WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Незаконний обігнаркотичних засобів в україні - Курсова робота

Незаконний обігнаркотичних засобів в україні - Курсова робота

цих предметів. Зокрема, розглянутокласифікацію наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які перебувають у незаконному обігу, та кількісне значення їх невеликих, великих і особливо великих розмірів. Ці питання регламентовано документами, що затверджуються Комітетом.
До них належать насамперед Перелік наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, що підлягають спеціальному контролю у відповідності з чинним законодавством України. Перелік являє собою таблиці класифікації наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (цих таблиць чотири). Розкривається зміст зазначених таблиць.
Поряд з виданням Переліку до компетенції Комітету законом віднесено також визначення розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (примітки до статей 701, 2291, 2298, 22919 КК). Нормативно таке визначення спочатку було оформлено Комітетом у вигляді чотирьох Висновків від 18 квітня 1995 р. Потім замість них Комітет затвердив Таблиці невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу.
Таблиці розмірів узгоджено з таблицями (і їх списками) класифікації наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, тобто з Переліком.
Порівняльний аналіз даних про види наркотичних засобів і психотропних речовин, що знаходяться в незаконному обігу, доводить відсутність сталості у їх структурі. На запитання, які наркотики або психотропні речовини найчастіше є предметом немедичного вживання та незаконного обігу, не можна відповісти однозначно. Все залежить від конкретного регіону країни і досліджуваного періоду. Це необхідно враховувати правоохоронним органам при плануванні відповідних профілактичних заходів.
Наводяться порівняльні дані про найбільш поширені види наркотиків, які були в незаконному обігу в колишньому СРСР і в УРСР наприкінці 80 років, і тепер в Україні.
У вивчених автором справах даної категорії, розглянутих судами України в 1995 р. - I півріччя 1997 р., найчастіше предметом злочину були наркотичні засоби рослинного походження: макова солома, опій-сирець, опій екстракційний або ацетильований, гашиш, марихуана (близько 80%). Тепер в обігу з'явилися особливо небезпечні наркотичні засоби - героїн, морфій, кокаїн (приблизно 17%). Серед психотропних речовин в основному зустрічається ефедрин, а серед прекурсорів - ацетон, ангідрид оцтової кислоти, сірчана й соляна кислоти.
Предмет посягання тісно пов'язаний з такими ознаками об'єктивної сторони складу злочину, як засоби і знаряддя вчинення останнього. Правильне встановлення предмета посягання, намірів і цілей використання засобів і знарядь вчинення злочину може мати велике доказове значення у кримінальних справах і в зв'язку з цим остаточно визначати кваліфікацію злочину.
Досліджуючи це питання, автор дійшов висновку, що наркотичні засоби, психотропні речовини в одних випадках (наприклад, передбачених статтями 2291, 2292 КК) є предметом злочину, в інших - засобом (зокрема, статті 2295, 22916 КК) або знаряддям (ст. 22915 КК) його вчинення. Проте вони можуть і не належати до згаданих категорій, а бути частиною тексту кримінально-правової норми (статті 22912, 22917, 22918 КК).
Згідно з чинним законодавстовом України операції з аналогами наркотичних засобів і психотропних речовин не утворюють незаконного обігу, а тому не містять складу злочину і, отже, - не є предметом розглядуваних злочинів.
Спеціальну увагу зосереджено на тому, що останнім часом спостерігається зростання попиту на анаболічні стероїди (речовини, котрі збільшують м'язову масу й фізичну силу), зростають і масштаби їх вилучення. Фахівці дійшли висновку про досить шкідливі соціальні наслідки зловживання анаболіками. Зокрема, є небезпека формування фізичної і психічної залежності організму людини внаслідок вживання великих доз анаболічних стероїдів (проводились, хоча й в обмежених масштабах, наукові дослідження таких випадків). Пропонується проаналізувати чинне законодавство з точки зору посилення контролю за обігом анаболічних стероїдів.
Підрозділ 2.3. "Зміст об'єктивної сторони злочинів, пов'язаних з наркотичними засобами". Об'єктивна сторона більшості злочинів у сфері обігу наркотичних засобів відзначається тією особливістю, що диспозиції кримінально-правових норм, які передбачають відповідальність за дані злочини, є бланкетними, - їх зміст визначається не тільки цими нормами, а й підзаконними актами інших галузей права.
Аналізовані злочини взагалі є порушенням правового режиму обігу зазначених засобів і речовин. Цей режим регламентовано нормами міжнародного права - Конвенціями ООН про боротьбу з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів 1961, 1971, 1988 рр., національним законодавством та іншими нормативними актами.
Об'єктивна сторона складів злочинів у сфері обігу наркотичних засобів характеризується таким чином: 1) всі ці злочини (статті 701, 2082, 2291 - 2298, 22911 - 22920 КК) вчиняються шляхом дії (злочини, передбачені ст. 2297 КК, можуть бути вчинені також шляхом бездіяльності); 2) переважна їх більшість мають так звані формальні чи скорочені склади; 3) значна частина кримінально-правових норм, що передбачають відповідальність за ці злочини, побудована за принципом спеціальних норм; 4) всі ці злочини, як правило, не мають факультативних ознак об'єктивної сторони складу злочину - їх кваліфікація не залежить від способу, часу, місця, обстановки і знарядь вчинення злочину (лише в ст. 22915 КК є вказівка на вчинення злочину проти волі потерпілого, тобто способом насильства, у ч. 2 ст. 2292 і ч. 2 ст. 22919 КК та ч. 3 цих статей - на кваліфікуючі ознаки розкрадання наркотичних засобів або психотропних речовин чи прекурсорів відповідно способом насильницького грабежу і способом розбійного нападу, а в ч. 2 ст. 2291, ст. 22916 КК передбачено таку обов'язкову ознаку об'єктивної сторони, як місце вчинення цього злочину - в громадських місцях); 5) кваліфікуючі ознаки цих злочинів майже типові: повторність вчинення злочину, вчинення злочину за попереднім зговором групою осіб, або організованою групою, або особливо небезпечним рецидивістом; 6) окремі злочини мають специ-фічні кваліфікуючі ознаки, пов'язані з особливостями премета злочину, - великі та особливо великі розміри наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів; особливо небезпечні наркотичні засоби чи психотропні речовини; 7) дві норми мають адміністративну преюдицію (статті 2293, 2298 КК).
Спеціальними кваліфікуючими ознаками об'єктивної сторони окремих злочинів є, наприклад: а) збут наркотичних засобів або психотропних речовин у громадських місцях, а саме "у місцях, що використовуються для проведення навчальних, спортивних і культурних заходів, та в інших місцях масового перебування громадян" (ч. 2 ст. 2291 КК); б) розкрадання наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів особою, якій зазначені засоби і речовини було

 
 

Цікаве

Загрузка...