WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Відповідальність неповнолітніх в кримінальному праві - Курсова робота

Відповідальність неповнолітніх в кримінальному праві - Курсова робота

порівняно рідких випадках, коли огляд місця події проводився, ефективність його різко знижувалася через серйозні недоліки: неповного опису обстановки місця події (86%); неточного чи неповного опису виявлених слідів, а також інших речовинних доказів (78,3%). Крім того, не вироблялося фотографування місця події (87,9%), не складалися, або були незадовільно складені плани і схеми (95%).
У той же час аналіз практики показує що на місцях бійок конфліктуючих угруповань часто залишаються дуже коштовні для розслідування речовинні докази: саморобні вибухові пристрої (їхні залишки), спеціально пристосовані для нападу лозини, булави й інші предмети, обривки одягу, головні убори (відомі випадки, коли підлітки члени угруповань використовують єдину "уніформу", по якій можна ідентифікувавши їхню приналежність до того чи іншого неформального об'єднання).
Зведення про підозрювані в протоколах допиту часто бувають поверхневими, багато важливих питань не з'ясовуються. Злочинці в половині усіх випадків описуються лише по ознаках одягу і головного убору, по росту і статурі - у 15,2%. Помітні предмети встановлювалися лише в 3,1%. При цьому в кожнім третьому випадку прикмети злочинців, що сховалися, при допитах потерпілих, свідків узагалі не з'ясовувалися. По вивченим даним не було спроб одержати зведення, необхідні для складання суб'єктивного портрета.
У вивченій категорії справ, як правило, порівняно вузьке коло свідків. В основному, це або члени угруповання, у якій знаходився потерпілий, або самі підлітки, що нападали. У цьому зв'язку заслуговує поширення досвід тих слідчих, що використовують більш широке коло свідків. До них можна віднести:
- особи, що працюють на об'єктах відпочинку членів угруповання (бармени, диск-жокеї, офіціанти, швейцари, гардеробники);
- особи, що спільно займаються спортом із членами угруповання, але не беруть участь у протиправних діях;
- колишніх членів угруповання, що відійшли від її по тим чи іншим обставинам;
- жінок і дівчин, що мають постійні контакти з членами угруповань.
Нерідко підозрюваний, його рідні чи знайомі після здійснення злочину намагаються впливати на потерпілого чи свідків, схиляючи відмовитися від колишніх показань чи змінити їх на користь обвинувачуваного. Однак, незважаючи на те, що при повторних допитах убачаються явні розбіжності в показаннях на користь обвинувачуваних, причини цих розбіжностей не з'ясовуються. Доцільно вживати спеціальних заходів по запобіганню впливу на потерпілого і свідків з боку зацікавлених осіб, зокрема, звістці допит із застосуванням магнітофонної ленти чи відеозапису, попереджати про можливі впливи з боку таких осiб. Попереджати про кримінальну відповідальність осiб, що перешкоджають розслідуванню, за підбурювання до дачі помилкових показань чи підкуп. Про попередження доцільно робити оцінку в протоколах, вирішуючи в окремих випадках питання про залучення протидіючих осiб до кримінальної відповідальності.
Істотними особливостями характеризується і процес доведення по справах про групові хуліганські дії й інші злочини, чинених угрупованнями неповнолітніх.
У числі таких особливостей виділяються три найважливіші групи:
1) специфіка предмета доведення по справах даної категорії;
2) особливі вимоги, пропоновані до процесуальної процедури доведення;
3) тактичні особливості доведення.
Специфіка предмета доведення по справах про злочини неповнолітніх полягає в тім, що поряд з обставинами, що підлягають доведенню по всіх кримінальних справах , по даній категорії справ з урахуванням особливостей суб'єкта злочину, коло обов'язково доказових обставин значно розширений. Так, обов'язкового встановлення даних, що характеризують особистість неповнолітнього правопорушника: віку (числа, місяця, року народження), ступеня розумової відсталості, не зв'язаної з щиросердечним захворюванням, стану здоров'я, рівня розвитку, негативних і позитивних якостей особистості, захоплень і інтересів підлітка. Поряд з цим доведенню підлягають обставини, які привели підлітка до здійснення злочину: умови життя і виховання, причини й умови, що сприяли здійсненню злочину неповнолітнім, наявність дорослих підбурювачів і інших співучасників, особи, негативно чи позитивно впливають на обвинувачуваного.
З'ясування умов життя і виховання припускає збирання даних, що характеризують:
а) батьків чи осіб що їх заміняють (місце роботи, професія, моральні якості, відношення до підлітка, методи виховання);
б) умови навчання (роботи) підлітка (відносини в колективі, участь адміністрації громадських чи організацій у вихованні неповнолітнього, організації його дозвілля);
в) матеріально-побутові умови в родині, наявність у підлітка самостійного заробітку;
г) найближче побутове оточення, зв'язки, відпочинок, коло інтересів.
Установлення причин і умов, що сприяли здійсненню злочину, включає з'ясування: джерел появи в неповнолітнього антигромадських установок (негативний приклад батьків дорослого "ідеалу"; вплив криміногенного середовища і т.п.); обставин безпосереднього формування злочинного наміру в підлітка, що штовхнув його на здійснення злочину (підбурювання дорослого і т.п.), а також створили сприятливу обставину для здійснення злочину (бездоглядність, дармоїдство, недоліки в роботі ОВС, КДН).
Це, насамперед, обставини, що штовхнули неповнолітнього в антигромадсько набудоване середовище. При цьому необхідно мати у виді можливу деформацію спонукань підлітка від позитивних до негативних. Наприклад, він почав займатися атлетичною гімнастикою з метою фізичної досконалості, однак, під впливом культу фізичної переваги, що процвітає в дворі, школі або по місцеві занять спортом став надавати вирішального значення фізичній силі в рішенні усіх своїх проблем, що спричинило ріст безконтрольної агресивності, у будь-який момент здатної перейти границі дозволеного.
Безумовно, що встановлення причин і умов, що сприяють формуванню угруповань підлітків, що роблять злочини, не є самоціллю і повинне аналізуватися слідчим, а потім знаходити висвітлення в представленнях з обов'язковою пропозицією конкретних заходів для усунення відзначених недоліків у виховній організаторській і іншій роботі з підлітками.
Особливі вимоги, пропоновані до процесуальної процедури доведення по справах неповнолітніх, мають на меті максимально забезпечити їхнього права і законні інтереси, виключити випадкинеобґрунтованої затримки підлітка, висновку під варту, пред'явлення обвинувачення.
Затримка і висновок неповнолітнього під варту допускається лише у виняткових випадках, коли це викликається вагою зробленого злочину. Неповнолітній, приваблюваний до кримінальної відповідальності, в обов'язковому порядку забезпечується допомогою захисника з моменту пред'явлення обвинувачення.
Закон установлює також спеціальний порядок виклику неповнолітнього до слідчого, як правило, через його батьків чи інших законних представників, допускає можливість у ході слідства виділити справа у відношенні неповнолітнього в окреме виробництво, якщо він учинив злочин спільно з дорослими,

 
 

Цікаве

Загрузка...