WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Виборчий процес - Курсова робота

Виборчий процес - Курсова робота

голів рад; окружні виборчі комісії - по виборах депутатів обласних, Київської і Севастопольської міських рад. Окружні виборчі комісії можуть утворюватись також по виборах депутатів районних, міських
Центральна виборча комісія (ЦВК) складається з 15 членів, які призначаються на посаду Верховною Радою України за поданням Президента України (п. 21 ст. 85 Конституції України). Комісія працює на постійній основі, її члени звільняються від виконання виробничих або службових обов'язків за попереднім місцем роботи.
Членом ЦВК може бути громадянин України, який на день призначення досяг 25 років, має право голосу, проживає в Україні не менше п'яти останніх років та володіє державною мовою. Перед вступом на посаду член Комісії складає присягу на пленарному засіданні Верховної Ради України.
Члени Комісії обирають зі свого складу Голову Комісії, заступника Голови Комісії та секретаря Комісії. Голова Комісії, заступник Голови Комісії, секретарКомісії, а також не менш як третина інших членів Комісії повинні мати вищу юридичну освіту. Строк повноважень членів Комісії - 6 років.
Основними функціями Центральної виборчої комісії згідно з Законом України "Про Центральну виборчу комісію" від 17 грудня 1997 року є:
1) організація підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України та всеукраїнського референдуму;
2) забезпечення реалізації і захисту виборчих прав громадян України;
3) здійснення керівництва діяльністю виборчих комісійта їх консультативно-методичне забезпечення;
4) контроль за виконанням виборчого законодавства;
5)виконання повноважень окружної виборчої комісії багатомандатного загальнодержавного виборчого округу.
Вимоги членів ЦВК пов'язані з виконанням ними своїх повноважень, є обов'язковими для всіх органів державної влади, органів місцевого самоврядування, політичних партій, інших об'єднань громадян, підприємств, установ і організацій, їх посадових осіб, виборчих комісій та комісій із всеукраїнського референдуму.
Територіальна виборча комісія по місцевих виборах утворюється відповідно сільською, селищною, міською, районною в місті, районною, обласною радою не пізніше як за 75 днів до дня місцевих виборів у складі голови, заступника голови, секретаря і 6-12 членів комісії. Її основними повноваженнями є:
1) здійснення контролю за виконанням чинного биборчого законодавства;
2) утворення виборчих округів;
3) спрямування діяльності окружних та дільничних виборчих комісій.
Територіальні виборчі при місцевих виборах здійснюють свою діяльність на основі Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 24 січня 1998 року.
Територіальні виборчі комісії по виборах Президента України утворюються не пізніш як за 70 днів до дня виборів рішенням відповідно Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад у складі голови, заступника голови, секретаря та членів комісії за поданнями партій (блоків), від яких зареєстровані кандидати у Президенти України, а також за поданнями кандидатів у Президенти України, які зареєстровані Центральною виборчою комісією від зборів виборців.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про вибори Президента України" територіальна виборча комісія при виборах Президента України:
1) здійснює контроль за додержанням законодавства про вибори Президента України;
2) утворює виборчі дільниці і спрямовує їх діяльність;
3) контролює складання списків виборців і подання їх для загального ознайомлення;
4) забезпечує передачу виборчим комісіям виборчих бюлетенів встановленого зразка;
5) встановлює підсумки голосування по територіальному виборчому округу;
6) забезпечує проведення повторного голосування відповідно до рішення Центральної виборчої комісії тощо;
Окружні і дільничні виборчі комісії мають тимчасовий статус, їх утворення віднесено до відання Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування - обласних, районних, міських, районних у містах, селищних та сільських рад, або виконавчих комітетів відповідних місцевих рад. Строки утворення комісій: окружні по виборах народних депутатів України - не пізніше як за 90, окружні по місцевих виборах- не пізніше як за 65, а дільничні - не пізніше як за 45 днів до дня проведення виборів. Встановлений законом термін щодо утворення дільничних виборчих комісій може бути не дотриманий при формуванні дільничних виборчих комісій виборчих дільниць, утворених у місцях тимчасового перебування виборців та на суднах, які перебувають у день виборів у плаванні. У виняткових випадках такі комісії утворюються не пізніше, як за 5 днів до дня виборів.
Рішення про утворення окружних виборчих комісій приймається на сесії обласної ради (Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Київської і Севастопольської міських рад), а про утворення дільничних виборчих комісій - на сесії сільської, селищної, міської, районної в місті рад.
Слід зазначити, що на практиці може скластися така ситуація, коли рада не має можливості або неспроможна утворити певну окружну чи дільничну виборчу комісію (наприклад, у разі дострокового припинення повноважень ради). З метою запобігання таким випадкам Закон "Про вибори народних депутатів України" (ч. 9, 14 ст. 10) передбачає можливість утворення окружних і дільничних виборчих комісій по виборах народних депутатів України вищими виборчими комісіями (окружних - Центральною виборчою комісією, а дільничних - окружними). При виборах Президента України подібна ситуація може скластися під час формування територіальних комісій. Тому Закон України "Про вибори Президента України" (ст. 14) передбачає, що територіальні виборчі комісії утворюються не пізніш як за 65 днів до дня виборів Центральною виборчою комісією.
Окружні виборчі комісії здійснюють контроль за виконанням виборчого законодавства на своїй території; реєструють кандидатів; забезпечують виготовлення виборчих бюлетенів і доставку їх дільничним виборчим комісіям; встановлюють результати виборів у виборчому окрузі; органі-зовують проведення повторного голосування тощо.
Дільнична виборча комісія перевіряє точність списку виборців на виборчій дільниці; інформує виборців про час і місце проведення виборів; організовує голосування на виборчій дільниці, тощо.
Всі виборчі комісії організовують свою роботу гласно і відкрито. Їх діяльність будується на демократичних засадах.
Засідання виборчої комісії є правомочним, якщо в ньому бере участь більше половини її складу, а рішення приймаються відкритим голосуванням більшістю голосів осіб, що входять до складу комісії. Рішення виборчих

 
 

Цікаве

Загрузка...