WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Захист в кримінальному процесі, його процесуальне становище - Курсова робота

Захист в кримінальному процесі, його процесуальне становище - Курсова робота

надання юридичної допомоги, психологічної підтримки їм необхідно звернутися до сторонньої особи, незалежної від слідчих органів, прокурора і суду, який би вони повністю довіряли і могли з нею радитись іспілкуватися на довірі, конфіденційності.
Закон визнає участь захисника при проводженні дізнання, попереднього слідства і в розгляді кримінальної справи в суду першої інстанції обов'язковою, крім випадків добровільної відмови підозрюваного, обвинуваченого від захисника (ст.. 45 КПК), причому є випадки, коли добровільна відмова від захисника не може бути прийнята (ч. 3 ст. 46 КПК):
1. У справах осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочину у віці до 18 років;
2. У справах про злочини осіб, які через свої фізичні або психічні вади (німі, глухі, сліпі та інші) не можуть самі реалізувати своє право на захист;
3. У справах осіб, які не володіють мовою, якою ведеться судочинство;
4. Коли санкція статті за якою кваліфікується злочин, передбачає смертну кару (але в зв'язку з тим, що смертну кару відмінено і замінено на довічне ув'язнення то цей пункт втратив свій сенс);
5. При проводженні справи про застосування примусових заходів медичного характеру.1,2,3
Як захисники до участі в кримінальних справах допускаються особи, які мають свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, а за згодою підсудного - і близькі родичі, опікуни або піклувальники (ч. 1 ст. 44 КПК)2 , і також представники громадських і трудових колективів можуть бути за ухвалою суду допущені до участі в судовому розгляді кримінальних справ як громадський захисник (ч. 2 ст. 265 КПК)3 . На практиці захисниками є переважно адвокати.
2.1. Адвокат
адвокатом може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи за спеціальністю юриста або помічника адвоката не менше двох років, мав кваліфікаційні іспити, одержав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та прийняв присягу адвокатів України.
Адвокат не може працювати в суді, прокуратурі, державному нотаріаті, органах внутрішніх справ, служби безпеки, державного управління. Адвокатом не може бути особа, яка має судимість (ст.. 2 ЗУ "Про адвокатуру").4
Закон передбачає участь захисника в справі за угодою і за призначенням.
Захисник за угодою запрошується підозрюваним, обвинуваченим чи підсудним, його законними представниками, родичами або іншими представниками за його дорученням або на їх прохання (ч. 1 ст. 47 КПК). Конституція України проголошує, що кожен є вільним у виборі захисника своїх прав (ч. 1 ст. 59).
Захисних за призначенням (причому лише з числа адвокатів) залучається до участі в справі особою, яка проводить дізнання, слідчим, суддею через адвокатське об'єднання у випадках, коли відмова від захисника не може бути прийнята і він не запрошений підозрюваним.
В разі участі адвоката в кримінальній справі за призначенням та при звільненні громадянина від оплати юридичної допомоги через його малозабезпеченість, оплата праці адвоката здійснюється за рахунок держави в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 4 ст. 47 КПК).
Слідчий орган, суддя і суд не вправі відмовити в допуску захисника за угодою під тим приводом, що в справі бере участь захисник за призначенням. У цьому разі останній змінюється захисником за угодою.
В тих випадках коли явка для участі в справі захисника, якого обрав підозрюваний неможлива протягом - 24 годин, а захисника, обраного обвинуваченим чи підсудним - протягом 72 годин, особа яка проводить дізнання, слідчий, суд або суддя пропонують їм запросити іншого захисника або забезпечують його самі. Обов'язок забезпечити участь захисника в такому випадку покладається на керівника адвокатського об'єднання за місцем провадження справи.
Підозрюваний вправі в будь-який момент провадження відмовитися від захисника. Така відмові допускається лише з їх ініціативи, має бути добровільна, за наявністю реальної можливості участі адвоката в справі і не може бути перешкодою для продовження участі в справі прокурора або громадського обвинувача, а також захисників інших підозрюваних. Слідчі органи повинні з'ясувати, чи не є відмова від захисника вимушеною, наприклад, через відсутність коштів на оплату допомоги адвоката. Встановивши вимушеність відмови, вони зобов'язані забезпечити участь захисника в справі.
За загальним правилом захисник допускається до участі в справі з моменту пред'явлення обвинувачення і може, таким чином брати участь у справі в стадії попереднього розслідування і в усіх судових стадіях кримінального процесу, включаючи стадію виконання вироку. Але в трьох випадках захисник допускається до участі в справі і до пред'явлення обвинувачення:
А) в разі затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, або застосування до неї запобіжного заходу у вигляді взяття під варту до пред'явлення обвинувачення - з моменту оголошення їй протоколу про затримання або постанови про застосування цього запобіжного заходу у вигляді взяття під варту до пред'явлення обвинувачення - з моменту проголошення їй протоколу про затримання або постанови про застосування цього запобіжного заходу, але не пізніше 24 годин з моменту затримання;
Б) у справах про суспільно-небезпечні діяння, вчинені особами у стані неосудності, а також про злочини осіб, які захворіли на душевну хворобу після вчинення злочину - з моменту отримання доказів про душевне захворювання особи;
В) у справах про суспільно-небезпечні діяння, вчинені неповнолітніми, які не досягли віку, з якого можлива кримінальна відповідальність, - з моменту ознайомлення неповнолітнього та його батьків або осіб, що їх замінюють, з постановою про закриття справи і з матеріалами справи, а в разі поміщення неповнолітнього до приймальника - розподільника не пізніше 24 годин з моменту поміщення (ч. 2, 3, 5 ст. 44 КПК).1
Адвокат не вправі відмовитися від захисту підозрюваного (ч. 1 ст. 7 ЗУ "Про адвокатуру"2, ч. 8 ст. 43 КПК3). Є різні думки з приводу того, з якого моменту захист вважається прийнятим адвокатом. "Моментом прийняття адвокатом на себе захистом слід вважати пред'явлення ним ордера юридичної консультації органам попереднього слідства чи суду".4 іншої думки додержується Ю.І. Стецовський: захист може вважатися прийнятим не з моменту одержанню ордера і пред'явлення його слідчому чи судді, а лише після виявлення згоди обвинуваченого з позицією, яка намічена адвокатом.5 мабуть перша думка є більш правильною, бо вироблення адвокатом своєї позиції в справі і ознайомлення з нею обвинуваченого означає по суті, що адвокат вже включився до захисту. Але закон містить і перелік обставин, що виключають участь в справі особи як захисника. Адвокат не має права прийняти доручення про надання юридичної допомоги у випадках,

 
 

Цікаве

Загрузка...