WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Відповідальність неповнолітніх - Курсова робота

Відповідальність неповнолітніх - Курсова робота

досягається шляхом використання інформаційного потенціалу різних служб органів внутрішніх справ. Одержання інформації залежить, у першу чергу, від чіткості взаємодії слідчих апаратів із працівниками карного розшуку. Така взаємодія повинна починатися відразу після одержання інформації про злочин. Найбільш оптимальна форма взаємодії - створення слідчо-оперативних груп. Вибіркове дослідження показало, що при розслідуванні кримінальних справ по фактах групового хуліганства слідчо-оперативні групи практично не створюються, а якщо створюються, те працівники карного розшуку приймають у них участь украй рідка (17,6%), що серйозно позначається на якості розслідування. У той же час досвід роботи слiдчо-оперативних груп з числа додаткових сил МВС СРСР і Прокуратури України у Новомосковську в 1989 р. показав, що маються можливості поліпшувати показники розкриття і розслідування групових злочинів з боку антигромадських формувань підлітків і молоді. Скоординовані дії дозволили за короткий термін виявити і притягти до карній відповідальності більш 140 ватажків і лідерів антигромадських угруповань молоді, оздоровити в цілому оперативну обстановку в місті.
Як правило, при розслідуванні хуліганських проявів і інших злочинів з боку антигромадських формувань підлітків і молоді первісних слідчих дій виявляється недостатньо для висування версій і вибору оптимального напрямку розслідування. Тому на первісному етапі слідчий повинний використовувати й оперативно-розшукову інформацію.
Основна форма організаційної взаємодії слідчого з апаратами карного розшуку на цьому етапі розслідування - дача окремих доручень. Нерідко слідчі не планують свої дії, не погодять їх з діями оперативних працівників. Окремі доручення в більшості випадків носять формальний характер. Тим часом, аналіз позитивного досвіду взаємодії показує, що успіх у розслідуванні справ зазначеної категорії досягається тоді, коли слідчі доручають оперативним працівникам карного розшуку зібрати за допомогою оперативно-розшукових засобів і методів інформацію з наступного колу питань:
- про приналежність підлітків і молодих людей до тієї чи .іншій групі;
- про чисельність і склад даної групи, наявності "форменої" одягу й атрибутів;
- про наявність лідерів, найбільш активних учасників, насамперед, дорослих осiб, раніше суджених;
- про місця концентрації членів даних груп, системі їхнього оповіщення і зборі;
- про факти здійснення членами групи злочинів, інших правопорушень, вживанні алкоголю, наркотичних і токсичних речовин;
- про факти проявів аморалізму в їхньому середовищі;
- про наявність стихійних ринків ("поштовхів") по обміні, продажу дисків, магнітофонних і відеокасет, імпортних речей;
- про місця проведення дозвілля, маршрутах групового пересування до них;
- про наявність протиборчих угруповань і причини, що лежать в основі їхніх розбіжностей і конфліктів;
- про ознаки зроблених злочинів (тілесні ушкодження, сліди на тілі від застосування наркотиків, викрадені речі, стан переляку, підвищеної агресивності, цинізму окремих членів групи після здійснення протиправних дій);
- про потерпілих від злочинних зазіхань членів угруповань, особливо по фактах нанесення тілесних ушкоджень і бійках між різними групами, зґвалтувань;
- про місця виготовлення що колючо-ріжуть і ударно-роздрібнюють металевих предметів, зап'ясних браслетів з металевими шипами, кастетів і т.п.;
- про міжрегіональні і внутрірегіональні зв'язки членів угруповання (особливо це стосується "фанатів", "металістів", що схильні до групового пересування, а також груп, що виїжджають для зведення рахунків із протиборчими групами з пригорода в місто і навпаки);
- про зафіксовані в період пересування групи фактах організації стихійних ринків, місць для "розборів" між конфліктуючими групами;
- про зв'язки з авторитетами кримінально-злочинного середовища ("злодіями в законі", "паханами" і т.п.) і лідерами організованих злочинних груп; про цілях підвищеної уваги цих осiб до молодіжних угруповань; про способи залучення підлітків і молоді в злочинну діяльність).
Поряд з окремими дорученнями необхідно більш широко застосовувати і такі форми взаємодії, як постійний взаємний обмін отриманою інформацією, залучення оперативних працівників для надання допомоги в проведенні слідчих дій; створення слідчо-оперативних груп на період усього розслідування масових хуліганських групових дій підлітків і молоді, що супроводжуються тяжкими наслідками; спільна профілактична робота.
5. ПРОФІЛАКТИЧНА РОБОТА З НЕПОВНОЛІТНІМИ
Службами МВС проводиться визначена робота з виконання заходів, спрямованих на попередження правопорушень неповнолітніх.
У МРВВС направляються інформаційні листи й огляди про стан взаємодії слідчих і співробітників ПППН, про недоліки в здійсненні профілактичної роботи з підлітками, про стан законності і дотримання прав неповнолітніх, про практику роботи слідчих підрозділів ОВС по розслідуванню справ даної категорії з рекомендаціями з усунення наявних недоліків. Усі ці питання розглядаються на спільних оперативних нарадах.
Незважаючи на міри, прийняті компетентними органами, недоліки в роботі з даного напрямку усуваються вкрай повільно. Як і раніше маються недогляди в питаннях взаємодії слідчих з іншими службами, недостатня увага приділяється профілактиці правопорушень.
Хоча в слідчих підрозділах МРВВС, як правило, визначені співробітники для ведення справ даної категорії, вони завантажуються й іншими кримінальними справами. У той же час розслідування справ у відношенні підлітків доручається різним співробітникам, без обліку рівня підготовки і досвіду роботи з цієї лінії, нерідко їх розслідують стажисти, слідчі зі стажем роботи не більш року.
За останнім часом трохи покращилася взаємодія слідчих зі співробітниками ПППН. Керівники слідчих підрозділів підвищили попит за своєчасне інформування ПППН про зроблений підлітками злочинах. Більше підлітків ставиться на профілактичний облік у ході слідства, а не після надходження із суду копії вироку.
Однак у ряді МРВВС робота слідчих по взаємодії з ПППН як і раніше зводиться до напрямку запитів і доручень, хоча в деяких справах відсутнідоручення слідчих про збір матеріалу, що характеризує, на підлітків, що зробив злочини. В окремих випадках особистість неповнолітнього в ході слідства залишається невивченої.
З кожним роком збільшується кількість неповнолітніх, що зробили повторні злочини. Однією з умов, що сприяють росту повторної злочинності серед підлітків, є відсутність у ПППН інформації слідчих про зроблені злочини. Найчастіше інформація міститься тільки в запитах чи дорученнях у ПППН, що не є підставою постановки неповнолітніх на профілактичний облік. Дотепер маються факти, коли слідчі не повідомляють інспекторів ПППН про прийняті рішення по кримінальній справі. Нерідко працівники ПППН, не розташовуючи інформацією про те, чи пред'являлося підлітку обвинувачення, яка обрана запобіжний захід, чи спрямована справа в суд чи припинено, змушені збирати її самостійно: за даними інформаційного центра, з

 
 

Цікаве

Загрузка...