WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Посадові особи та державні органи, їх місце в кримінальному процесі - Курсова робота

Посадові особи та державні органи, їх місце в кримінальному процесі - Курсова робота

та ролі суб'єктів кримінального процесу важливо зазначити, що всі вони переслідують неоднакову мету, перебувають у різних правовідносинах. Звідси можуть виникати критерії відповідно до яких можлива класифікація в різних цілях іпедагогічних, правотворчих, наукових тощо.
На думку окремих авторів (1) класифікація має бути така, яка відповідала б 4-м групам, зокрема: державні органи і посадові особи, які ведуть кримінальний процес і залучають до його сфери всіх інших суб'єктів кримінально-процесуальної діяльності, особи, які захищають свої або представлені інтереси в кримінальному процесі, представники громадських організацій і трудових колективів, особи, які відіграють допоміжну роль в кримінальному процесі.
На мою думку до другої групи можна віднести прокурора, бо він здійснює представництво держави в кримінальному процесі, але ця зміна торкатиметься лише виконанням своїх повноважень. За критерій береться діяльність в процесі, а не правове положення.
Отже, беручи за увагу окремі критерії, що випливають зі статуту та отриманими повноваженнями можна здійснити найрізноманітніший поділі відповідно класифікувати за рядом ознак. Цим займається теорія кримінального процесу.
2. Посадові особи та державні органи, їх місце в кримінальному процесі.
2.1 Процесуальне положення начальника слідчого відділу.
Кримінально-процесуальне законодавство передбачило, що під начальником слідчого відділу слід розуміти: "начальника слідчого управління , відділу, відділення, органів внутрішніх справ, безпеки та його заступники, а також податкової міліції, які діють у межах своєї компетентності.(2)" зрозуміло, що раз начальник, то здійснює керівництво та контроль за діяльністю слідчих відповідного підрозділу. Вимоги до кандидатур:
1. громадянин України
2. вища юридична освіта
3. професійні, організаційні здібності
4. стаж не менше 3-х років на слідстві.
Вплив начальника слідчого відділу реалізується на слідчих шляхом контролю, давання вказівок (письмових), Ідо є обов'язковими для виконання. Контроль проходить шляхом перевірки кримінальних справ, в процесі дослідження яких дається відповідна вказівка, що до кваліфікації злочину, провадження окремих слідчих дій, передавати справу від одного слідчого до іншого, а також особисто провадити попереднє слідство, маючи при цьому "повноваження слідчого (3)".
Слідчий у своїх правах може оскаржити вказівки прокурору, але все ж оскарження вказівок не зупиняє їх виконання, крім випадків, коли слідчий може не виконати і вказівок прокурора.
Законодавство дає право слідчому заперечувати (письмово) стосовно справи вищестоящому прокурору. Вказівка прокурора обов'язкова для начальника слідчого відділу, але в той же час він може оскаржити її.
2.2 Кримінально-процесуальне положення органу дізнання.
Органи дізнання складають сукупність державних органів та їх начальників, а також окремі особи, які згідно закону мають право вести
дізнання. До таких органів належать:
1. міліція
2. податкова міліція
3. органи безпеки
4. командири військових частин
5. начальники військових установ
6. митні органи
7. начальники виправно-трудових установ і виховно-трудових
профілакторіїв
8. органів державного пожежного нагляду
9. органи прикордонної охорони
10. капітани морських суден, що перебувають у далекому
плаванні.(4)
Важливою ознакою є специфіка діяльності кожного з перелічених, визначення сфери проведення дізнання. Посадові особи, керівники відповідних органів про яких прямо вказано в законі є органами дізнання. Характерною рисою є те, що при чітко визначеній компетенції, міліція та капітани морських суден, що перебувають у далекому плаванні є "універсальні" органи з невизначеною компетентністю.
Що ж до особи, що провадить дізнання, то вона користується такими ж повноваженнями, як і слідчий, але її рішення з найважливіших процесуальних питань повинні бути затверджені органом дізнання (відповідним начальником), бо він несе відповідальність за провадження в справі, за діяльність особи, якій доручив провести дізнання. Відповідний начальник подібно до начальника слідчого відділу може давати вказівки про виконання слідчих і розшукових дій, які є обов'язковими для виконання.
2.3 Кримінально-процесуальне положення слідчого.
На сьогодні існують державні відомства яким для забезпечення розкриття злочинів дозволено мати слідчих, зокрема: слідчі прокуратури, органів внутрішніх справ, органів безпеки та податкової міліції. В цих умовах виникає необхідність щодо створення єдиного слідчого апарату, який би забезпечив нормальне функціонування розслідування кримінальних справ, результатом також може стати оперативність та повнота розслідування даних справ, адже інформаційна база буде набагато ширшою, що зумовить мати чітке враження про хід події.
Слідчий - це особа, яка провадить попереднє, досудове слідство в кримінальних справах.
Торкаючись слідчих прокуратури варто зауважити, що до них є певні вимоги: мати вищу освіту, необхідні ділові і моральні якості, стаж практичної роботи за спеціальністю не менше року. В свою чергу не можуть бути прийняті на посаду слідчого прокуратури особи, які були засуджені за вчинення злочину, за винятком реабілітованих (5).
В конституції України, в розділі "Перехідні положення" передбачається, що прокуратура продовжує виконувати свою функцію "попереднього слідства до сформування системи досудового слідства і введення в дію законів, що регулюють її функціонування" (6).
Слідчі в особливо важливих справах та старші слідчі є в Генеральній прокуратурі України та прокуратурі Автономної Республіки Крим, прокуратурі областей, міст та ін. прирівняних до них прокуратурах. Прокуратури в районних, міжрайонних, міських населених пунктів можуть мати старших слідчих.
Зрозуміло, що кожне відомство керується відомчим законом, який посилається на нормативно-правові акти, щодо конкретних ситуацій. В даному випадку штатний розпис Головного слідчого управління МВС України, що визначає структуру слідчого апарату на транспорті. На посади слідчих призначаються громадяни України, що мають вищу юридичну освіту, стаж практичної роботи не менше 1 року, пройшли стажування, а також професійно придатні до слідчої роботи.
Існування слідчих - методистів, що отримали стаж роботи та надають практичну та методичну роботу для організації слідчих підрозділів та їх роботи, зумовлюються реалізацією набутих навичок для інших слідчих. Суть їхньої роботи розподіляється за зонально-лінійним принципом. Завдання, що ставляться перед ними полягають перш за все: у забезпеченні роботи слідчих новою базою знань та узагальненим досвідом, аналізом злочинності, розробляють рекомендації щодо

 
 

Цікаве

Загрузка...