Про вибори депутатів міських рад та сільських, селищних, міських голів" (ст. 13) виборчі дільниці утворюються сільською, селищною, міською, районною в місті радою або її виконавчим комітетом. При виборах Президента України виборчі дільниці утворюються територіальними виборчими комісіями за поданням сільських, селищних, міських (міст, де немає районних рад), районних у містах рад, а у разі від-сутності таких подань - за пропозицією відповідно сільських, селищних, міських голів, голів районних у містах рад або посадових осіб, які відповідно до закону здійснюють їх повноваження (ст. 12 Закону України "Про вибори Президента України").
Порядок утворення виборчих дільниць базується на дотриманні територіального принципу. Водночас виборче законодавство України передбачає можливість утворення виборчих дільниць і в місцях тимчасового перебування виборців - у стаціонарних лікувальних, санаторно-оздоровчих закладах, на суднах, які перебувають у день виборів у плаванні, а також при представництвах України за кордоном та, як виняток, з дозволу Центральної виборчої комісії - у військових частинах. Такі виборчі дільниці входять до виборчих округів за місцем їх розташування, за місцем приписки судна або виборчого округу, визначеного Центральною виборчою комісією (при виборах Президента України та народних депутатів України). Встановлені законом норми (від 20 до 3000 виборців) дозволяють утворювати виборчі дільниці на всій території України, в тому числі й у малонаселених (зокрема гірських) районах, а також у місцях тимчасового перебування виборців та при представництвах України за кордоном. Це є важливою гарантією реалізації загального виборчого права громадян України не залежно від місця їх проживання або тимчасового перебування.
В вибочих дільницях повинні бути створені умови для забезпечення зручності і таємності голосування.
Для зручності голосування виборчі дільниці утворюються як спільні для виборів народних депутатів України в одномандатному та багатомандатному загальнодержавному виборчих округах, а у випадках, коли ці вибори проводяться одночасно з місцевими,- також спільними для виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.
Виборці повинні бути своєчасно повідомлені про утворення виборчих дільниць і їх місце знаходження.
4. Складання списків виборців (реєстрація виборців).
У конституційному праві зарубіжних країн цю стадію виборчого процесу прийнято називати більш широкою назвою - стадія реєстрації виборців. Призначення реєстрації виборців - встановити до процедури голосування на виборах коло осіб, що мають право голосу.
Залежно від того, як реєструються виборці для участі у виборах, прийнято розрізняти два види реєстрації:
- публічна (обов'язкова);
- особиста (добровільна).
В Україні традиційно використовується публічний, так званий примусовий порядок складання списків виборців, однаковий для всіх видів виборів.
Новим виборчим законодавством передбачається, що списки виборців складаються безпосередньо виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (де вони утворені) рад, а у містах Києві і Сева-стополі - відповідними місцевими державними адміністраціями, передбаченими

 
 

Цікаве

Загрузка...