WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Використання спеціальних знань у справах про ухилення - Курсова робота

Використання спеціальних знань у справах про ухилення - Курсова робота

учасникам. Висловлені ними зауваження та доповнення до звукозапису повністю заносяться у фонограму.
У протоколі має бути зазначено про застосування звукозапису та про повідомлення про це учасників слідчої дії, про технічні засоби та умови звукозапису, по відтворення звукозапису учасникам слідчої дії та про їх заяви з приводу застосування звукозапису.
2. ПРОВЕДЕННЯ ОКРЕМИХ СЛІДЧИХ ДІЙ ПРИ РОЗСЛІДУВАННІ УХИЛЕНЬ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ
Враховуючи обставини скоєння злочинів у сфері оподаткування, слід зазначити, що такі слідчі дії, як огляд місця події, трупа, освідування, відтворення обстановки та обставин події, впізнання та ексгумація трупа не застосовуються, бо в них немає потреби. Такі ж слідчі дії, як допит, обшук, виїмка, огляд документів, призначення судово-бухгалтерської експертизи досить широко застосовуються в практиці податкової міліції. Слід такожзазначити таке джерело отримання доказів, яке не передбачено кримінально-процесуальним законодавством, як призначення документальної перевірки. Тому в цьому розділі ми більш детально зупинимось на цих засобах отримання доказів.
2.1. ДОПИТ
При розслідуванні ухилень від сплати податків найбільш часто зустрічається така слідча дія, як допит свідків та звинувачених. Це зумовлено діяльністю, яку виконують суб'єкти господарювання. В даному випадку особи, які підлягають допиту, так чи інакше пов'язані з виконанням різних доручень, послуг, а також виконують обов'язки по веденню бухгалтерії та звітності по сплаті податків та представленню податкових декларацій. В зв'язку з встановленням фактів ухилень від сплати податків допиту також підлягають особи, які в зв'язку зі своїми посадовими обов'язками здійснюють контроль за господарською діяльністю та сплатою податків суб'єктів господарювання.
Отримані в процесі розслідування від вказаних осіб інформація, в сукупності з іншими доказами, дозволить вирішити завдання, які стоять перед стадією попереднього розслідування. Дані, отримані в процесі допиту, не завжди відносяться безпосередньо до елементів об'єктивної сторони ухилень від сплати податків. Однак за допомогою отриманої інформації можуть бути встановлені характер та обсяг операцій, канали реалізації та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
З допомогою допитів досліджуються питання ведення бухгалтерського обліку, документального відображення конкретних господарських операцій та інші, які мають значення по даній категорії справ.
В ході проведення вказаної слідчої дії встановлюються методи, які застосовували спеціалісти в ході проведення документальної перевірки, а також результати перевірок дотримання податкового законодавства.
Досягненню значних результатів при допиті допомагає ретельна підготовка слідчого та визначення предмету дослідження допиту. Підготовчий етап включає 4 основні стадії:
- вивчення матеріалів кримінальної справи;
- вивчення спеціальних питань;
- вивчення особи, що допитується;
- складання плану допиту.
Вивчення та аналіз матеріалів справи, які є в наявності, дозволяють правильно та результативно їх застосовувати в процесі допиту, допоможуть правильно формулювати запитання.
Процес діяльності суб'єктів господарської діяльності знаходить своє відображення в певних документах. Відповідно, при провадженні попереднього розслідування, підлягають вивченню та аналізу документальні дані, які відображають різні види операцій. Значну частину інформації слід брати саме з цих джерел інформації. Вони мають певний вплив на встановлення тих обставин, які підлягають з'ясуванню під час допиту.
Також слід зазначити, що відносно різних категорій осіб, які підлягають допиту, слідчий повинен зібрати матеріали, які в подальшому будуть використані при проведенні слідчої дії. Ці матеріали повинні відповідати виду діяльності осіб, що допитуються, в конкретних фінансово-господарських операціях, в здійсненні яких вони приймали участь.
Специфіка розслідування ухилень від сплати податків вимагає від слідчого знання певних спеціальних питань. Це вимагає від слідчого вивчення та аналізу нормативно-правових актів, які регулюють підстави, порядок обчислення та сплати податків, правила ведення бухгалтерського обліку та подання податкової звітності і т.д. В окремих випадках слідчий може звернутись за консультацією до спеціаліста, наприклад, до бухгалтера або товарознавця. Іноді слідчому слід вирішити питання про можливу участь фахівця при проведенні допиту. Це справить досить суттєве враження на свідка, підозрюваного або обвинуваченого, які зрозуміють, що із-за присутності фахівця вони не зможуть ввести слідчого в оману по специфічним питанням обставин справи.
Вивчення особи допитуваного дозволяє вибрати певну лінію поведінки, використання певних тактичних прийомів. Ці дані можна отримати з матеріалів кримінальної справи, допитах інших осіб, документів, які характеризують особу, оперативні матеріали.
На етапі підготовки до допиту слідчим підлягають вирішенню питання часу та способу виклику конкретної особи для допиту. Також повинні бути вирішені питання застосування технічних засобів.
На етапі підготовки допиту слідчим повинно бути вирішено питання черговості виклику свідків на допит. Для цього доцільно розбити свідків на такі групи:
- обслуговуючий персонал;
- особи, які мають знання в галузі бухгалтерського обліку, та працюють в бухгалтерії підприємства;
- засновники суб'єкта підприємницької діяльності;
- юристи, які допомагати діяльності суб'єкта;
- керівники, які приймали на роботу осіб, відповідальних за сплату податків;
- особи, які приймали товари для подальшої реалізації;
- особи, які приймали участь в оформленні угод.
Наступний різновид категорій свідків по справам про ухилення від сплати податків складають особи, які не працюють на підприємстві, що перевіряється:
- посадові особи інших підприємств, з якими підприємство, що перевіряється, вступало в ділові контакти;
- особи, які безпосередньо відпускали, перевозили, зберігали та реалізовували товар;
- особи, які здійснювали охорону товару під час перевезення;
- посадові особи ДШ, які здійснювали контроль за сплатою податків на підприємстві, що перевіряється;
- посадові особи ДПІ, які проводили документальні перевірки на конкретному підприємстві;
- особи, які здійснювали аудиторські перевірки на підприємстві, що перевіряється.
По даній категорії справ допит свідків слід провадити на першочерговому етапі

 
 

Цікаве

Загрузка...