WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Поняття і система слідчих дій - Курсова робота

Поняття і система слідчих дій - Курсова робота

слідчого та визначення предмету дослідження допиту. Підготовчий етап включає 4 основні стадії:
- вивчення матеріалів кримінальної справи;
- вивчення спеціальних питань;
- вивчення особи, що допитується;
- складання плану допиту.
Вивчення та аналіз матеріалів справи, які є в наявності, дозволяють правильно та результативно їх застосовувати в процесі допиту, допоможуть правильно формулювати запитання.
Процес діяльності суб'єктів господарської діяльності знаходить своє відображення в певних документах. Відповідно, при провадженні попереднього розслідування, підлягають вивченню та аналізу документальні дані, які відображають різні види операцій. Значну частину інформації слід брати саме з цих джерел інформації. Вонимають певний вплив на встановлення тих обставин, які підлягають з'ясуванню під час допиту.
Також слід зазначити, що відносно різних категорій осіб, які підлягають допиту, слідчий повинен зібрати матеріали, які в подальшому будуть використані при проведенні слідчої дії. Ці матеріали повинні відповідати виду діяльності осіб, що допитуються, в конкретних фінансово-господарських операціях, в здійсненні яких вони приймали участь.
Специфіка розслідування ухилень від сплати податків вимагає від слідчого знання певних спеціальних питань. Це вимагає від слідчого вивчення та аналізу нормативно-правових актів, які регулюють підстави, порядок обчислення та сплати податків, правила ведення бухгалтерського обліку та подання податкової звітності і т.д. В окремих випадках слідчий може звернутись за консультацією до спеціаліста, наприклад, до бухгалтера або товарознавця. Іноді слідчому слід вирішити питання про можливу участь фахівця при проведенні допиту. Це справить досить суттєве враження на свідка, підозрюваного або обвинуваченого, які зрозуміють, що із-за присутності фахівця вони не зможуть ввести слідчого в оману по специфічним питанням обставин справи.
Вивчення особи допитуваного дозволяє вибрати певну лінію поведінки, використання певних тактичних прийомів. Ці дані можна отримати з матеріалів кримінальної справи, допитах інших осіб, документів, які характеризують особу, оперативні матеріали.
На етапі підготовки до допиту слідчим підлягають вирішенню питання часу та способу виклику конкретної особи для допиту. Також повинні бути вирішені питання застосування технічних засобів.
На етапі підготовки допиту слідчим повинно бути вирішено питання черговості виклику свідків на допит. Для цього доцільно розбити свідків на такі групи:
- обслуговуючий персонал;
- особи, які мають знання в галузі бухгалтерського обліку, та працюють в бухгалтерії підприємства;
- засновники суб'єкта підприємницької діяльності;
- юристи, які допомагати діяльності суб'єкта;
- керівники, які приймали на роботу осіб, відповідальних за сплату податків;
- особи, які приймали товари для подальшої реалізації;
- особи, які приймали участь в оформленні угод.
Наступний різновид категорій свідків по справам про ухилення від сплати податків складають особи, які не працюють на підприємстві, що перевіряється:
- посадові особи інших підприємств, з якими підприємство, що перевіряється, вступало в ділові контакти;
- особи, які безпосередньо відпускали, перевозили, зберігали та реалізовували товар;
- особи, які здійснювали охорону товару під час перевезення;
- посадові особи ДШ, які здійснювали контроль за сплатою податків на підприємстві, що перевіряється;
- посадові особи ДПІ, які проводили документальні перевірки на конкретному підприємстві;
- особи, які здійснювали аудиторські перевірки на підприємстві, що перевіряється.
По даній категорії справ допит свідків слід провадити на першочерговому етапі розслідування. Це дозволяє отримати необхідну інформацію, яка буде використана при допиті підозрюваних, обвинувачених, а також з метою доказу фактів ухилення від сплати податків.
Свідки підлягають допиту на першочерговому етапі, оскільки посадовими особами, які здійснили ухилення від сплати податків, можуть здійснюватись заходи по протидії органам податкової міліції шляхом підкупу, шантажу, залякування.
З початку допиту слідчим використовуються такі прийоми, як бесіда, зняття емоціональної напруги, встановлення психологічного контакту, вияснення демографічних даних.
Після заповнення анкетної частини протоколу свідку або обвинуваченому пропонується в формі довільної розповіді розповісти про факти, які цікавлять слідство. Слідча практика також вказує на ефективність
застосування пред'явлення речових доказів під час проведення допита. При проведенні допиту слідчий повинен ставити питання, які б уточнювали сказане допитуваним, а також спонукали на подальшу розповідь. Для цього питання повинні бути:
- конкретними, лаконічними та такими, що не допускали б подвійного тлумачення;
- необхідно обходити питання, на які можливі однозначні відповіді;
- у змісті питання не повинна бути інформація, яка б містила відповідь;
- послідовність питань;
- питання задається в прямій формі.
Порядок проведення допиту обвинуваченого має деякі відмінності від допиту свідків. Більшість тактичних прийомів тут спрямовується на встановлення психологічного контакту слідчого з обвинуваченим, на визнання ним себе винним в ухиленні від сплати податків. Важливість допиту обвинуваченого зумовлена також тим, що це може стати джерелом доказу умислу в діях підслідного. Адже умисел є обов'язковою ознакою складу злочину ухилення від сплати податків, передбаченого ст. 212-2 ККУ. Але навіть у випадку повного зізнання обвинуваченого слідчий повинен повністю дослідити та перевірити обставини, які є предметом допиту.
Первісному допиту обвинуваченого передує процедура пред'явлення постанови в якості обвинуваченого та роз'яснення прав обвинуваченого.
В протоколі повинні бути відображені всі факти отримані від особи допитуваного, та зокрема інформація про виявлені факти ухилення від сплати податків з посиланнями на необхідні бухгалтерські документи. В протоколі допиту бажано також відобразити показання стосовно документальної перевірки, судово-бухгалтерської експертизи. Успішному проведенню вказаної слідчої дії допомагає добре знання слідчим бухгалтерського обліку, документообігу та способів ухилення від сплати податків.
3.2. ВИЇМКА ТА ОГЛЯД ДОКУМЕНТІВ
Досягнення результатів при розслідуванні ухилень від сплати податків можливе лише при своєчасному та повному проведенні виїмки та слідчого огляду документів. Характерною особливістю при розслідуванні даної категорії справ є те, що особи, які їх скоюють, вимушені використовувати різного роду документи. Відповідно це зумовлює напрям діяльності органів попереднього

 
 

Цікаве

Загрузка...