WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Участь спеціаліста при проведенні окремих слідчих дій - Курсова робота

Участь спеціаліста при проведенні окремих слідчих дій - Курсова робота

отримати необхідну інформацію, яка буде використана при допиті підозрюваних, обвинувачених, а також з метою доказу фактів ухилення від сплати податків.
Свідки підлягають допиту на першочерговому етапі, оскільки посадовими особами, які здійснили ухилення від сплати податків, можуть здійснюватись заходи по протидії органам податкової міліції шляхом підкупу, шантажу, залякування.
З початку допиту слідчим використовуються такі прийоми, як бесіда, зняття емоціональної напруги, встановлення психологічного контакту, вияснення демографічних даних.
Після заповнення анкетної частини протоколу свідку або обвинуваченому пропонується в формі довільної розповіді розповісти про факти, які цікавлять слідство. Слідча практика також вказує на ефективність
застосування пред'явлення речових доказів під час проведення допита. При проведенні допиту слідчий повинен ставити питання, які б уточнювали сказане допитуваним, а також спонукали на подальшу розповідь. Для цього питання повинні бути:
- конкретними, лаконічними та такими, що не допускали б подвійного тлумачення;
- необхідно обходити питання, на які можливі однозначні відповіді;
- у змісті питання не повинна бути інформація, яка б містила відповідь;
- послідовність питань;
- питаннязадається в прямій формі.
Порядок проведення допиту обвинуваченого має деякі відмінності від допиту свідків. Більшість тактичних прийомів тут спрямовується на встановлення психологічного контакту слідчого з обвинуваченим, на визнання ним себе винним в ухиленні від сплати податків. Важливість допиту обвинуваченого зумовлена також тим, що це може стати джерелом доказу умислу в діях підслідного. Адже умисел є обов'язковою ознакою складу злочину ухилення від сплати податків, передбаченого ст. 212-2 ККУ. Але навіть у випадку повного зізнання обвинуваченого слідчий повинен повністю дослідити та перевірити обставини, які є предметом допиту.
Первісному допиту обвинуваченого передує процедура пред'явлення постанови в якості обвинуваченого та роз'яснення прав обвинуваченого.
В протоколі повинні бути відображені всі факти отримані від особи допитуваного, та зокрема інформація про виявлені факти ухилення від сплати податків з посиланнями на необхідні бухгалтерські документи. В протоколі допиту бажано також відобразити показання стосовно документальної перевірки, судово-бухгалтерської експертизи. Успішному проведенню вказаної слідчої дії допомагає добре знання слідчим бухгалтерського обліку, документообігу та способів ухилення від сплати податків.
2.2. ВИЇМКА ТА ОГЛЯД ДОКУМЕНТІВ
Досягнення результатів при розслідуванні ухилень від сплати податків можливе лише при своєчасному та повному проведенні виїмки та слідчого огляду документів. Характерною особливістю при розслідуванні даної категорії справ є те, що особи, які їх скоюють, вимушені використовувати різного роду документи. Відповідно це зумовлює напрям діяльності органів попереднього слідства.
Підстави, процесуальний порядок та особливості провадження виїмки визначені кримінально-процесуальним законодавством (ст.ст. 178-183, 186, 188-189 КПК України.)
Документи по цій категорії справ виступають в якості речових чи письмових доказів.
Специфічною особливістю розслідування ухилень від сплати податків є те, що документи первинного обліку та бухгалтерські регістри вилучаються чи витребовуються на стадії порушення кримінальної справи органом дізнання чи слідства. Виїмка чи витребовування документів може бути проведено посадовими особами державної податкової адміністрації в зв'язку з проведенням перевірки діяльності господарюючого суб'єкта.
Документи, які не були вилучені на етапі перевірки первісних матеріалів або не були витребувані до порушення кримінальної справи, підлягають виїмці в процесі попереднього розслідування.
Підстави витребовування документів до порушення кримінальної справи у суб'єктів господарської діяльності, незалежно від форми власності, визначені в ч.4 ст.97 КПК України.
В якості підстави для вилучення документів посадовими особами державної податкової адміністрації виступає Інструкція "Про порядок вилучення у підприємств, установ, організацій та у громадян посадовими особами державної податкової адміністрації документів, які свідчать про приховування (заниження) прибутку чи інших об'єктів оподаткування".
На стадії підготовки слідчий повинен вирішити, які документи та у яких підприємств повинні вилучатись. Специфічним для даної категорії справ є вилучення документів у різних організацій. Так як повному та об'єктивному дослідженню обставин здійснення ухилень від сплати податків допомагає вилучення документів у різних суб'єктів господарської діяльності, які між собою вступали в фінансово-господарські операції. В більшості випадків тільки методом зустрічної перевірки можливе встановлення механізму ухилення від сплати податків. Також при підготовці до проведення виїмки слідчий повинен визначити звітній період, за який будуть вилучатись документи.
На підготовчій стадії слідчий складає мотивовану постанову про проведення виїмки. Виїмка може бути проведена слідчим або працівниками дізнання, за його дорученням.
Про проведення виїмки складається протокол, де повинно бути вказані назва документів, їх кількість та стан. В разі необхідності до протоколу виїмки може бути складено додаток із зазначенням цих даних. Вилучені документи повинні бути сформовані за певними напрямами, підшиті в папки та пронумеровані.
Слідчий огляд документів є найбільш специфічною слідчою дією, яка проводиться про розслідуванні ухилень від сплати податків.
Після провадження виїмки, вилучені документи підлягають обов'язковому огляду. Провадження огляду регламентовано ст. 190 КПК України, яка визначає цілі проведення даної слідчої дії: "
- виявлення слідів злочину та інших речових доказів;
- вияснення обставин скоєння злочину;
- вияснення інших обставин, які мають значення для справи.
Результати, отримані в ході проведення слідчого огляду документів, дозволяють встановити, чи будуть вони визначені як речові чи письмові докази.
Серед джерел доказів по справам про ухилення від сплати податків особливе місце відводиться документам, які виступають в якості речових доказів. Документи, які відображають різного роду операції, можуть виступати в якості таких тільки при наявності певних ознак, встановлених кримінально-процесуальним законодавством. Виходячи з тлумачення ст. 78 КПК України, документи виступають в якості речових доказів

 
 

Цікаве

Загрузка...