WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Відповідальність неповнолітніх в кримінальному праві - Курсова робота

Відповідальність неповнолітніх в кримінальному праві - Курсова робота

більш "авторитетних" осiб, у тому числі з раніше суджених (понад 50% опитаних), яскраво виражена агресивність, цинізм, відсутність стримуючих норм (від 22 до 25%).
Вибіркові дослідження показали також, що реальне число молоді, утягненої в протиправну діяльність територіальних неформальних груп, у 3-4 рази перевершує дані місцевих правоохоронних органів. Це свідчить про відносно широкий, "" дії подібних угруповань, щозаражає. Зафіксована також відносно розвита система союзів між різними угрупованнями, об'єднаними протиправними справами. Особливо чітко це виявляється в Дніпропетровську і Донецьку - містах, що відрізняються тривалим періодом розвитку подібних міжгруппових відносин.
Щодо новою тенденцією в протиправному поводженні неформальних угруповань молоді є розширення їхнього впливу на інші регіони шляхом здійснення "гастрольних" поїздок для здійснення злочинів. У Києві члени молодіжних угруповань з Поволжя в 1998-1999 р. склали половину всіх іногородніх осiб, що зробили тяжкі злочини.
Стійкість, тривалість існування обстежених угруповань багато в чому обумовлена неадекватністю і запізнюванням реагування правоохоронних органів на протиправне поводження членів таких формувань.
Наприклад, у Києві, де територіальні угруповання знаходяться ще в початкової, багато в чому стихійній стадії розвитку, масові збіговиська підлітків і молоді, зв'язані з порушенням суспільного порядку, відзначалися в 1998-1999 р. практично у всіх районах міста. Однак реагування органів внутрішніх справ на такі протиправні дії носить явно неадекватний характер суспільної небезпеки таких явищ. Не може бути визнано нормальним положення, при якому з загального числа доставлених в органи міліції за протиправні дії учасників таких збіговисьок, до адміністративної відповідальності притягнута лише четверта їхня частина, у тому числі за дрібне хуліганство лише кожен 12-й, за злісну непокору співробітникам міліції - одиниці. Фактично таке реагування - приклад загальної тенденції потурання фактам групового хуліганства.
У методичному плані інтерес представляють результати дослідження найбільше прорахунків, що часто зустрічаються, у розслідуванні злочинів з боку антигромадських угруповань підлітків і молоді.
Аналіз матеріалів про групові протиправні дії підлітків показав, що по більшості таких фактів виносяться постанови про відмовлення в порушенні кримінальних справ. У цілому робота з відмовленими матеріалів у відношенні правопорушень неповнолітніх не може бути визнана задовільної. Ці матеріали ніким не аналізуються, зберігаються розрізнено в загальній масі відмовлених матеріалів по МРВВС і відділеннях міліції, що не дає можливості установити реальну картину групових антигромадських проявів неповнолітніх.
У цьому зв'язку при розслідуванні злочинів підліткових і молодіжних формувань до кримінальної справи доцільно прилучити матеріали про відмовлення в порушенні кримінальних справ, по яких раніше проходили підозрювані. Це дає можливість прийняти рішення про обрання запобіжного заходу, глибше вивчити особистості підозрюваних, середовище їхнього існування, хронологію і характер протиправних діянь.
Однієї з причин, що стимулюють злочини з боку таких угруповань, є незадовільна робота органів внутрішніх справ при розкритті і дозволі первинних матеріалів кримінальних справ про хуліганство. Заяви і повідомлення надходять найчастіше під час чи відразу після здійснення злочину від потерпілих і характеризуються неповнотою, відсутністю багатьох даних, особливо про особистість (групі осiб) підозрюваного. Така інформаційна невизначеність вимагає негайного порушення кримінальної справи і проведення всього комплексу слідчих дій. Однак аналіз показав, що 60% вивчених кримінальних справ збуджувалося в 10-денний термін після перевірки вихідної інформації, хоча в наявності були всі ознаки складу злочину, і додаткова перевірка не була потрібна. У Харькові багато таких справ збуджувалися з порушенням процесуальних термінів через 15-20 днів. У результаті втрачалися багато слідів злочинів, а зусилля слідчих і дізнання направлялися на те, щоб зібрати доказу на двох-трьох злочинців, інші учасники хуліганських дій або не встановлювалися, або проходили як свідків. Так, при побитті окремих підлітків до кримінальної відповідальності залучаються тільки ті, чиї дії знаходилися в прямому причинному зв'язку з заподіяними тілесними ушкодженнями чи смертю потерпілого, що наступила, у відношенні інших учасників, як правило, випливає відмовлення в порушенні кримінальної справи, і вони проходять як свідків.
Вивчення кримінальних справ у Верховному Суді , а також у районних народних судах м. Донецька показало, що при групових бійках не залучаються до кримінальної відповідальності особи з угруповання, один із членів якої визнається потерпілим. Хоча часто немає ніякої протилежності між поводженням потерпілого й угруповання, у якій він складався, і поводженням винного і членів його угруповання. Нерідко тільки випадкові обставини вирішують, хто стане потерпілим у такій ситуації.
Варто критично оцінити практику органів розслідування (переважно органів дізнання) у відношенні групових злочинів. Представляється, що напрямок матеріалів про групове хуліганство для застосування до його осiб мір, що зробили, суспільного впливу чи примусового виховного характеру не повинне мати місце без порушення кримінальної справи і виробництва розслідування. Варто усувати з практики випадок порушення кримінальних справ по злочинах, зробленим декількома особами лише у відношенні деяких з них. Це веде до того, що справа розчленовується на фрагменти, приватні епізоди виділяються в окреме виробництво. У результаті залишаються непокараними лідери й активні учасники, відповідальність падає в основному на "середню ланку", а це сприяє росту і зміцненню угруповань.
Однієї з найважливіших задач попереднього слідства по справах про злочини неповнолітніх є своєчасне і повне установлення фактів залучення дорослими підлітків у злочинну й іншу антигромадську діяльність, залучення винних до кримінальної відповідальності. На практиці ця задача зважується незадовільно. Так, у м. Богуславi за 1998 рік притягнуто тільки 4 лідера, а на обліку карного розшуку в цей час складалося 183 дорослих лідера. Ефективність боротьби зі злочинами, у визначеній мері знижується через поверхневе дослідження первинних матеріалів, коли без уваги залишаються факти залучення дорослими неповнолітніх у злочинну діяльність.
У розслідуванні по справах про груповехуліганство антигромадських формувань молоді зустрічаються серйозні недоліки у виробництві окремих слідчих дій. Так, огляд місця події по цих справах виробляється рідко, а якість його проведення, як правило, незадовільно. Коли ситуація розслідування характеризується інформаційною невизначеністю, правильна організація і тактика проведення огляду місця події сприяє з'ясуванню реальної картини злочину. За даними вибіркового дослідження залишаються різноманітні матеріальні сліди. Їхнє виявлення, фіксація і дослідження нерідке мають вирішальне значення. Однак навіть у тих

 
 

Цікаве

Загрузка...