WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Відповідальність неповнолітніх в кримінальному праві - Курсова робота

Відповідальність неповнолітніх в кримінальному праві - Курсова робота

учнів за погане поводження, переводить у вечірню школу, у ПТУ, не цікавлячи, чи дійсно вони продовжують навчання. У деяких школах і ПТУ адміністрація не вивчає умови морального формування особистості учнів у родині, гуртожитку, під час проходження виробничої практики, не проводить вдумливої, кропіткої роботи з кожним підлітком, схильним до правопорушень, у її діях дотепер переважає прагнення до проведення масових профілактичних заходів замість кропіткої індивідуально-профілактичної роботи, мало приділяється уваги запобіганню пияцтва, наркоманії і токсикоманії.
Зустрічаються факти приховання адміністрацією від правоохоронних органів правопорушень підлітків, що сприяє формуванню в них почуття безкарності.
Крім того, господарські керівники найчастіше не створюють необхідних умов для праці і побуту підлітків, зайнятих на виробництві, підвищення їхнього професійного, загальноосвітнього і культурного рівня, не стежать за навчанням працюючих підлітків. Велика шкода приносить формальний підхід адміністрації і громадських організацій до питання про підбор суспільних вихователів, закріпленні шефів, наставників за підлітками-новачками. Їхнє навчання на деяких підприємствах доручається судимим чи особам, що зловживають спиртними напоями. Особлива увага необхідно звертати на працівників торгівлі, що продають спиртні напої підліткам, на дорослих, що утягують підлітків у пияцтво, уживання наркотиків, у злочинну діяльність, а також на умови і причини формування злочинних груп неповнолітніх. При цьому важливо виявляти їхніх організаторів і вживати ефективних заходів до запобігання появи нових антигромадських груп.
Не завжди утягує в роботу з важкими підлітками, в організацію їхнього дозвілля, спортивних заходів суспільний актив: педагоги, спортсмени, студенти, здатні потягнути підлітків цікавою справою. Тим часом добре зарекомендували себе такі форми, як прилучення підлітків під час шкільних канікул до посильної праці, залучення в клуби підлітків, спортивно-трудові табори й ін.
Ветерани війни і праці, що були воїни-інтернаціоналісти могли б багато чого зробити для виховання підростаючого покоління. Великими можливостями в роботі з перевиховання неповнолітніх правопорушників мають призначуване рішення КДН суспільні інспектори. Однак при розслідуванні нерідко виявляються факти грубого порушення Положення про суспільних інспекторів: ними призначаються некомпетентні особи, звіти суспільних інспекторів не заслуховуються, їм не виявляється допомога. Іноді суспільні інспектори навіть не ставляться в популярність про своє прикріплення до того чи іншого підлітка.
При розслідуванні повторних правопорушень, зроблених підлітком, часто з'ясовується, що КДН не приймала своєчасних мір для їхнього запобігання, не контролювала виконання власних рішень, порушувала встановлені законом терміни і т.п. Про подібні порушення необхідно вносити представлення в комісії зі справ неповнолітніх при місцевих адміністраціях, органах влади.
Сформована у свідомості того чи іншого підлітка антигромадська спрямованість містить у собі лише можливість здійснення злочину. Вона стає причиною конкретного злочину при наявності умов, що сприяють її реалізації. На відміну від дорослих злочинців, що нерідко наполегливо шукають можливості здійснення своїх намірів і навіть штучно створюють умови для здійснення злочинів, підлітки в більшості випадків не зроблять злочину, якщо в навколишній їхній обстановці не знайдуть відповідних умов.
Ця обставина робить особливо важливої роботу всіх державних і громадських організацій, посадових осіб по усуненню недоліків у своїй діяльності, а також по виявленню й усуненню умов, що сприяють чи можуть сприяти здійсненню підлітками злочинів.
До числа таких умов відносяться: недоліки в організації обліку, контролю і збереження матеріальних цінностей; перевірок діяльності посадових осіб на підприємствах, у торгових організаціях і т.п.; у підборі кадрів і комплектуванні складу вихователів і педагогів у навчальних закладах, гуртожитках, дитячих установах у діяльності по охороні порядку і майна. Сюди ж варто віднести різного роду відступу від вимог законів і нормативних актів, що допускаються посадовими особами; байдужне, пасивне відношення окремих посадових осіб до правопорушень, чиненим підлітками.
Іноді при розслідуванні кримінальних справ недоліки, що є умовами, що сприяють здійсненню неповнолітніми злочинів, виявляються й у діяльності самих органів внутрішніх справ. До таких недоліків, насамперед, відносяться факти приховання від обліку і реєстрації правопорушень і злочинних проявів підлітків, несвоєчасного реагування на сигнали про правопорушення неповнолітніх, слабка активність у роз'єднанні злочинних угруповань.
Виявлення причин і умов, що сприяли здійсненню злочинів неповнолітніми, здійснюється під час допитів самого неповнолітнього правопорушника, свідка, виробництва інших слідчих дій, шляхом витребування характеристик, довідок, інших документів.
Оскільки виробництво слідчих дій докладно регламентоване УПК України і не має потребу в подальшому роз'ясненні, зупинимося на розгляді деяких особливостей їхнього виробництва лише в частині виявлення причин і умов, що сприяли здійсненню злочинів неповнолітніми.
Щиросерде визнання і каяття, що випробували більшість вивчених правопорушників, свідчить про наявність психологічного контакту між слідчими і винними, а також гарної основи для виявлення причин і умов злочину. Як правило, підліток досить докладно розповідає про попереджувальну роботу з ним працівників КДН, ПППН, УР, педагогів, про перенесені хвороби, колишні судимості, мотиви, що штовхнули його на шлях здійснення злочину. Менш охоче часом неповнолітній дає показання про свої взаємини з батьками, друзями, співучасниками злочину; з дорослими, які втягли його в злочинну діяльність, пияцтво. Це порозумівається різними причинами: почуттям, що не правильно розуміється, дружби, острахом мести, родинними зв'язками.
У подібних ситуаціях необхідно звернути увага підлітка на його неправильну лінію поводження, прагнути довести, що безкарність осiб, які втягли його в злочин, може мати негативні наслідки для інших підлітків. Якщо ж підліток завзято не бажає розповідати про взаємини в родині, житло-побутових умовах його життя і виховання, не слід наполягати на цьому: підліток може замкнутися, психологічний контакт буде загублений. Зазначені зведення можуть бути отримані слідчим шляхом допитів інших осiб - свідків у справі: родичів, педагогів, інспекторів ПППН, вихователів і ін., кожний з який може освітити ту чи іншу сторону життя підлітка, повідомити про причини й умови, що штовхнули його на здійснення злочину, а також мірах, що приймалися для усунення негативних обставин. Батьки, наприклад, можуть розповісти про стан здоров'я підлітка,перенесених у дитинстві захворюваннях, його навчанні, взаєминах із учителями, однокласниками, колі друзів, їхньому впливі на нього. Педагог охарактеризує мікроклімат у навчальному чи виробничому колективі, відношення підлітка до правил внутрішнього розпорядку, трудовій дисципліні,

 
 

Цікаве

Загрузка...