WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Проблемні питання правової реформи в органах попереднього слідства - Дипломна робота

Проблемні питання правової реформи в органах попереднього слідства - Дипломна робота

складається окремий протокол.
Якщо в справі заявлено цивільний позов, слідчий зобов'язаний скласти мотивовану постанову про визнання потерпілого цивільним позивачем або про відмову в цьому. Про винесення постанови повідомляється цивільний позивач або його представник. У разі явки цивільного позивача або його представника йому роз'яснюються права, передбачені статтею 50 КПК, про що робиться відмітка на постанові, яка засвідчується підписом цивільного позивача чи його представника.
При заявлені цивільного позову заявник може не вказувати прізвище відповідача, а також точної суми, яка підлягаєстягненню, якщо вони йому невідомі. У всіх випадках одержання позовної заяви слідчий зобов'язаний вирішити питання про визнання заявника цивільним позивачем чи про відмову в цьому і про прийняте рішення повідомити останнього. Це робиться шляхом направлення заявнику письмового повідомлення або ознайомлення з постановою слідчого. Громадянин, якому злочином заподіяно матеріальну шкоду і який заявив цивільний позов у кримінальній справі, повинен бути визнаний і потерпілим, і цивільним позивачем в зв'язку з тим, що права цих учасників процесу неоднакові. Таке визнання може бути оформлено однією постановою. Коли ж питання про визнання потерпілим і цивільним позивачем виникли в різний час, то виносяться дві постанови. Вказаному громадянину мають бути роз'яснені права обох учасників процесу.
Визнавши необхідним притягти в справі цивільного відповідача, слідчий виносить мотивовану постанову. Постанова оголошується цивільному відповідачеві або його представникові. При цьому йому роз'яснюються права, передбачені статтею 51 КПК, про що робиться відмітка на постанові, яка засвідчується підписом цивільного відповідача або його представника.
Матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну злочином, як правило, несе сам обвинувачений. В таких випадках цивільного відповідача як самостійного учасника процесу в справі немає. Проте можливі випадки, коли особа, яка вчинила злочин, підлягає притягненню до кримінальної відповідальності, а матеріальну відповідальність за вчинені нею злочинні дії повинні нести інші особи, які і притягуються в кримінальній справі як цивільні відповідачі.
Слідчий за клопотанням цивільного позивача або з своєї ініціативи зобов'язаний вжити заходів до забезпечення заявленого в кримінальній справі цивільного позову, а також можливого в майбутньому цивільного позову, склавши про це постанову. В справах про злочини, за які кримінальним законом передбачена конфіскація майна, слідчий зобов'язаний вжити необхідних заходів до забезпечення виконання вироку в частині можливої конфіскації майна, склавши про це постанову.
Забезпечення цивільного позову і можливої конфіскації майна має важливе значення для виконання судового вироку в частині майнових стягнень. Воно допомагає запобігти приховуванню цінностей, грошей або іншого майна, яке може утруднити його розшук, а іноді і позбавити можливості відшкодувати заподіяну шкоду або здійснити конфіскацію майна засудженого. Прокурор, який перевіряє справу, що надійшла до нього з обвинувальним висновком, а також суддя чи суд у стадії віддання до суду зобов'язані з'ясувати, чи вжиті слідчим заходи по забезпеченню відшкодування шкоди, заподіяної злочином, і можливої конфіскації майна.
Забезпечення цивільного позову і можливої конфіскації майна провадиться шляхом накладення арешту на вклади, цінності та інше майно обвинуваченого чи підозрюваного або осіб, які несуть за законом матеріальну відповідальність за його дії, де б ці вклади, цінності та інше майно не знаходилось, а також шляхом вилучення майна, на яке накладено арешт. Майно, на яке накладено арешт, описується і може бути передане на зберігання представникам підприємств, установ, організацій або членам родини обвинуваченого чи іншим особам. Особи, яким передано майно, попереджаються під розписку про кримінальну відповідальність за його незбереження. Не підлягають описові предмети першої потреби, що використовуються особою, у якої проводиться опис, і членами її родини. Перелік цих предметів визначено в Додатку до Кримінального кодексу України. Арешт майна і передача його на зберігання оформляються протоколом, який підписується особою, що проводила опис, понятими і особою, яка прийняла майно на зберігання. До протоколу додається підписаний цими особами опис переданого на зберігання майна. Для встановлення вартості описаного майна в необхідних випадках запрошується спеціаліст, який також підписує протокол і опис майна з його оцінкою. Накладення арешту на майно скасовується постановою слідчого, коли в застосуванні цього заходу відпаде потреба.
Для забезпечення цивільного позову арешт накладається на майно, вартість якого відповідає розміру цивільного позову, а для забезпечення можливої конфіскації майна - на все майно обвинуваченого чи підозрюваного, де б воно не знаходилось, за винятком майна, яке не підлягає опису. Арешт накладається на будь-яке майно, яке забезпечує цивільний позов чи конфіскацію майна. Гроші, пінні папери, коштовності при цьому вилучаються і передаються на зберігання в фінансові органи за описом. Нерухоме майно і громіздкі предмети описуються і можуть бути здані на відповідальне зберігання в державні установи, підприємства, організації або громадянам, які заслуговують на довір'я. Автомашини, мотоцикли, інші засоби пересування опечатуються і здаються на зберігання в установи Державтоінспекції. Будівля, яка може бути конфіскована або присуджена на користь цивільного позивача, описується і до нотаріальної контори або сільради за місцем її розташування надсилається лист або копія постанови про накладення арешту з приписом не засвідчувати будь-які угоди з приводу цієї будівлі. Власникам або володільцям майна вручаються копія протоколу накладення арешту на майно і опис майна, якщо він складався окремо і доданий до протоколу. В разі відсутності майна, яке підлягає опису, слідчий складає про це протокол.
При провадженні обшуку, виїмки, огляду, пред'явленні осіб і предметів для впізнання, відтворенні обстановки і обставин події, опису майна обов'язкова присутність не менше двох понятих. До участі у проведенні освідування поняті можуть бути залучені у разі, якщо слідчий визнає це за необхідне. Як поняті запрошуються особи, не заінтересовані в справі.
Понятими не можуть бути потерпілий, родичі підозрюваного, обвинуваченого і потерпілого, працівники органів дізнання і досудового слідства. Поняті, присутні при провадженні зазначених вище слідчих дій, засвідчують своїми підписами відповідність записів у протоколі виконаним діям. Зауваження понятого з приводу проведених слідчих дій підлягають обов'язковому занесенню до протоколу. За наявності відповідних підстав поняті мають право на забезпечення безпеки шляхом застосування заходів, передбачених законами України.
У необхідних випадках для участі у проведенні слідчої дії може бути залучений

 
 

Цікаве

Загрузка...