WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Проблемні питання правової реформи в органах попереднього слідства - Дипломна робота

Проблемні питання правової реформи в органах попереднього слідства - Дипломна робота


ДИПЛОМНА РОБОТА
на тему:
"Проблемні питання правової реформи
в органах попереднього слідства"
Зміст
Стор.
1. Вступ. Проблемні питання правової реформи в органах попереднього слідства 3
2. Органи дізнання та судового слідства та їх повноваження. 6
3. Поняття та основні положення досудового слідства. 15
4. Прокурорський нагляд за органами дізнання та досудового слідства 34
Висновки 39
Список використаних джерел 47
Вступ.
Проблемні питання правової реформи в органах досудового слідства
Конституцією України передбачено сформування системи досудового слідства і введення в дію законів, що регулюють її функціонування.
Тобто, система попереднього розслідування вступила в стадію реформування, що підкреслюють положення Концепції судово-правової реформи та Перехідні положення Конституції України. Нагальними стають питання про те, як буде здійснюватися реформування, які органи для цього мають бути створені, що означає застосований у Конституції України термін "система органів досудового слідства".
Останнім часом висловлюються різні думки про реформування системи досудового слідства і можливі шляхи цієї реформи. Так, є пропозиція ввести інститут досудового слідства слідчим-суддею. Відповідно до неї органи досудового слідства мають об'єднатися під началом Комітету досудового слідства, який би входив до системи органів судової влади і таким чином виводився б із підпорядкування виконавчої влади.
Пропонується також передати підслідність ряду злочинів, які на сьогодні розслідують слідчі прокуратури, Національному бюро розслідування або Спеціальному слідчому комітету.
Минулого року в Україні зареєстровано 81 факт бандитизму, 4806 навмисних убивств, 1151 зґвалтування, 245 фактів розбещення неповнолітніх та ще понад 3 тисячі злочинів, підслідні слідчим прокуратури. Тобто, мова йде про збільшення навантаження на слідчих органів внутрішніх справ приблизно на 10 тисяч тяжких та суспільне небезпечних злочинів, розслідування яких потребує значного часу та зусиль.[2 ст.10]
Поряд з цим слід мати на увазі, що разом з підслідністю кримінальних справ планується передача слідчим МВС функції прийняті я рішень за фактами самогубств, нещасних випадків, смерті осіб при наявності підозри щодо кримінального їх походження. Це складає до 100 тисяч випадків па рік. За кожним з них збирається солідний матеріал, призначаються та проводяться медичні та інші види експертних досліджень і при невстановленні ознак злочину виноситься постанова в порушенні кримінальної справи.
Оскільки слідчих прокуратури для виконання цієї роботи не вистачає, до неї залучаються стажисти, помічники прокурорів, прокурори, а також прокурори-криміналісти, які знають і право, і методику розслідування злочинів, і криміналістику. Тобто, цією проблемою займається весь апарат Генеральної прокуратури України.
А в системі МВС ці завдання зможуть виконувати, з урахуванням професійної підготовки, лише слідчі. На виконання лише цієї роботи, за нашими розрахунками, потрібно не менше 5 тисяч працівників, оскільки наявною чисельністю з нею не справитись.
Слід зазначити, що навантаження слідчих органів внутрішніх справ зараз і так більш ніж у три з половиною рази перевищує науково обґрунтовані норми.
Слідчий спроможний якісно розслідувати не більше 35 справ на рік. А в середньому по державі в провадженні одного слідчого знаходиться до 100 справ, а у промислових регіонах і того більше. Загалом щороку в провадженні слідчих знаходиться майже 600 тисяч кримінальних справ, які розслідують фактично лише 6,5 тисячі працівників. Якщо зважати на науково обґрунтовані норми, слідчий апарат вже зараз необхідно поповнити майже 20 тисячами працівників.
Звідси випливають такі проблеми. По-перше, для збільшення чисельності потрібне рішення Кабінету Міністрів. По-друге, уряд має передбачити для утримання додаткової кількості слідчих відповідні бюджетні витрати. Додаткові кадри слід забезпечити, перш за все, приміщеннями.
Разом з тим, Генпрокуратура планує частину підслідності залишити за собою, відповідно і кадри передавати не збирається. Вихід один - готувати власні кадри. Що й збираємось розпочати найближчим часом. З вересня цього року у вузах системи МВС плануємо запровадити відповідну спеціалізацію для слідчих. Однак чекати поповнення доведеться не менше двох-трьох років, та й то вийде лише незначна його частка від потреби. Сьогодні вузи готують ледь більше 1100 слідчих на рік, натомість звільняються 1200 слідчих. У зв'язку з цим комплектуватися слідчому апарату доводиться за рахунок випускників інших факультетів, скажімо, тих, де готують працівників карного розшуку, дільничних тощо. Тому необхідно створити нові факультети, залучити викладачів для того, щоб випускати додатково не менше тисячі слідчих та слідчих-криміналістів. Можливо, навіть потрібно додатково створити в системі МВС цілий інститут. Знову ж таки, необхідне відповідне рішення Кабінету Міністрів. [3 ст.18]
Це свідчать про те, що ці проблеми можна вирішити завдяки підходу державному, господарському. Він має домінувати над особистою зацікавленістю авторів законопроекту. Слід розробити конкретний план заходів і реалізовувати його поступово. Перехід до нової системи попереднього слідства реально можливий лише через 4-5 років. На нашу думку, необхідна постанова Верховної Ради, яка має покласти відповідні зобов'язання на Кабінет Міністрів, Генеральну прокуратуру, МВС, інші відомства щодо підготовчих заходів, пов'язаних з виконанням вимог Конституції України в частині звільнення органів прокуратури від функції розслідування кримінальних справ.
Отже, реформувати систему попереднього слідства необхідно, це одна з умов побудови правової держави та громадянського суспільства.
2. Органи дізнання та досудового слідства та їх повноваження
Органами дізнання є міліція; податкова міліція - у справах про ухилення від сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також у справах про приховування валютної виручки; органи безпеки - у справах, віднесених законом до їх відання;командири військових частин, з'єднань, начальники військових установ - у справах про всі злочини, вчинені підлеглими їм військовослужбовцями і військовозобов'язаними під час проходження ними зборів, а також у справах про злочини, вчинені робітниками і службовцями Збройних Сил України у зв'язку з виконанням службових обов'язків або в розташуванні частини, з'єднання, установи; митні органи - в справах про контрабанду; начальники виправно-трудових установ, слідчих ізоляторів, лікувально-трудових профілакторіїв і виховно-трудових профілакторіїв у справах про злочини проти встановленого порядку несення служби, вчинені працівниками цих установ, а також у справах про злочини, вчинені в розташуванні зазначених установ; органи державного пожежного нагляду - у справах про пожежі і порушення протипожежних правил; органи охорони

 
 

Цікаве

Загрузка...